پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

شکار به سبک وايکينگها، هر چه باشد، ورزش نيست

!
انقراض، به يک رسوايي بزرگ دنياي امروز تبديل شده است. شکارچيان فقير آفريقايي به دليل فقدان ثبات سياسي و فساد دولتهاي حاکم از يک سو و شکارچيان ثروتمند و اشرافي اروپايي و آمريکايي در قالب توريسم شکار از سوي ديگر، به صورتي لجام گسيخته در حال نابودي آخرين جانوران وحشي موجود در طبيعت آفريقا هستند. آيا ناميدن اين رسوايي بزرگ اخلاقي و زيست محيطي به عنوان يک ورزش، مي تواند زشتيهاي آن را پنهان کند؟
صدها نفر از صاحبان رستورانها و عوامل آنان، همه روزه در ابتداي صبح، با حضور در بازار «اليگ ادزواي» شهر «ياووندي» کامرون، نه به دنبال خريد سبزيجات که خواهان تهيه گوشت شکار براي خود هستند. اين صحنه ها، بارها در شبکه هاي تلويزيوني مختلف به تصوير کشيده شده است. در اين بازار معروف، گوشتهاي دودي و نيمه دودي تازه به صورت کلي و يا جزيي به فروش مي رسد. ميمون، بوفالو، گربه وحشي، خرگوش، گوزن، آهو، جوجه تيغي، لاک پشت و افعي و البته به صورت صحيح تر، همه گونه هاي موجود در حيات وحش اين کشور فقير آفريقايي را مي توان در اين بازار شناخته شده، خريداري کرد.
همان طور که «مامن جيانت»، يکي از فروشندگان سرشناس فعال در اين بازار مي گويد، اکثر اين حيوانات، در جنگلهاي استانهاي مرکزي، جنوبي و شرقي کامرون شکار شده اند. بخش ديگري از آنها هم در علفزارهاي شمالي که مملو از حيوانات وحشي است، قتل عام شده اند. بدين ترتيب، پرسشي مهم در اذهان خطور مي کند: چگونه شکارچيان مي توانند به راحتي همه روزه صدها و هزاران حيوان وحشي کوچک و بزرگ را با وجود قوانين باز دارنده، در سراسر اين کشور شکار کرده و پس از انتقال آنها در مسافتهايي چند صد کيلومتري و به دور از چشم نيروهاي انتظامي، چنين بازاري را در مرکز يک شهر بزرگ رونق دهند؟
مانوئل ياب، يکي از دلال هاي سابق فعال در اين تجارت غيراخلاقي مي گويد: «اين بازار، ويژگيهاي پيچيده اي دارد.» او که در گذشته به عنوان رابط شکارچيان و فروشندگان فعاليت مي کرده، اينک از اين صنعت کناره گيري کرده است. او ميزبان يک گروه از خبرنگاران و پژوهشگران خارجي بازديد کننده از اين بازار به عنوان بخش نهايي زنجيره تجارت گوشت شکار بود.
در ادامه مي توانيد گزارش مرا بخوانيد: امروز ساعت شش صبح ما روانه بازار شديم. اين منطقه تجاري، سه کيلومتر تا ايستگاه قطار شهر ياووندي فاصله دارد. همزمان با کاهش سرعت قطار و توقف آن، چمدانهاي بزرگ حامل گوشت شکار، از پنجره هاي قطار به بيرون انداخته مي شود تا دلالهاي محلي به سرعت آنها را از محوطه ايستگاه خارج کنند. در پنج سال گذشته، بازار غير قانوني تجارت گوشت شکار در اين کشور واقع در آفريقاي مرکزي، به رشدي غير منتظره و تکان دهنده رسيده است.هر چند دستيابي به آمار و اطلاعات واقعي، تقريباً غير ممکن است، اما نگاهي به تنوع و حجم و گوشت عرضه شده در بازار اين شهر و دهها شهر ديگر کامرون، مي تواند نشانگر گستردگي اين تجارت باشدبر اساس قوانين کنوني، شکار حيوانات وحشي، با زندان و جريمه هاي سنگين مالي رو به رو مي شود؛ اما به صورتي عجيب و غير منتظره، يک بازار بزرگ و پر سود در برابر چشم مقامهاي دولتي، فعاليت خود را همچنان ادامه مي دهد.
وزير محيط زيست و جنگلهاي کامرون، «ديجو آنديانگ» مي گويد: «دولت ما سياستهاي زيست محيطي محافظه کارانه اي دارد، اما اجراي اين راهبردها و قوانين، با موانع زيادي رو به روست... اين شکارچيان به تفنگ هاي خودکار مسلح هستند و به دليل سود بالاي مالي، همه ريسکهاي جاني و مالي آن را به دليل فقر مي پذيرند.» از سوي ديگر، نگهبانان و مأموران حيات وحش مسلح نيستند و امکانات ارتباطي و حمل و نقل مناسبي نيز در اختيار ندارند. به علاوه، به دليل وجود فقر گسترده در سراسر کشور، اين مأموران حاضرند با دريافت مبلغ رشوه اندکي، اقدامهاي شکارچيان را ناديده بگيرند.
در کنار تجارت گوشت حيوانات شکار شده، اين بازار بخش غير قانوني بين المللي ديگري نيز دارد که به تجارت عاج فيل، پوست کروکوديل، پلنگ و يوزپلنگ و پرهاي شترمرغ و طوطي و طاووس و ساير حيوانات کمياب و در معرض خطر انقراض مشغول است. البته مردم عادي با اشاره به فساد دولتي موجود معتقدند که بازرگانان غير قابل دستيابي و داراي حاشيه امنيتي وابسته به دولت حاکم، نقش مهمي در اين تجارت سود آور جهاني دارند.
در يک ماجراي معروف، کدخداي روستاي کوچک «ميسوک» که در جنگلهاي استوايي جنوب شرقي کامرون واقع است، معتقد بود که مردم بومي بايد همه منافع شکار را تصاحب کنند، لذا وي با مصادره همه حيوانات شکار شده، گوشت و پوست و پر آنها را به حراج مي گذاشت و درآمدهاي آن را به مصرف اهالي روستا مي رساند. پس از مدتي، او به دادگاه احضار و محاکمه شد. جريمه در نظر گرفته شده براي مجازات وي، صد و سي دلار بود. بعدها مشخص شد که يکي از شکارچي هايي که اموالش مصادره شده بود، عامل يکي از مقامهاي عالي رتبه دولتي بوده است و او ظرف يک هفته توانست کدخداي دهکده را توسط مقامهاي قضايي جلب کند. «چارلز تويينينگ»، سفير ايالات متحده در کامرون معتقد است که مبارزه با شکار غير قانوني، نيازمند تلاشهاي مشترک جهاني ميان دولتها و سازمانهاي غير دولتي فعال در حوزه حيات وحش است.
وي مي افزايد: «هر کشور داراي پارکهاي ملي، با مشکلات ناشي از شکارهاي غير قانوني مواجه است و از چند سال پيش ما دريافته ايم که اين مشکل در کامرون بسيار حاد مي باشد... »
شکارچيان و شکار شده ها
بروز قحطي هاي گسترده، گرسنگي، فقر و فقدان ثبات سياسي، باعث شده که افراد زيادي از مردم کشورهاي فقير آفريقا، از طريق قتل عام حيات وحش، به کسب درآمد به ويژه از طريق صادرات اين محصولات به کشورهاي ثروتمند بپردازند. در کنار حيواناتي وحشي نظير پلنگ و کروکوديل که پوست آنها در صنعت مد و پوشاک کشورهاي ثروتمند غربي طرفداران زيادي دارد، شکار ساير حيوانات وحشي و پرندگان، به اکوسيستم طبيعي اين مناطق آسيبهاي فراواني وارد مي کند. من معتقدم که ديدگاه کنوني انسانها به حيات وحش و دنياي جانوران و گياهان، از هميشه تاريخ، سطحي تر و سهل انگارانه تر است. قرنهاي متمادي و تا پيش از آغاز کشاورزي توسط انسانها، عمده غذاي مردم توسط شکار تهيه مي شد. اما هم اينک مثلاً در انگلستان امروز و در سايه قدرتمند شدن لابي آريستوکراتهاي ثروتمند، آنها توانسته اند با تلاش فراوان، موضوع شکار را به عنوان يک ورزش در انحصار خود بگيرند. در بازار اين ورزش اشرافي، انواع اسلحه ها، دوربين ها، تله ها، قلابها، فشنگها و خودروهاي مناسب شکار حيوانات، قابل خريداري است.
جورج مونبيوت، نويسنده و روزنامه نگار برجسته انگليسي مي گويد: «در سراسر تاريخ بريتانيا، اقليت ثروتمند تلاش کرده است تا با محدود کردن دسترسي افراد طبقات فقير و متوسط به اين بخش، کنترل انحصاري همه جانبه اي را بر آن داشته باشد.
آنان حتي در حوزه تغيير دولتها نيز دخالت مي کنند تا افرادي سر کار بيايند که حامي منافع آنان باشند... مردم ما به خاطر دارند که در سالهاي گذشته، بارون هاي وابسته به خاندان سلطنتي، با انتخاب مناطقي خاص و آواره کردن کشاورزان و دامداران بومي از خانه هايشان، مناطق ويژه اي را براي شکار به وجود مي آوردند. (سرگذشت هنري دوم را مطالعه کنيد.)
در اين مناطق، لردها و فئودالهاي انگليسي مي توانستند به هر اقدامي دست بزنند. از سوي ديگر، در مستعمره هاي ما نيز همين شرايط حکمفرما بود. در قرن نوزدهم و بيستم، اروپايي هاي استعمارگر پس از تصرف کشورهاي آفريقاي شرقي، همه حقوق انحصاري شکار را براي خود ثبت کردند. پس از جنگ جهاني دوم نيز آنان به نام رقابتهاي ورزشي و يا مسابقات شکار، در پارکهاي ملي آفريقا، قتل عام گسترده حيوانات را رقم زدند و هنوز هم در پاره اي از مناطق اين قاره، به نام توريسم شکار، قادرند به شکار گونه هاي مختلف دست بزنند.»
وي در ادامه مي افزايد: «در سايه نظم نوين جهاني، اشراف زادگان توريست ما، همراه با استقبال رهبران آفريقايي و پس از آواره کردن مردم محلي، با پيشرفته ترين خودروها و تجهيزات، به شکار انواع پرندگان و جانوران وحشي مي پردازند؛ اما چنين کاري براي مردم بومي ممنوع است.»
به هرحال، در دنياي ما، شکار به يک رسوايي بزرگ اخلاقي و زيست محيطي تبديل شده است. ما در کنار آسيبهاي مختلف خود به طبيعت، در حال منقرض کردن بسياري از گونه هاي کمياب و ارزشمند جانوري به نام ورزش! هستيم. براي اين اقدمها هر نامي که بگذاريم، نمي تواند زشتي هاي آن را پنهان کند.بي ترديد، زمان بيداري همه ما فرا رسيده است. مبارزه با همه انواع روشهاي تخريب طبيعت، يک ضرورت حياتي مي باشد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی