پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

چه كسي دايناسورها را كشت؟

ديويد نزوورني و تيم همراهش از انستيتو تحقيقات جنوب‌غرب آمريکا در کلورادو، گروه جديدي از شهاب سنگ‌ها را شناسايي کرده‌اند که خانواده «باپتيسيانا» نام دارد.

اين پژوهشگران شهاب سنگي به طول 40 کيلومتر را كشف‌كرده‌اند كه بزرگترين عضوشناخته شده اين خانواده است. شواهد نشان مي‌دهد كه دوران انقراض دايناسورها هم‌زمان با برخورد يكي از اعضاي گم‌شده اين خانواده بوده است.

به اين ترتيب، مدرك ديگري به دست آمده است كه فرضيه نابودي دايناسورها به دنبال برخورد يك شهاب‌سنگ به زمين را تاييد مي‌كند.گزارش نيوساينتيست، اعضاي اين خانواده از سنگ‌هاي آسماني، دراثر برخورد به بخش داخلي کمربند شهاب سنگي در 160 ميليون سال پيش تشکيل شده‌اند.

کمربند شهاب سنگي، مجموعه‌اي از سنگ‌هاي آسماني است كه بين مدار مريخ و مشتري قرار دارد.

قرن دايناسورها

زماني كه سرتاسر خشكي‌هاي روي زمين (متشكل از 5 قاره فعلي) بهم پيوسته بودند، خزندگاني عظيم‌الجثه بر سرتاسر اين قاره پهناور حكمراني مي‌كردند كه امروزه آنها را «دايناسور» مي‌ناميم.

دايناسورها انواع گياه‌خوار، گوشت‌خوار، باهوش، تنبل، چالاك، پرنده و... داشتند كه در ابعادي از 20 سانتيمتر تا حدود 30 متر را شامل مي‌شدند.

در آن دوران سرتاسر سطح زمين تقريبا پوشيده از پوشش گياهي در هم تنيده‌اي بود كه امروزه تنها در نواحي استوايي يافت نمي‌شوند، اما همانطور كه به ديرينه شناسان اثبات شده، به يك باره و در عرض تنها فقط چند سال موجوداتي كه حاصل 220 ميليون سال تكامل بودند، در اواخر دوران «كرتاسه» (حدود 65 ميليون سال قبل) رو به زوال نهاده و كاملا از بين رفتند.

علل نابودي دايناسورها، رازي است كه تا به امروز سر به مهر باقي مانده است. البته به‌تازگي دانشمندان ديرينه شناس با كنار هم قرار دادن تكه‌هاي پازل به حقايق جالبي رسيده‌اند كه راه را براي درك اين حقيقت باز كرده است.

يكي از كليدهاي اصلي حل اين معماي بزرگ ديرينه شناسي، لايه‌اي ضخيم از نمك‌هاي فلز ايريديوم در لايه‌هاي رسوبي ناشي از دوران كرتاسه است.

آن‌طور كه از شواهد زمين شناسي پيداست، گودال بزرگي كه در ناحيه‌اي درجنوب درياي كاراييب در آمريكاي مركزي وجود دارد، ناشي از برخورد شهاب سنگي عظيم از همين جنس در آن نقطه است كه در اواخر دوران كرتاسه روي داده.

البته چندين برخورد كوچكتر از شهاب سنگ‌هايي از همين جنس و در همان زمان در استراليا و سيبري كشف شده‌اند. جالب است بدانيم كه منبع اصلي ايريديوم در روي زمين كه فلزي بسيار كمياب است، اكثرا همان لايه رسوبي بازمانده از آن برخوردهاي آسماني است.

اما آيا حجم برخورد اين‌قدر عظيم بوده كه چنين لايه‌اي را با قطر تقريبا برابر در تمام سطح زمين به وجود آورده است؟

اگر اخبار علمي‌را دنبال كرده باشيد بايد برخورد دراماتيك دنباله دار «شوميكر – لوي» در سال 1994 به مشتري را به خاطر داشته باشيد؛ دنباله‌داري كه تقريبا اندازه مريخ بود و در اثر جاذبه مشتري و اثرات جذر و مدي قبل از برخورد به سطح مشتري به چندين تكه بزرگ تبديل شده بود و قطعات مختلف آن طي چندين شبانه روز، سطح مشتري را بمباران مي‌كرد، اما به دليل حركات وضعي مشتري هر كدامشان به يك نقطه اين غول گازي فرود مي‌آمدند.

بعيد نيست كه خرد شدن يك سنگ بزرگ در اثر جاذبه زمين يا سياراتي كه پيش از آن سر راه آن سنگ بوده‌اند و برخورد قطعات مختلف آن در چندين نقطه پراكنده روي زمين، باعث به‌وجود آمدن اين لايه فلزي شده باشند.

سنگي كه تيم محققان انستيتو تحقيقات جنوب‌غرب آمريکا كشف‌كرده‌اند، شهاب سنگ 10 کيلومتري (يکي از 300 تکه شهاب سنگ مادر 170 کيلومتري) است كه 65 ميليون سال پيش به زمين برخورد کرده.

آن‌ها مدعي هستند كه ديگر تکه‌هاي اين شهاب سنگ ممکن است به سياره ناهيد برخورد کرده و حتي مسئول شکل‌گيري «تيکو» بزرگترين حفره ماه باشند. اما سوال اين است كه چنين برخوردهايي تا چه حد قدرت دارند كه بتوانند بخش اعظم حيات را در سرتاسر زمين و حتي در زير آبها از بين ببرند؟

آنچه واضح است اين است كه برخورد چنين شهاب سنگي باعث مي‌شود كه گرد و خاكي عظيم در سرتاسر زمين به پا خيزد كه تا مدتها آثار آن در جو زمين باقي بماند و جلو نور خورشيد را بگيرد.

سرماي ناشي از، از دست دادن يگانه منبع گرمايي زمين، باعث نابودي گياهان و به تبع آن جانوران گياه‌خوار شده و به دنبال خود نابودي گوشتخواران را در پي داشته است. پس ممكن است قحطي ناشي از آن برخورد، باعث نابودي دايناسورها شده باشد.

اما اين تازه اول ماجراست. برخورد حاصل از اين شهاب سنگ مي‌تواند موجي به ارتفاع 800 متر (تقريبا 2 برابر برج ميلاد) به راه بيندازد كه سرتاسر اقيانوس‌ها را مي‌پيمايد. چنين موجي خود به تنهايي نيروي عظيمي‌براي تخريب تمام آنچه تا كيلومترها در جوار ساحل وجود دارند، كافي است.

اما سوال اينجاست كه چرا همزمان با از بين رفتن دايناسورها، ماهي‌ها و كوسه‌هاي عظيم الجثه و بسيار خطرناكي كه حاكم بر درياها بوده‌اند (و البته كوسه‌هاي سفيد امروزي در مقابل خشونت آنها كودكي رام بيش نيستند.) نيز نابود شده اند؛ آنها كه در اعماق اقيانوس ظاهرا بايد از گزند چنين رويدادهايي در امان باشند.

پاسخ قانع‌كننده‌اي كه به اين پرسش مي‌توان داد باران‌هاي عظيم و شبانه روزي اسيدي است كه چندين ماه بي وقفه در حال باريدن بوده اند. در حقيقت در اثر اين برخورد، حجم عظيمي‌از گرد و خاك به همراه فلز (علي الخصوص ايريديوم) وارد جو شده و باعث باران‌هاي اسيدي شده كه به مدت طولاني مي‌باريدند.

همين باران‌هاي اسيدي به تنهايي مي‌توانند بخش عظيمي‌از حيات را از بين ببرند.برخي شواهد زمين‌شناسي نشـــان مي‌دهد كه آن برهه از زمان اوج فعــاليت‌هاي آتشفشاني بوده. شايد برخورد شهاب سنگ مذكور به حدي شديد بوده كه باعث تشديد اين فعاليت‌ها شده و موجب شده غبار و خاكستر ناشي از اين آتشفشان‌ها تا مدتها در جو بماند و باعث جلوگيري از رسيدن نور خورشيد به سطح زمين شود.

به ياد بياوريم در خسوفي كه چند سال قبل رخ داد و همزمان با اوج فعاليت آتشفشان‌هاي جزيره فيليپين بود، آنقدر غبار و خاكستر وارد جو شده بود كه تغيير ضريب شكست جو را موجب شده بود، به طوري كه سطح ماه كاملا به رنگ قرمز درآمده بود.

ضمناً اثر گدازه‌هاي آتشفشاني با دماي بالاي 2 هزار درجه را كه چندين كيلومتر برد دارند، نمي‌توان فراموش كرد. اين گدازه‌ها خود به تنهايي مي‌توانند تمام محيط اطراف را از هرگونه موجود زنده‌اي خالي كنند.

با وجود همه اين دلايل به ظاهر قوي، هنوز علت اصلي نابودي دايناسورها به طور يقين مشخص نشده، اما علل ديگري هم براي نابودي دايناسورها اعلام شده كه ظاهرا كمي‌عجيب است.

گروهي از ديرينه شناسان دانشگاه شيكاگو در ايالت ايلينويز آمريكا ادعا كرده‌اند كه هرچند اين رشته از وقايع در زمان دايناسورها اتفاق افتاده و ممكن است باعث تسريع روند نابودي آنها شده باشد، اما اين روند نابودي دوره‌اي حدوداً 8 ميليون ساله داشته است.

شاهد آنها بر اين ادعا، از بين نرفتن موجودات بسيار ضعيف تر از دايناسورها مثل دوزيستان و پستانداران كوچك اوليه و ماهي‌ها است. آنها مي‌گويند كه عامل اصلي نابودي دايناسورها بيماري‌هاي واگيردار ويروسي بوده كه در طول زماني به اندازه كافي طولاني، نسخه دايناسورها را پيچيده‌اند!

پيوستگي قاره‌ها نيز به اين امر كمك شاياني كرده و باعث همه گير شدن اين بيماري‌ها شده‌است.

ظاهراً شواهد خوبي براي توصيف نابودي دايناسورها با اين فرآيند وجود دارد، ضمن اينكه نبايد فراموش كنيم به هر حال برخورد شهاب سنگ و وقايع بعد از آن نيز وجود داشته و به نابودي حيات روي زمين كمك كرده‌اند، اما به هر حال هنوز هيچ نظريه‌اي به يقين تاييد نشده و شواهدي نيز ممكن است در مورد آنها پيدا شود.

http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=32125
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)