خطرات موجود در منزل ( dangers in the home )
خطرات زیادی در محیط زندگی و داخل منزل گربه را تهدید می کند. گربه ها عموما کنجکاو و حادثه جو می باشند و میل شدیدی به جویدن و لیس زدن چیزهای جدیدی که با آن برخورد می کنند دارند. لازم است محل عبور کابل برق، قرار گرفتن گیاهان تزیینی و زینتی داخل منزل و دیگر وسایل خطر آفرین به دور از دسترس گربه ها باشند. دسترسی به قفس داروها و خوردن داروهای انسانی برای گربه ها بسیار خطرناک می باشند و علاوه بر آن توصیه می شود داروهایی که برای درمان بیماری ها در انسان استفاده می شود در گربه کاربرد نداشته باشد.خطرات حاصله از نگهداری گیاهان تزیینی داخل منزل
1. در برخی از موارد خوردن گیاهان تزیینی داخل منزل و آپارتمان سبب بروز مسمومیت در گربه ها خواهد شد. برخی از این گیاهان خطر آفرین عبارتند از Azafeas ، گل انگشتانه ( fox gloves) گل شیپوری philodendrons ، diffenbachias ، spiderplants، درخت اژدها dragon ، Crassula و caladium
2. گربه ها اغلب بعد از جویدن و خوردن برگ این گیاهان دچار استفراغ خواهند شد که در صورت ادامه استفراغ و بروز مشکلات لازم است سریعا به دکتر دامپزشک مراجعه نمایید.
3. در حد امکان سعی شود گیاهان تزیینی داخل منزل دور از دستزس گربه ها باشند و از جعفری و یا دیگر گیاهان مفید برای گربه به عنوان جایگزین استفاده شود تا ضمن جویدن و خوردن آن ها کمبودهای گیاهی خود را تامین نماید.


خطرات موجود در زمان تعطیلات
1. بعضی از خطرات در زمان تعطیلات ایجاد می شوند. خوردن وسایل تزیینی که برای جشن ها و مراسم به کار می روند گاهی سبب سوراخ شدن معده خواهند شد. گربه ها تمایل شدیدی به خوردن نخ، روبان و مواد زرق و برق دار دارند. در صورت خوردن این مواد و تجمع آن ها در دستگاه گوارش سبب بروز مشکلات مختلف و عوارض خواهد شد.
2. در برابر وسوسه های گربه خود برای خوردن مواد غذایی موجود در میهمانی ها مقاومت نمایید چون به عنوان مثال خوردن شکلات برای گربه ها سمی است و سبب مسمومیت شدید در آن ها خواهد شد.
3. گاهی در زمان تعطیلات و کنار رودخانه آتش روشن می کنند. برای گربه هایی که اکثرا درمحیط منزل نگهداری می شوند قرار گرفتن در این محیط ها در کنار آتش و آب خطرناک بوده و گاهی گربه به واسطه ترس و استرس شدید به خود آسیب می رساند لذا توصیه می شود دراین گونه موارد گربه داخل منزل نگهداری شود.


تماس با مواد سمی و خطرناک

1. برخی از مواد ضد درد و دارو های انسانی برای گربه ها بسیار خطرناک بوده و آن ها آنزیم های لازم برای هضم این داروها را ندارند لذا خوردن آن ها برای گربه سمی و مشکل آفرین خواهد بود . نمونه ای از این داروها آسپرین می باشد که علائم مسمومیت حاصله از آن مسمومیت و تراوش زیاد بزاق، استفراغ و ضعف خواهد بود. سعی کنید از مصرف داروهای انسانی برای گربه اجتناب کنید.
2. علائم مسمومیت در برابر حشره کش ها تراوش زیاد بزاق، ترشح از چشم ها به صورت اشک زیاد ، ایجاد زخم قرنیه، استفراغ، افزایش ادرار و اسهال خواهد بود. در این گونه موارد بهتر است ضمن قرار دادن گربه در آب ولرم با یک شامپوی خفیف و خنثی شستشو شود تا مواد حشره کش از سطح بدن شسته و جدا شوند.
3. از درمان ضد کک که برای سک ها استفاده می شود در گربه استفاده ننمایید چون ممکن است این داروها برای گربه ها سمی باشند. سعی کنید در کنترل کک ها عموما از روش های غیر سمی و یا داروهای مناسب و استاندارد مانند pyrethrin که سبب عوارض نمی شوند استفاده نمایید. مراقبت از گربه ها در زمان سم پاشی در ختان را باید مدنظر قرار داد و از تماس آن ها با مکان های سم پاشی شده جلوگیری کرد.گربه ها به علت کنجکاوی زیاد برخی از محل های غیر معمول مانند ماشین لباس شویی یا خشک کن لباس را به عنوان جایگاه خواب برای خود انتخاب می کنند که در این گونه موارد قبل از به کار بردن این وسایل بررسی نمایید که گربه داخل آن ها نباشد.
برگرفته از راهنمای بهداشت، نگهداری و تربیت گربه
مترجم : دکتر مهدی مرجانی