یکی از مشکلات رفتاری عمده اکثر افرادی که اقدام به نگهداری از گربه در منزل خود می کنند عادت به دفع ادرار در جایگاه مخصوص این کار است. در درجه اول لازم است گربه از نظر وجود بیماری ها ومشکلات ادراری مورد بررسی و معاینه دقیق دامپزشکی قرار گیرد. گاهی به علت بی علاقگی به ظرف ادرار گربه مناطق دیگری مانند سطح حمام یا آشپزخانه را برای دفع ادرار انتخاب می کند که مشکلات زیادی را به دنبال دارد. بهتر است در این گونه موارد ضمن صبر و شکیبایی علت اصلی بی علاقگی گربه ی خود را به ظرف ادرار بررسی نمایید.


علل مشکلات
1. پس از رسیدن به سن بلوغ برحسب غریزه گربه سعی بر علامت گذاری و ادرار کردن در مناطق مختلف منزل خواهد کرد، برای کنترل و جلوگیری کردن از این مسئله باید گربه عقیم شود تا مشکل برطرف شود.
2. در برخی ازموارد ورود یک گربه دیگر به قلمرو گربه سبب تحریک حس مالکیت در او شده و با علامت گذاری و مشخص کردن محدوده خود به آرامش خواهد رسید.
3. ممکن است برای مدتی علت اصلی دفع ادرار گربه در مناطق مختلف منزل مشخص نشود. سعی کنید راه ورود گربه های غریبه را به محل سکونت گربه ی خود مسدود کنید تا حس غریزی ادرار کردن برای دفاع از قلمرو در گربه ی شما کاهش یابد.
4. پیری و سن زیاد سبب درد احتمالی مفاصل خواهد شد که در این حالت هم قرار گرفتن در ظرف ادرار برای گربه سخت خواهد بود که توصیه می شود در این موارد جایگاه ادرار را تغییر داده و دسترسی به آن را سهل الوصول تر کنند.
آن چه شما می توانید انجام دهید:
1. لازم است محل دفع ادرار و مدفوع گربه همیشه تمیز باشد و این کار سبب افزایش میل و رغبت گربه برای دفع در محل اختصاصی خواهد شد. توصیه می شود هر 3- 5 روز یک بار خاک محل دفع تمیز و تعویض شود.
2. انتخاب خاک مناسبی که جذب رطوبت بالایی داشته باشد و بوی ادرار را در محیط منزل منتشر نکند، خیلی اهمیت خواهد داشت. در این موارد می توانید از خاک مخصوص ادرار گربه که در فروشگاه های معتبر وجود دارند استفاده نمایید. علاوه بر آن بهتر است از خاکی استفاده شود که به راحتی بتوان آن را از طریق سیستم فاضلاب دفع کرد.
3. در صورتی که گربه ی شما قبلا بدون خانه و آواره بوده است و اکنون شما او را در خانه نگهداری می کنید سعی شود ظرف ادرار و مدفوع با برگ گیاهان و خاک باغچه پوشیده شود چون این گربه به این نوع وضعیت دفع عادت کرده است.
4. ظرف ادرار و مدفوع باید در یک محیط مناسب ، خلوت و کم تردد منزل ترجیحا قابل دسترسی راحت برای گربه باشد. علاوه بر آن برای ظرف ادرار و مدفوع برای مواقع غیر ضروری یک پوشش مناسب تهیه کنید. لازم است ظرف دفع فضولات و ادرار گربه دور از ظرف غذاخوری و آب او باشد.
5. در صورتی که بالا رفتن و قرار گرفتن در ظرف ادرار سخت باشد بهتر است یک طرف این ظرف به گونه ای باز شود که قابل دسترسی برای گربه باشد. برای جلوگیری از آلودگی محیط اطراف و پیشگیری از تراوش ادرار توصیه می شود که ورق روزنامه در زیر سینی ادرار قرار گیرد.
6. در صورت وجود چند گربه در منزل لازم است لااقل برای هر دو گربه یک ظرف دفع وجود داشته باشد.
7. لازم است از ضد عفونی کننده های دارای ترکیبات آمونیوم برای تمیز کردن نواحی آلوده به ادرار و مدفوع گربه استفاده نشود چون ادرار گربه دارای آمونیوم است و به واسطه ی استفاده از این ضد عفونی کننده ها گربه برای دفع مجددا به سراغ محل تمیز شده با ترکیبات ضد عفونی کننده خواهد رفت.چون گربه برای دفع نیاز به آرامش دارد سعی کنید ظرف ادرار در محیط ساکت منزل قرار گیرد.

ادامه دارد...


برگرفته از راهنمای بهداشت، نگهداری و تربیت گربه
مترجم: دکتر مهدی مرجانی