راهنمایی برای بارداری گربه (ترجمه)

شما باید برای کمک به گربه تان و مراقبت از او در طول بارداری نسبت به برخی مسائل اطلاع داشته باشید و لازم است علائم بارداری را بشناسید. بنابراین در این صورت میتوانید با اطمینان، رژیم غذایی مطلوب و مناسب را آماده کنید و مقدماتی را برای متولد شدن بچه گربه ها و رسیدگی های بعد از تولد فراهم کنید.نشانه های گربه باردار

یکی از اولین نشانه های بارداری تغییر در سینه های گربه شماست. در این فرایند سینه ها متورم و صورتی رنگ میشوند. همچنین ممکن است گربه شما مهربان تر شود و افزایش اشتها داشته باشد. او تقریبا تا هفته ی 4 یا 5 بارداری افزایش وزن خواهد داشت و معده اش شروع به متورم شدن خواهد کرد. گربه باردار همچنین ممکن است حالت تهوع داشته باشد، هر چند این مسئله عامل اعلان خطر نیست مگر اینکه طولانی تر و دائمی شود.

دامپزشک شما می تواند آزمایش و سونوگرافی را برای تایید بارداری در اوایل هفته دوم انجام دهد.اهمیت تغذیه در دوران بارداری

گربه های باردار باید هر چه سریعتر غذاهایی را که مقدار زیادی پروتئین، ویتامینها و مواد معدنی دارند را مصرف کنند.


اگر گربه شما پیش از این از غذای گربه با کیفیت برتر (در رده بندی ها غذایی) استفاده میکرد میتواند خوردن آنها را تا هفته های آخر بارداری ادامه دهد. از 3 یا 4 هفته ی آخر، به تدریج این غذا را با غذای کنسروی بچه گربه عوض کنید. به منظور جلوگیری از ناراحتی های گوارشی به تدریج شروع به مخلوط کردن این رژیم غذایی جدید با غذای قبلی کنید.

گربه ی باردار تحت پرستاری باید تا زمانی که بچه گربه ها از شیر گرفته میشوند از غذای بچه گربه استفاده کند.

مقدار کالری بالا در غذای بچه گربه برای گربه ای که برای تولید شیر نیاز به انرژی دارد فوق العاده است.

اگر شما پیش از این به گربه تان مکمل های ویتامین نمی دادید، مصرف آن ها در طول دوران بارداری و بعد از آن بی خطر است. با این حال، مقدار زیاد مکمل ها، می تواند برای مادر و بچه گربه ها مضر باشد بنابراین در مورد میزان استفاده از آنها حتما با دامپزشکتان مشورت کنید.

میزان پایین کلسیم میتواند مشکل خاصی برای گربه های تحت پرستاری ایجاد میکند و میتواند منجر به بیماری بالقوه کشنده ای به نام eclampsia (تب شیر) یا کمبود کلسیم شود.

همچنین گربه شما در هفته های پایانی بارداریش علاوه بر غذای بچه گربه باید مواد مغذی خاص، مناسب و مطلوبی را دریافت کند.زمان متولد شدن بچه گربه ها

دوران بارداری گربه در حدود نه هفته است. چند روز قبل از تولد بچه ها، احتمالا گربه شما تمایل به تنها بودن خواهد داشت و جایی راحت و خصوصی برای خود و بچه گربه هایش پیدا خواهد کرد که این فرایند «آشیان کردن» نام دارد. از سوی دیگر، او ممکن است دائما در خانه قدم بزند و یا در اطراف صاحبش و به دنبال جلب توجه باشد.

به طور کلی گربه ها در طول زایمان احتیاج به کمک ندارند. اگر گربه شما علائمی از نزدیکی زمان زایمان را نشان میدهد، شما باید سعی کنید فضایی خصوصی و خلوت را برای متولد شدن بچه گربه ها مانند گنجه یا حمام فراهم کنید. جعبه یا سبدی همراه با حوله ای که به راحتی امکان جابجایی آن وجود دارد نیز فراهم کنید. یک ظرف خاک اضافی، آب تازه و غذا در این محل تعیین شده قرار دهید، اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که ممکن است گربه شما بچه ها را در این مکان تعیین شده بدنیا نیاورد.مراقبت پس از زایمان از مادر و بچه گربه ها

پس از تولد، مطمئن شوید که مادر و بچه گربه ها گرم و کاملا جدا از کودکان و دیگر پت ها هستند.
آب تازه و غذا و ظرف خاک تمیز در نزدیکی گربه(مادر) قرار دهید.اهمیت شیر خوردن بچه گربه ها

بچه گربه ها باید هر 2 تا 3 ساعت شیر بخورند. اولین شیر مادر، شیر آغوز(کلسترال-شیر روزهای اولیه مادر) نام دارد و منبع مهم تغذیه، آنتی بادی ها (پادتن مادری ) برای ایمنی (بدن بچه گربه ها)، آبرسانی به بدن بچه گربه های تحت پرستاری مادر است.

درست پس از تولد و شیر خوردن در اولین روز تولد، باعث ورود مواد مغذی ضروری، آنتی بادی های پروتئین، ویتامین ها و املاح قند/ نمک (در سرم خون) به بدن بچه گربه میشود. پس شیر خوردن بچه گربه (از مادر) در 24 ساعت اولیه پس از تولد به منظور دریافت این پادتن های مادری ضروری است.

بچه گربه هایی که بلافاصله پس از تولد با بطری شیر تغذیه میشوند این مصونیت را که میتوانستند از مادرشان برای پیشگیری از بیماریهای مهلک احتمالی مانند پان لوکوپنی گربه سانان را بگیرند دریافت نمی کنند.

ترجمه: خاله ی شانی