پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بقای گور ایرانی در گرو حفظ مسیرهای مهاجرت

  آنچه در مورد این مهاجرت ها از اهمیت زیادی برخوردار است مسیرهایی است که محل تردد حیوانات بین زیستگاههاست و به اصطلاح « کوریدور های مهاجرت» خوانده می شود.

   چنانچه این کریدور های از امنیت کافی برخوردار نباشند و یا به دلیل تعرض های انسانی مسدود شوند، ارتباط بین زیستگاهها گسسته می شود، قطع ارتباط بین زیستگاه جانورانی که مهاجرت می کنند به خصوص پستانداران که قادر به پرواز نیستند به معنای جزیره ای شدن ودر نهایت  انقراض آنهاست.

   گزارش های مربوط به مهاجرت گورهای منطقه بهرام گور، به خارج از مناطق حفاظت شده ، درسال 87 توجه اساتید دانشكده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان را به خود جلب کرد.

   در این گزارش ها شواهدی از حضور گورها در نزدیکی شهر بابک کرمان، سیرجان و حتی نزدیکی هرات وجود داشت که نشان می داد گورها به خارج از مناطق حفاظت شده مهاجرت می کنند.

   در این راستا دكتر محمودرضا همامی متخصص اكولوژی حفاظت با مطرح كردن موضوع با پروفسور« کریس والزر» ( Chris Walzer) محقق به نام دانشگاه دامپزشکی وین در زمینه اسب سانان و متخصص گور طرح اولیه مطالعه مسیر های مهاجرت گورهای بهرام گور را  مورد بررسی قرار دادند. مطالعه زیستگاه و مسیرهای مهاجرت گورها با استفاده از ردیابهای ماهواره ای به سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد گردید و مورد مورد توجه و توافق سازمان قرار گرفت.

   همامی درباره اطلاعات ماهواره ای در تعیین مسیرهای مهاجرت و اهمیت آن می گوید: با ردیابی ماهواره ای گورها می توان اطلاعاتی در مورد مسیرهای مهاجرت، تلفات احتمالی حین مهاجرت و سرنوشت نهایی گورهایی كه از منطقه بهرام گور خارج می شوند بدست آورد.

   دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه دامپزشکی وین با همکاری سازمان محیط زیست، قرار است علاوه بر نصب ردیاب، در طول چند سال آینده به پایش جمعیت گورهای منطقه بهرام گور بپردازند و  راهکارهای علمی نوین برای حفاظت از جمعیت آنها ارئه دهند.

   طرح پایلوت بررسی امکان نصب گردنبندهای ماهواره ای بر گور ها، سرانجام در پاییز 89 به اجرا در آمد ، همامی و والزر به همراه دکتر «پترا کازنسکی»  اکولوژیست آلمانی در سفری یک هفته ای به منطقه روش های مختلف زنده گیری گور ها را مورد بررسی قرار دادند.

   یکی از روش های معمول صید گورها دنبال کردن آنها با استفاده از خودروهای صحرایی و بی هوشی با تفنگ است، که به دلیل پستی و بلندی منطقه امکان هدف گیری و دنبال کردن میسر نشد.

   روش دیگر کمین در اطراف چشمه هاست، گور ها در فصل های پاییز و زمستان شب ها برای خوردن آب به آبشخور مراجعه می کنند به همین دلیل زنده گیری و نصب گردنبند ها در تابستان امسال انجام خواهد شد.

   همامی در مورد مشخصات گورهایی که ردیاب به آنها وصل می شود می گوید:  بهتر است گورها از هر دو جنس نر و ماده انتخاب شوند؛ گورهای نابالغ برای اینكار مناسب نیستند، زیرا با رشد آنها گردنبندهای مجهز به ردیاب كه بر گردن آنها نصب می¬شود تنگ می شود و باعث صدمات احتمالی به آنها می گردد.

   سرشماری گورها در پائیز ١٣٨٨در پارک «ملی قطروئیه » که بخشی از منطقه بهرام گور و زیستگاه اصلی گورها در این منطقه است با استفاده از روش «نمونه گیری فاصله ای» جمعیتی بالغ بر229 گور را نشان داد.  این برآورد به آمار سرشماری که توسط اداره محیط زیست فارس در همان سال انجام شد نزدیک بود. نتایج سرشماریهای اداره حفاظت محیط زیست استان فارس نشان می دهد كه جمعیت گورهای پارك ملی قطروئیه در طول دهه گذشته در حال افزایش بوده است.

 

 

 

 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی