آیا یورکشایر تریر نژاد مناسبی برای من می بایشد؟
 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

خصوصیات رفتاری یورکشایر:
خصوصیات منفی و مثبت:
دو نکته در مورد یورکشایر ها قابل توجه است:
 

1-این نژاد کوچک کنجکاو است.

2.یورکشایر ها مانند سایر نژاد های عروسکی برای این که در ناز و نوازش زندگی کنند و همدمی برای صاحبان خود باشند آفریده شده اند.
 

رفتار صاحبان سگ بر خصوصیت یورکشایر تاثیر می گذارد.

یورکشایر ها سگ های خیلی کجنکاو و بازیگوشی هستند و وقت خود را صرف بازی و کشف چیز های جدید می پردازند.

یورکی ها به علت سایز کوچک خود نسبت به سگ های بزرگ صدمه پذیر می باشند و باید همیشه با قلاده به بیرون برده شوند.در صورت عدم استفاده از قلاده ممکن است دنبال پرنده و یا پروانه ها کنند و صدمه ی جدی به آن ها وارد شود.

یورکی ها عاشق راحتی و نوازش هستند و از خوابیدن در بغل شما یا بر روی بالشت لذت می برند.

یورکی ها سگ های دقیق و حساسی هستند و برای احتیاط با صدای جیغ خود شما را با خبر می کنند.برای این که این احتیاط آنها باعث پارس کردن به هر موجود غریبه-صدا و بو نشود باید از دوران تولگی آن ها را اجتماعی کنید.

با اینکه یورکی ها ممکن است سعی کنند رئیس سایر همنوعان خود باشند(مخصوصا سگ های بزرگ)ولی در کل در کنار حیوانات خانگی دیگر به خوبی زندگی می کنند.نگهداری یورکی ها در صورتی که کودک در خانه دارید مناسب نمی باشد.مخصوصا یورکی های کوچکتر.

یورکی ها سگ های باهوشی هستند و بعضی اوقات تربیت آن ها آسان است ولی ممکن است گاهی لجباز باشند.این نژاد عروسکی از راه رفتن با قلاده لذت نمی برد برای همین آموزش همقدم و عادت دادن او به قلاده از دوران تولگی اهمیت زیادی دارد.

آموزش دستشویی کردن در بیرون از خانه ممکن است کمی مشکل باشد.مخصوصا در هوای بارانی و سرد.برای همین بهتر است مکان دستشویی سگ خود داخل خانه و یا داخل حیاطی که سقف دارد انتخاب کنید.

یورکی ها معمولا زیاد پارس می کنند به همین دلیل از همان روز اولی که یورکی خود را به خانه می آورید باید او را آموزش دهید.

آموزش کلمه ی نه اهمیت زیادی دارد زیرا یورکی ها نسبت به وسایل و غذای خود می توانند حساس باشند.
 
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

 

اگر سگی میخواهید که:

*کوچک –باوقار و رسیدگی به آن ساده باشد.

*ریزش موی کمی داشته باشد(و برای افرادی که آلرژی دارند مناسب باشد).

*بازیگوش و کنجکاو باشد.

*فعالیت زیادی نیاز نداشته باشد.

*دیدبان کوچک ولی دقیق باشد.

*رفتار خوبی با سایر حیوانات خانگی داشته باشد.
 

یورکی نژاد مناسبی برای شما می باشد!

اگر تحمل موارد زیر برای شما دشوار است:

*شکنندگی سگ های عروسکی.

*مشکلات آموزش دستشویی.

*رفتار نامناسب در صورت عدم اجتماعی کردن به موقع.

*مراقبت های مخصوص در هنگام پیاده روی و بازی در پارک.

*شانه زدن و کوتاه کردن مو به طور منظم.

*غریزه ی کنجکاو و دنبال کردن چیز های جنبنده.

در این صورت یورکی مناسب شما نمی باشد.
 
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

در صورتی که تمایل به خریدن یورکی دارید اول نکات زیر را در نظر بگیرید:
1-آراستن:

بدون شانه زدن های منظم موهای یورکی پر از گره می شود.در صورتی که وقت کافی برای شانه زدن ندارید باید موهای یورکی خود را به طور منظم کوتاه کنید تا سالم و بدون گره باشد.در صورتی که موهای یورکی خود را کوتاه کنید دیگر نیاز به شانه زدن های زیاد وجود ندارد و علاوه بر آن موهای کوتاه هم به یورکی می آید.
2-شکنندگی و ظرافت این نژاد:

خیلی ها سگ های عروسکی می خرند بدون اینکه از شکنندگی آن ها مطلع باشند.به راحتی می توانید به توله یورکی خود صدمه بزنید یا حتی با پاگذاشتن یا نشستن روی آن هنگامی که زیر بالشت یا ملافه خوابیده است باعث مرگ او شوید.و یورکی ها میتواند به راحتی با پریدن از بغل شما و یا دسته ی مبل به خود صدمه ی جدی وارد کنند.داشتن نژاد های عروسکی نیاز به حواس جمعی و مراقبت های ویژه دارد.یورکی ها باید همیشه در خانه یا در حیاط نرده دار باشند و در بیرون از خانه همیشه از قلاده استفاده کنید.یورکی ها زمانی که کاملا در کنترل شما نباشند می توانند به راحتی به خود صدمه بزنند.
در صورتی که کودک دارید بهتر است یورکی یا سایرنژاد های عروسکی را تهیه نکنید.بچه ها هر چقدر هم که حیوانات را دوست بدارند و قصد بدی نداشته باشند ولی باز هم ممکن است اشتباهی رو ی توله پا بگذارند یا بشینند یا حتی توله از دست آن ها بیافتد.حتی چین های بالغ هم به علت صدای زیاد و حرکت های سریع و غیر قابل پیشبینی کودکان در کنار آن ها دستپاچه هستند و ممکن است رفتار آن ها عوض شود و خشونت و خجالت در رفتار آن ها نمایان شود.

3-مشکلات آموزش مکان دستشویی:

یورکی ها جزو نژاد هایی هستند که آموزش دستشویی به آن ها می تواند دشوار باشد.همان طور که قبلا گفته شد آن ها از هوای سرد و بارانی تنفر دارند و مکان دستشویی آن ها باید سقف دار باشد.اگر دوست دارید یورکشایرتان در حیاط دستشویی کند بهتر است یه داگی دور برای او درست کنید تا بتواند قبل از رسیدن به حیاط مثانه ی خود را کنترل کند.
4-یورکی ها باید اجتماعی شوند:

یورکی ها مانند سایر تریر ها می توانند حساس و با احتیاط باشند و از این رو باید از دوران تولگی آن ها را با افراد و صدا های مختلف اجتماعی کنید تا در آینده احتیاط آن ها به ترس و جیغ زدن تبدیل نشود.
5.پارس کردن:

یورکی ها دیدبان های کوچک دقیقی می باشند و اگر می خواهید با شنیدن صدای جدیدی پارس نکنند باید از تولگی با او تمرین کنید تا این پارس کردن در رفتار او ثابت نشود و با شیدن نه از طرف شما پارس خود را قطع کند.
 
 
 
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
 
 
 
 
ادامه دارد
.
.
.
 
 
 
 
ترجمه و گردآوری درسا