دیده بان حقوق حیوانات ایران : رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار گفت: با پایان تابستان و فرا رسیدن فصل پاییز لاک‌پشت های دریایی چشم خود را به روی دریا باز می کنند.
به گزارش شبکه ایران به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، اشرف علی حسینی در این باره اظهار داشت: فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت های سبز در سواحل چابهار با دیگر نوار ساحلی جنوب کشور متفاوت است به گونه ای که طبق پایش های میدانی کارشناسان محیط زیست، لاک پشت ها در فصول مختلفی برای لانه سازی و تخمگذاری به ساحل عزیمت می کنند و این پدیده حداکثر تا پایان سال ادامه می‌یابد.وی افزود: حدود ۴۵ تا ۶۰ روز طول می‌کشد تا بچه لاک‌پشت‌ها سر از تخم در آورند، دمای کم یا زیاد، بر خروج دیرهنگام یا زودهنگام بچه لاک‌پشت‌ها از تخم و همچنین تعیین جنسیت آنها تأثیر می‌گذارد. این مسئول ادامه داد: هر اندازه دمای محیط تخم‌ها بیشتر باشد بچه‌ها زودتر از ماسه‌ها سر بیرون آورده و جنس آنها نیز ماده خواهد شد، اما کاهش دما تأثیر معکوس در این فرآیند دارد.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار اضافه کرد: طولانی‌ بودن زمان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها موجب ایجاد تعادل میان تعداد نر و ماده‌ها می‌شود.وی در مورد بازگشت شگفت انگیز لاک‌پشت ها پس از سالیان دراز گفت: لاک پشت های نر هرگز به ساحل زادگاهشان بر نمی‌گردند ولی لاک پشت های ماده پس از رسیدن به سن بلوغ (معمولا پس از ۳۰ سالگی) برای تخم گذاری به همان ساحلی بر می گردند که در آن زاده شده و به احتمال بسیار همه تخم گذاری های بعدی نیز در همان ساحل زادگاه انجام می شود.حسینی یاد آور شد: در آغاز بهار لاک پشت های دریایی که در دریا به سر می برند شب ها از دریا بیرون می آیند و به کمک باله هایشان به سختی خود را روی ساحل جلو می کشانند.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


وی گفت: آنان از خط مد دریا می گذرند و در ماسه های ساحلی چاله های عمیق حفر کرده و سپس چاله را با بیش از صد تخم سفید و گرد در کمتر از نیم ساعت پر می کنند و روی آن را با شن و ماسه می پوشانند و به دریا بر می گردند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار افزود: نوزادان لاک پشت های دریایی سبز هنگام بیرون آمدن از تخم حداکثر طول بدنشان پنج سانتیمتر و وزن بدنشان کمتر از بیست گرم است.
وی اضافه کرد: کاکایی ها، پرستوهای دریایی، حواصیل و انواع لاشخورها و حتی خرچنگها نوزادان لاک پشت ها را هنگام طی مسیر لانه تا رسیدن به دریا تهدید می کنند.حسینی گفت: در این راستا اداره حفاظت محیط زیست به منظور حفظ جان این موجود دریایی اقدام به ایجاد ایستگاه پایش و نگهداری لاکپ‌شت ها در نوار ساحلی چابهار-رمین کرده است.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.