کمک به گربه ای که چشمش صدمه دیدهتمامی صدمات چشمی می توانند جدی باشند. وقتی یک چشم یا پلک صدمه می بیند، انجام یک آزمایش توسط دامپزشک شما اجباریست. صدمات داخلی در چشم، اگر به صورت صحیح مداوا نشوند ممکن است سبب از دست رفتن بینایی شوند.

بیشترین دلایل برای صدمات رایج چشمی، تصادفات و دعوا ها هستند. اینها معمولا دلایلی برای صدماتی از قبیل پارگی پلک ها، پارگی قرنیه ( بخش شفاف در جلو چشم )، یا پارگی داخلی در خود کره چشم هستند.

گاهی اوقات صدمات بسیار جدی هستند، به طوری که باید کره چشم از حفره خارج شود. در مورد مواد شیمیایی مثل اسیدها یا قلیا، یا سایر مواد خارجی توجه فوری ضروریست.

کمک های اولیه برای گربه ای که چشمش صدمه دیده:

مواد شیمیایی پاشیده شده در چشم باید به سرعت آب گرفته شوند، از آب پاکیزه فراوان استفاده کنید. این عمل هر چه سریعتر باید انجام شود تا از بروز صدمات دائمی به قرنیه جلوگیری شود. 5 تا 10 دقیقه با آب شستشو دهید. پس از آن، به وسیله یک باند یا پارچه تمیز از چشم در مقابل صدمات بعدی محافظت کنید. سریعا به پزشکتان مراجعه کنید.

پارگی پلک می تواند با خون ریزی فراوان همراه باشد.با ایجاد فشار مستقیم توسط یک گاز یا پارچه تمیز بر روی پلک به مدت پنج دقیقه، خونریزی باید کنترل شود. اگر پارگی بر روی کره چشم باشد، آن را با یک گاز یا پارچه تمیز بپوشانید ولی فشار ندهید.

اگر جسمی خارجی در زیر یکی از پلکها باشد، گربه شما آن چشم را چنگ خواهد زد و چشمش نیمه باز و لوچ خواهد شد. مطمئنا این علامت ها در موارد دیگر نیز دیده می شوند، اما شما زیر پلک را نگاه کنید، ممکن است یک دانه شن یا یک مژه افتاده باشد. وقتی در چشم دنبال جسمی خارجی می گردید از یک چراغ قوه استفاده کنید.انتهای پلک را با شست خود به پایین بکشید و ناحیه صورتی متورم آن را بررسی کنید.

سطح داخلی پلک را با چشم در یک راستا قرار دهید، برای پلک بالا نیز همین کار را انجام دهید. یک گوش پاک کن را با آب تر کنید و آن را سر تا سر پلک بکشید و جسم خارجی را خارج کنید.
همچنین می توانید سطح داخلی پلک را در حالی که آن را باز نگه داشته اید با آب تمیز شستشو دهید.

هرگز سعی نکنید پشت پلک سوم را تمیز یا بررسی کنید، ممکن است قرنیه را بخراشید.
اگر حیوان شما به چنگ زدن چشم خود و یا لوچی برای چند ساعت ادامه داد، با پزشک خود بررسی کنید، ممکن است قرنیه آسیب دیده باشد.

پیشنهاد می شود یک معاینه سرپایی انجام شود، اگر دلیل آن صدمه شدید سر بود، تنفس، ضربان قلب و نبض را چک کنید و مراقب شوک باشید. کره چشم را با یک گاز مرطوب و سرد یا اسفنج یا پارچه تمیز مراقبت کنید تا خشک نشود و از آسیب های بعدی جلوگیری شود. هر گونه خونریزی را با فشار مستقیم کنترل کنید. کمک فوری دامپزشک ضروری است.


مترجم: کورش کامیاب
منبع: سایت petcaregt.com