پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

آماري از تعداد سياه گوشهاي ايران موجود نيست


يک کارشناس محيط زيست معتقد است که هيچ گونه آماري از تعداد سياه گوش هاي ايران وجود ندارد.
مهندس هوشنگ صيايي در گفتگو با خبرگزاري محيط زيست ايران با اعلام اين خبرگفت : اگر چه اين گونه جانوري حيات وحش ايران مانند بسياري از گربه سانان ديگر در حال انقراض است اما تا کنون هيچ آمار موثقي در مورد تعداد سياه گوش ايراني از سوي مسئولان ارائه نشده است .
وي افزود : در حال حاضر طبق آمارهاي ارائه شده پراکندگي اين حيوان از اروميه ( آذربايجان غربي ) شروع مي شود وبه گرگان مي رسد . البته در آذربايجان شرقي نيز زياد ديده شده است . در منطقه حفاظت شده ارسباران منطقه اي بنام کلن وجود دارد که در آنجا نيز سياه گوش مشاهده شده است .
ضيايي گفت : اين حيوان تحت حفاظت قرار دارد اما متاسفانه منطقه اي که تنها خاص سياه گوش باشد و مورد حفاظت قرار گرفته باشد وجود ندارد . سياه گوش در رده گربه سانان کوچک ، بزرگترين گربه سان است . دم کوتاهي دارد و حدود 3/1 از نوک دمش سياه رنگ است و همين مشخصه باعث مي شود با بچه پلنگ اشتباه گرفته نشود . اين نوع گربه زندگي مخفي دارد و به همين دليل آماربرداري از آن مشکل است ، ضمن آنکه در جاهايي نيز زندگي مي کند که دسترسي به آن کم مي شود . اما با کار گذاشتن دوربينهاي تله اي در جاهايي که رفت و آمد دارد مي توان به آماري دست يافت .
اين استاد دانشگاه وجود سگ گله که به سياه گوشها حمله مي کند و کمبود مواد غذايي اين حيوان و همچنين شکار غير مجاز اين گونه نادر را از مهمترين تهديدهاي حيات اين جانور عنوان کرد .


 
 


سياه گوش يا لينکس با نام علمي Euracian lynx از راسته گوشتخواران و در زمره 4 گربه سان کوچک ايراني است و دست و پايي بلند و دمي بسيار کوتاه با توک پهن و سياه رنگ و يک دسته مو به طول 4سانتي متر روي گوشها دارد که به دليل داشتن جثه اي بزرگ و خالهاي روي بدنش ، معمولا با پلنگ اشتباه گرفته مي شود. غذاي مورد علاقه آن معمولا بچه هاي گراز، شوکا، مارال و پستانداران کوچک است. اين گونه به صورت انفرادي زندگي مي کند ومعمولاً در سوراخ درختان، زير صخره ها و گياهان انبوه لانه مي سازد. طعمه خود را با کمين کردن و پريدن بر روي آن شکار مي کند و به دليل روزگرد بودن، برخلاف ديگر گربه سانان شبگرد، بيشتر در معرض تهديد و خطر قرار دارد.

در اوايل تا اواسط زمستان و بهار فصل تولد توله هاست. حدود 70 روز به طول مي انجامد پس از آن 2 تا 4 بچه مي زايد، چشم بچه ها پس از10تا 17 روز باز مي شود و بين 25تا 28 روز پس از تولد قادر به راه رفتن هستند. اين توله ها روزانه 13 تا 54گرم به وزنشان اضافه مي شود.

اين حيوان نادرصبح زود و غروب بيش ترين فعاليت را دارد. اواسط روز و شب استراحت مي کند. اين جانور بومي مناطق سردسير است و همين دليل پوستي با موهاي بلند و نرم دارد که حيوان را در مقابل سرما محافظت مي کند.

متاسفانه بعلت تخريب زيستگاه ، کمبود شکار و همچنين شکار بي مورد اين گونه جانوري با ارزش ، سياه گوش وضعيت خوبي ندارد و در ليست سرخ IUCN در رده آسيب پذير قرار گرفته است که لزوم امر حفاظت از اين گونه توسط متوليان اين امر پيشنهاد مي شود.
سياه گوش ها در نواحي جنگلي سراسر کشور تا محدوده ترومس (Troms) در شمال زندگي مي کنند. درارتفاعات شمال غربي ايران مناطق کوهستاني البرز(قسمت شرقي رشته کوه البرز) از جنوب گرگان تا تهران، الموت ، جنگلهاي ارسباران آذربايجان شرقي و غربي و همچنين اخيراً گزارشي دال بر مشاهده اين گونه جانوري در منطقه شکار ممنوع لشگردر شده است. پراکندگي آن در ايران، در مناطقي از آذربايجان شرقي و غربي شروع مي شود و تا نواحي زنجان ، قزوين و جنوب گرگان ادامه مي يابد. حضور سياه گوش در اين مناطق بر اساس مشاهدات تصادفي محيط بانان و يا گزارش هاي ثبت شده است و تا به حال مطالعات علمي و دقيقي از سوي کارشناسان چه خارجي و چه ايراني روي اين گوشتخوار ايراني صورت نگرفته است
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی