Resigzed Image Click this bar to view the full image.نتایج یک تحقیقات جدید نشان می دهد که خواب مفید در طول هفته، توانایی حفظ خاطرات و محفوظات مغز انسان را به شکل چشمگیری افزایش می دهد.

نتایج یک تحقیقات جدید نشان می دهد که خواب مفید در طول هفته، توانایی حفظ خاطرات و محفوظات مغز انسان را به شکل چشمگیری افزایش می دهد.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، نتایج این تحقیقات که اخیرا در آلمان انجام شده و در شمار جدید مجله «علوم اعصاب» منتشر خواهد شد، نشان می دهد که هفت تا هشت ساعت خواب مناسب در طول شبانه روز کارکرد بخش مرور حافظه در مغز را به شکل چشمگیری بهتر می کند.
این بهبود شامل هر دو دسته از محفوظات مغزی انسان می شود، هم خاطرات مربوط به حوادث و وقایعی که در طول روز اتفاق می افتند و هم آن بخش از اطلاعاتی که فراگیری تجربه و دانش را شامل می شوند.
در مرحله بعدی این تحقیقات قرار است آزمایش هایی در مورد مدت زمان حفظ این خاطرات و محفوظات در ذهن انسان انجام شود. معمولا با گذشت زمان میزان دقت در جزییات خاطرات کاهش می یابد اما اگر احساسات و یا علاقه ویژه ای به هر بخش از این اطلاعات ضمیمه شود عمر، مفید آن ها در گنجینه خاطرات ما طولانی تر خواهد شد.
در ادامه این گزارش قید می شود که معمولا مغز انسان مرحله اول دستچین کردن و یا تصفیه خاطرات را در طول روز و هنگام بیداری انجام می دهد. ولی در طول ساعات خواب آن چه که از حوادث روز به شکل حافظه به جای مانده توسط مغز دسته بندی شده و در بخش خاطرات کوتاه مدت یا خاطرات طولانی مدت چیده می شود.
این روند معمولا در آن قسمت از دوره خواب انجام می شود که روانشناسان به آن « موج آرام خواب» می گویند. دوره ای از خواب بسیار عمیق که با حرکات بسیار تند چشم همراه است. معمولا در این مرحله از خواب مغز انسان به شدت درگیر فعالیت درونی است ، افراد معمولا خواب نمی بینند و در صورت پریدن از خواب فرد بسیار مضطرب و عصبانی خواهد شد.
البته نظریه های علمی دیگر حاکی از آن است که در همین بخش «موج آرام خواب» مغز انسان مشغول هدایت فعالیت های گسترده تری مثل ترمیم بافت ها و یا کنترل سوخت و ساز بدن است. به همین خاطر کارشناسان می گویند به سختی می توان تک تک فعالیت های سیستم مغز و اعصاب را در این بخش از خواب تشخیص داد.
و بالاخره باید خاطر نشان کرد که سال گذشته نظریه دیگری مطرح شد که مدعی است نه فقط بخش عمیق خواب بلکه یک چرت کوتاه می تواند به تقویت کارکرد بخش حافظه مغز کمک کند.