کارشناسان و متخصصان ایمنی و سلامت همواره به رعایت اصول بهداشتی و ایمنی برای برخورداری از یک زندگی مطلوب تر توصیه می کنند. اما وقتی فصل تعطیلات و در پی آن سفرهای تفریحی فرا می رسد، توجه به این نکات و توصیه ای بهداشتی و ایمنی قطعا باید بیشتر و خاص تر شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در این مقاله کارشناسان ۱۲ نکته بهداشتی را به عنوان هدیه ای برای فصل تعطیلات در اختیار شما قرار داده اند تا هم در سلامت و ایمنی از سفر و تعطیلات خود لذت ببرید و هم این هدیه کوچک اما با ارزش را برای دوستان و آشنایان خود نیز بفرستید.

سایت مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا در یک مقاله آورده است:

۱ برای مراقبت از خود در برابر شیوع میکروب ها و بیماری ها دست های خود را مرتب بشویید.

۲ بدن خود را با پوشیدن لباس مناسب خشک و گرم نگه دارید.

۳ استرس خود را کنترل کرده و سعی کنید در تعطیلات از اضطراب و فشار جلوگیری کنید. می توانید در این شرایط از پذیرش تعهد و مسوولیت زیاد از حد پرهیز نمایید.

۴ هرگز الکل مصرف نکنید و یا مراقب باشید که راننده شما از الکل استفاده نکرده باشد.

۵ سیگار نکشید و حتی المقدور با کسانی که سیگار می کشند ارتباط نداشته باشید تا از دود سیگار آنها در امان بمانید.

۶ هنگام رانندگی حتما کمربندهای خود را محکم ببندید، کودکتان را در صندلی کودک و در صندلی پشت خودرو بنشانید و کمربند صندلی کودک را متناسب با قد، وزن و سن او تنظیم کنید.

۷ قبل از رفتن به سفر حتما با پزشک معالج خود مشورت کرده و آزمایشات و معاینات لازم را انجام دهید در طول تعطیلات نیز انجام آزمایش ضروری را در زمان تعیین شده، فراموش نکنید.

۸ حتما واکسیناسیون لازم را انجام دهید تا شما را در برابر بیماری ها مصون نگه داشته و جانتان را نجات دهد.

۹ مراقب کودکان خود باشید و از آنها غافل نشوید. اسباب بازی ها، غذاها، نوشابه ها و سایر اشیاء خطرناک را از دسترس آنها دور نگه دارید.

۱۰ اگر نیاز به اجاق و آتش دارید، حتما تمام نکات ایمنی را رعایت کنید و هرگز وسایل آتش زا مثل اجاق، شومینه و یا حتی شمع ها را بدون مراقبت رها نکنید. همچنین صحت کارآیی آنها را به طور مرتب کنترل کنید.

۱۱ غذای سالم آماده کنید. برای این منظور چند نکته ساده را به خاطر بسپارید. حتما دستهای خود و سطحی را که روی آن غذا آماده می کنید، بشویید. غذا را در دمای مناسب طبخ کنید و از یخچال نیز به طور مناسب استفاده نمایید.

۱۲ حتما تغذیه سالم داشته باشید و تحرک بدنی را فراموش نکنید. مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها را که خوب تمیز و شسته شده اند در رژیم غذایی خود بگنجانید و مصرف غذاهای شیرین و چرب را تا حد امکان محدود کنید. در هفته حداقل ۵/۲ ساعت فعالیت بدنی داشته باشید و به کودکان و نوجوانان خود اجازه دهید که حداقل یک ساعت در روز تحرک داشته باشند.