Matt Ellerbeck معروف به "مرد ماری" یک حافظ محیط زیست و فعال حقوق حیوانات معروف است که روی مارها تمرکز دارد.

Matt همواره عاشق این خزندگان بوده. از ابتدای کودکی، هر سال تابستان را در مرداب ها، برکه ها، باتلاق ها و جنگلها ها گذرانده به این امید که با این موجودات جذاب وقت بگذراند. در طول سالها، او صدها مار را در زیستگاه شان مشاهده کرده.

به دنبال دغدغه ی رو به تزاید اش در خصوص کاهش تعداد مارها و استثمار این حیوانات، Matt تصمیم گرفت یک پروژه ی حفاظت و حمایت از مارها را در اواخر 2004 راه اندازی کند. وی اکنون زمان اش را به عنوان یک مربی، هوادار، فعال، نویسنده، ناظر، احیا گر و شخصیتی مطرح صرف مارها میکند.


فعالیت های وی در خصوص حمایت از مارها مورد تمجید فراوان قرار گرفته. به عنوان نمونه به پاس تلاش هایش برای حفاظت از مارها، پاداشی افتخاری از جانب Cataraqui Region Conservation Authority را دریافت داشت...

نامزد دریافت کاپ سبز از
Commerce and Engineering Environmental Conference ... و توسط مجله ی Within Kingston یک آرمان گرا نامیده شد... اطلاعات فعالیت های وی در کتاب Aware: Webster's Quotations, Facts and Phrases نیز نقل شده.


بصورتی درخور توسط کمیته ی South Frontenac Natural Environmental به عنوان فردی "مملو از اشتیاق" توصیف شد که "هر لحظه ممکن است متجلی شود". و توسط مامور هماهنگی آموزشی Little Cataraqui Creek Conservation Area به عنوان "یک حافظ حقیقی محیط زیست" نام برده شد.

فعالیتهای Matt از جانب وزیر منابع طبیعی انتاریو، معاون اجتماع خزندگان و دوزیستان اتاوا و عضو سابق کمیسیون زمین نیو مکزیکو (Ray Powell)که خود برای پایان دادن به گردآوری مارها زنگی مبازره کرده، ستوده شده.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Matt تا کنون صدها نطق آموزشی در خصو مارها داشته و در طول این چندین سال، هزاران هزار مخاطب داشته...

ارائه های وی در مورد مارها مورد استقبال عمومی قرار دارد. بلیط ارائه اش در بزرگترین سالن کنفرانس کتابخانه ی Isabel Turner تنها 9 دقیقه پس از آغاز فروش، تمام شد. او صاحب رکورد بالاترین تعداد مخاطب در Kingston Sustainability Centre (KSC) است چرا که در طول برنامه ای 2 روزه جمعیت عظیمی را به آنجا کشاند. در سال 2001 نیز Matt دوباره رکورد بالاترین آمار مخاطبین را در رویدادی در KSC به خود اختصاص داد.

در این سخنرانی ها، وی مالکین زمین های زراعتی را به همزیستی مسالمت آمیز با مارها به جای نابود کردن شان تشویق میکند و اهمیت آنان به عنوان یک کنترل کننده ی طبیعی آفات را یاد آوری میکند. او همچنین اطلاعاتی را در خصوص فعالیت های نیکدارانه برای غنا بخشیدن به زمین های طبیعی، حفاظت از زیستگاه ها و ترغیب حضور مارها را در اختیار آنان میگذارد.

وی تلاش دارد تا این افسانه که مارها دیوهایی کشنده هستند را از بین ببرد. بدین منظور نمایش هایی آموزشی را اجرا میکند تا به آنان نشان دهد که این حیوانات چقدر آرام و خوش رفتار هستند و تا چه حد مورد بدفهمی واقع شده اند.

Matt امیدوار است که تلاش هایش به رفع وحشت و نفرت مردم از مارها موثر بوده و در تتیجه تعداد مارهایی را که مستقیما توسط مردم مورد آزار قرار میگیرند را کاهش دهد.

برای کاهش بیشتر این صدمات، Matt برگه اطلاعاتی تحت عنوان "حقیقا نیش مارها" را در تابستان 2008 منتشر کرد. در همان فصل، بیش از یکهزار نسخه از آن توزیع شد. این مطلب همچنین، در چندین روزنامه در آمریکای شمالی منتشر شد. نسخه های تجدید نظر و به روز رسانی شده، در سال های آتی نیز توزیع شدند.
این سخنرانی ها همچنین، فرصتی را در اختیار Matt قرار می دهند تا علیه تجارت سرتاسر آزار اگزاتیک پتها و آثار مخرب آن روی مارها صحبت کند.
وی علاوه بر حضور در رسانه های جمعی محلی، در روزنامه ها و برنامه های رادیویی انگلستان، ایرلند، هندوستان، استرالیا و نیو زلند نیز حضور یافته.


چندین مقاله و ستون در خصوص مارها و لزوم حفاظت از انان را به رشته ی تحریر در آورده. نوشته هایش در نشریات، روزنامه ها و رسانه های مختلف حفاظت از محیط زیست و حقوق حیوانات انتشاریافته اند...

او همچنین مارهای زیادی را از منازل بی توجه گرفته و از آنان نگهداری کرده. برخی از این مواردعبارتند از Anaconda, Burmese Python, Reticulated Python, Boa Constrictor, Amazon Tree Boa, Rear-fanged Colubrid، چندین مار کبرا و غیره.
علاوه بر مارها، او همچنین در پروژه های جانبی که روی حفاظت از لاک پشتها، عقربها و پیراناها تمرکز داشته اند نیز شرکت داشته. Matt عضو اجرایی گروه حمیات از حیوانات Kingston Animal Trust (KAT) می باشد.

با این وجود، مارها اولین دغدغه و تمرکز Matt هستند. در حدود 10 سال است که او مشغول فعالیت به نفع مارهاست. مارها عشق و علاقه اساسی اش در زندگی هستند و Matt برای ادامه ی کمک به آنان مصمم است.

ترجمه: The Almighty
منبع:
the-snake-man.com