بیماری باعث آزاد شدن ناقلی شیمیایی در بدن می شود. این ناقل روی مغز تاثیر می گذارد و باعث ایجاد افسردگی، بی حالی و بدگمانی می شود.
بنابراین اگر افسرده شده اید، شاید باید در درمان خود بازنگری کنید.
وقتی بیمار می شویم، اغلب احساس بی حالی می کنیم، اشتها نداریم، تمرکزمان را از دست می دهیم و بعضی وقت ها هم احساس اضطراب می کنیم. حتی گاهی ممکن است احساس افسردگی کنیم یا عجیب تر این که هوس رفتارهای ضداجتماعی به سرمان بزند.
اما چرا هنگام بیماری، این هم خلق و خوی مان تغییر می کند؟ به نظر می رسد باز هم باید سیستم ایمنی را سرزنش کنیم.
چرا که مطالعات جدید نشان می دهند سیستم ایمنی در ایجاد احساس افسردگی بی تاثیر نیست.
این مطالعات نیز در دسته مطالعات جدید بر روی بیماری های روان شناختی جای می گیرند که نشان می دهند برخلاف باور پیشین، سیستم ایمنی و مغز کاملا از هم جدا نیستند و سیستم ایمنی می تواند روی مغز و در نتیجه خلق و رفتار ما موثر باشد، آن هم به میزانی چشم گیر!
به گزارش نیوساینتیست، همه این تغییرات را مولکول هایی به نام سیتوکین باعث می شوند. سیتوکین یک ناقل شیمیایی است که در پاسخ به اضطراب و عفونت، توسط سلول های سیستم ایمنی بدن آزاد می شود.
البته سیتوکین ها به حدی بزرگ هستند که به راحتی از مانع مغزی خونی عبور نمی کنند.
اما مطالعات جدید نشان می دهند که سیتوکین می تواند از کانال های ویژه عبور کند و وارد مناطق خاصی از مغز شود. همچنین سیتوکین ها می توانند بر اعصابی که به مغز پیام می فرستند تاثیر بگذارند.
شواهد علمی که نشان می دهند سیتوکین های مرتبط با التهاب، باعث افسردگی می شوند، رو به افزایش هستند. برای مثال اگر به افراد سالم، دارویی تزریق کنید که باعث آزاد شدن سیتوکین ها شود، فرد علایم افسردگی نشان خواهد داد.
اندرو میلر، از دانشکده پزشکی دانشگاه اموری در آتلانتا معتقد است سیتوکین ها عملا می توانند با هر مسیری که به افسردگی مربوط می شود، تعامل داشته باشند. به باور وی، این ارتباط ریشه تکاملی دارد.
وی توضیح می دهد: «سیتوکین ها سعی می کنند فعالیت بدن شما را پایین بیاورند تا منابع خود را برای بهبودی نگه دارید. از سوی دیگر، یک حیوان زخمی، شکار خوبی است، برای همین باید هشیار باشد تا بتواند از دست شکارچیان در امان باشد.»
میلر اخیرا از مغز بیمارانی که برای درمان هپاتیت سی، داروی اینترفرون آلفا مصرف می کردند، تصویربرداری کرد. اینترفرون آلفا از داروهایی است که باعث آزاد شدن سیتوکین در بدن می شود.
گروه میلر متوجه شدند که دارو بخشی از قشر سینگولیت مغز را فعال می کند که مسئول تشخیص خطاها و نظارت بر تعارض ها است.
شاید برایتان جالب باشد بدانید در افرادی که به شدت دچار روان رنجوری هستند و از اختلالات روانی مانند وسواس رنج می برند، الگوی فعالیت دقیقا در همین بخش از مغز دیده می شود.
میلر می گوید: «وقتی فعالیت در این قسمت از مغز بالا می رود، فرد شکاک تر می شود . در نتیجه به احتمال زیاد، هر نشانه بی منظوری را یک تهدید تفسیر می کند.»با همه این ها، تاثیرات سیتوکین ها همیشه هم بد نیست. نایومی آیزنبرگر از دانشگاه کالیفرنیا به اتفاق همکارانش به این نتیجه رسیده اند که برخی افراد با تزریق یک باکتری که محرک سیتوکین ها است، نسبت به دردهای اجتماعی حساس تر می شوند.
به طور خاص، نوع خاصی از سیتوکین به نام آی.ال ۶، فعالیت قسمتی از مغز را بالا می برد که مسئول همدلی است.
نتایجی از این دست، می تواند به درمان های تازه برای اختلالات روان شناختی بیانجامد. در حال حاضر مطالعه ای در حال انجام است که در آن، محققین می خواهند بدانند دارویی که یکی از سیتوکین های مهم به نام تی.ان.اف آلفا را غیرفعال می سازد، می تواند افسردگی را کاهش دهد یا نه.
همچنین مطالعات دیگری در حال بررسی داروهای ضدالتهاب متداول از جمله مهارکننده های کاکس ۲ و آسپیرین هستند. آن ها می خواهند بدانند آیا این داروها تاثیر داروهای ضدافسردگی معمول را بالا می برند.