پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

تمرین و بازی چینچیلا 17 بخش پست کامل

تمرین و بازی چینچیلا 17 بخش پست کامل
تمرین و بازی چینچیلا
 
 
تمرین و بازی یک عامل مهم در حفظ سلامت چینچیلاست و به طور متوسط باید در هر شب (!) 1 الی 2 ساعت اجازه بازی و تفریح به چینچیلا بدهید.

چینچیلاها در طبیعت هر زمان که دوست داشته باشند به بازی و تفریح پرداخته، به این سو و آن سو دویده و گاهی تا 1.5 متر به سمت بالا پرش میکنند و در محیط اسارت نیز نیاز دارند که امکان چنین تمرین هایی را در زمان های مشخصی در اختیار داشته باشند.

یکی از نکات مهم در نگهداری از چینچیلا این است که شما به عنوان صاحب این حیوان باید همواره نیم نگاهی به آن داشته باشید و این مورد به خصوص در زمانی که جونده خانگی شما سرگرم بازی و تفریح روزانه خود است اهمیت دوچندانی می یابد. برخی از صاحبان چینچیلاها اینچنین عنوان میکنند که تا زمانی که چینچیلای خود را خریداری نکرده بودند نمیتوانستند تصور کنند که یک چینچیلا تا چه حد میتواند تخریب گر باشد. این گفته تنها از افرادی شنیده میشود که مسئولیت خود را به خوبی در قبال حیوان خانگی شان به انجام نمیرسانند زیرا تمام موارد در خصوص این حیوان را باید پیش از خریدن آن، بررسی کرد.

چینچیلایی که همیشه در قفس کوچک خود محبوس باشد، احساسی همانند یک زندانی دارد که در حال تنبیه شدن است و ممکن است بر اثر این روش زندگی، به مشکلات نظیر «جویدن خز» (Fur Chewing) دچار شود.

بخش دوم


بدون انجام تمرین و بازی، یک چینچیلا ممکن است به سرعت به افسردگی، احساس ترس، اضطراب و در نتیجه حرکت در یک مسیر دایره ای و پشتک زدن (علائم بیماری های عصبی و فیزیکی در چینچیلا) شود. همچنین ممکن است در ماهیچه های حرکتی چینچیلا تولید صدا شود که این امر، توانایی جست و خیز و پرش های طبیعی را از حیوان بگیرد. در چنین شرایط نامناسبی که امکان هرگونه تمرین و بازی و آزاد بودن در محیط باز از حیوان سلب شود، چینچیلای شما به صورت دچار مشکلات ذهنی و متعاقبا اضطراب خواهد شد.

چینچیلاها توان تمرین و بازی های زیادی را ندارند و هرگز خود را به سوی مرگ سوق نخواهند داد.

همانگونه که چینچیلا در طبیعت خود را به سوی مرگ سوق نمیدهد بنابراین در محیط اسارت نیز همینگونه رفتار خواهد کرد! حتی اگر چینچیلا در زمانی که شما اجازه خروج از قفس را به او میدهید تمایلی به خارج شدن نداشته باشد باز هم شما باید این امکان را برای او فراهم سازید و نباید انتظار داشته باشید که هر لحظه که امکان خروج برای او مهیاست، او ملزم به خروج و بازی کردن است. در حالی که روزانه چندین بار به چینچیلا اجازه خروج و بازی میدهید باید مرتب به او سرکشی کنید تا به تدریج اعتماد دو جانبه ای بین شما بابت سلامت حیوان و چینچیلا بابت اینکه به طور منظم امکان بازی را در اختیار دارد به وجود آید.

ضد چینچیلا کردن اتاق

شما باید اطمینان حاصل کنید اتاقی که چینچیلا در آن قصد بازی کردن دارد کاملا ایمن باشد. این بدان معنی است که باید تمام سیم های الکتریکی، بلوک ها و هر سوراخ و شکاف کوچک را مخفی کرده و گلدان ها و زینت آلات سنگین و هر شی را که امکان ایجاد حوادث خطرناک برای چینچیلا داشته باشد را از محل دور کنید. پیش از اینکه چینچیلا را در این محیط آزاد کنید بر روی زانوی خود نشسته و از سطحی مساوی با سطح دید چینچیلا به اطراف به خوبی نگاه کنید و هر شی گرانبهای جویدنی توسط این حیوان را از محل دور کرده و از دسترس خارج کنید.

یک حمام هرگز محل مناسبی برای رها کردن چینچیلا و تمرین و بازی او نیست گرچه ممکن است در نگاه اول اینطور به نظر بیاید که محیطی امن و به سادگی قابل تمیز کردن است.
حفره ها و شکاف های کوچکی پشت سینک ها و توالت ها وجود دارد که چینچیلا به راحتی میتواند وارد آنها شده و حتی اگر آنها را به حوله و ملحفه بپوشانید باز هم چینچیلا توانایی خارج کردن آنها و ورود به این حفره ها را خواهد داشت و بدین شکل امکان بروز حوادث ناگوار فراوانی وجود دارد.

اگر چینچیلا بتواند بدن خود را از این شکاف ها عبور دهد ممکن است در فضای خالی پشت دیوارها کاملا از نظر ناپدید شود و تا مدتی طولانی از آنجا خارج نشود. همچنین مواد شیمیایی خطرناکی برای چینچیلا در حمام وجود دارد که شامل شامپوها و شوینده های دیگر است. این مواد میتوانند به راحتی توسط چینچیلا پیدا شده و پس از جویده شدن، آسیب های جدی به چینچیلا وارد آورند. ضمنا امکان سقوط به داخل توالت نیز برای چینچیلای شما وجود دارد!
بهترین شرایط درخصوص اتاقی که برای بازی و تفریح در اختیار چینچیلا میگذارید بدین شکل است که به اندازه کافی برای او بزرگ بوده و امکان دویدن، پریدن و جست و خیز بر روی دیوارها را برای او ممکن سازد. نباید هیچگونه سطح براق (مانند کاشی) کف را پوشانده باشد زیرا ممکن است باید ایجاد انقباض در بین پاهای چینچیلا و برخورد او با دیوار و مصدوم شدن او شود.

در ورودی این اتاق را بسته نگاه دارید و اگر شخص دیگری در منزل است حتما بر روی در، اخطاری با عنوان «چینچلا در حال بازی کردن است» بزنید تا در صورتی که چینچیلا پشت در، ایستاده باشد با باز شدن در توسط افراد منزل، صدمه نبیند. شاید لازم به تذکر نباشد (اما صرفا جهت اطمینان عنوان میکنیم) که پنجره اتاق حتما باید بسته باشد تا چینچیلا در هنگام بازی از طریق آن اتاق تمرین، خارج نشود.

چینچیلاها به خصوص جنس ماده حالتی تحکم آمیز و قلمروطلب تر نسبت به نرها دارند بنابراین چینچیلای شما (چه نر و چه ماده) محیط اطراف اتاق بازی خود (به خصوص گوشه ها) را به وسیله ادرار، نشانه گذاری میکند. البته در صورتی که در قفس را باز بگذارید معمولا این رفتار بروز نمیکند اما اگر همچنان این مشکل ادامه پیدا کرد میتوانید با قرار دادن یک حوله در گوشه ای از اتاق که چینچیلا در آنجا نشانه گذاری میکنید، آن را تبدیل به محل دائمی نشانه گذاری او کنید اما نباید تعویض هر روزه این حوله را فراموش کرده یا به تعویق بیاندازید.نکته حائر اهمیت دیگر این است که اگر شما بیش از یک چینچیلا دارید که در یک قفس در کنار هم زندگی نمیکنند حتما برای بازی و تمرین نیز آنها را به صورت جداگانه از قفس های خود خارج کنید. چینچیلاها حیواناتی بسیار قلمروطلب هستند و حضور هر چینچیلای دیگری را یک تهدید به حساب می آورند بنابراین این کار منجر به درگیری و جنگ میان آنها خواهد شد. به همین شکل میتوان گفت که اگر شما بیش از یک چینچیلا را در یک قفس در کنار هم نگهداری میکنید ممکن است در زمان خروج از قفس و بازی و گشت و گذار در اطراف، یکی از آنها را به شکل غالب ببینید که در چنین مواردی همواره باید بر رفتارهای آنها در خارج از قفس نظارت دقیق داشته باشید.

خروج از قفس دستور العملی است برای اعتماد، عشق و مقید بودن بین شما و چینچیلای شما

هیچ چینچیلایی نباید زمان تفریح وبازی خود را به خاطر اینکه شما زمان یا حوصله کافی برای نظارت بر او نداشته و یا به دلیل خساراتی که امکان ایجاد آن توسط چینچیلا در خارج از قفس وجود دارد از دست بدهد.

اگر چینچیلا از گردش در محیط اتاق بازی خسته و کسل شده و علاقه ای به ادامه این روند نداشته باشد شروع به جویدن لباس های آویزان، کاغذ دیواری، لبه فرش و ... کرده و در کل استفاده مخرب از دندان هایش را آغاز میکند.

نکته – برای جلوگیری از جویده شدن لبه فرش ها توسط چینچیلا میتوانید از لوله هایی به عنوان تونل در گوشه های اتاق استفاده کنید تا چینچیلا امکان دسترسی به لبه های فرش را نداشته باشد. این لوله ها را میتوانید از فروشگاه های فرش (عمده فروشی ها) به طور رایگان تهیه کنید و هرچه این لوله ها پهن تر و بزرگتر باشند امکان دسترسی چینچیلا به لبه های فرش شما کمتر خواهد بود. تعداد زیادی وسیله بازی را در زمان بازی و تفریح در اختیار چینچیلا قرار دهید تا از کسالت و خستگی او جلوگیری کرده باشید. این وسایل میتواند شامل جعبه های کارت، خانه های چوبی و یا مخفیگاه های ساخته شده با چوب، ساختمان های مخصوص بالا رفتن گربه ها و صخره ها و سنگ هایی برای برطرف شدن حس کنجکاوی چینچیلا باشد که به طور مرتب، حواس و کنجکاوی حیوان را به خود جلب میکند.در زمانی که یک چینچیلا برای نخستین بار وارد یک اتاق بازی میشود احتیاط زیادی خواهد کرد. در را باز کرده و با احتیاط عقب رفته و بنشینید. چینچیلای شما به یکباره از داخل قفس خارج شده و در ابتدا زیر یکی از وسایل و اثاثیه، به شکلی پنهان میشود که به کل اتاق، مشرف باشد و بتواند اتفاقاتی را که در اتاق رخ میدهد مشاهده کند. سپس او شروع به گشت و گذار و بررسی محیط اطراف و همه وسایل خواهد کرد و برای این کار از حس بویایی فوق العاده قوی و موهای اطراف گونه (سیبیل) خود استفاده میکند تا برداشتی ذهنی از این محیط جدید، در ذهن خود ایجاد کند تا بتواند در مواقع لزوم، محل های مناسب برای مخفی شدن و ارتفاعات بالا در محوطه مورد نظر را بشناسد.
سپس چینچیلا به محیط اصلی بازگشته و به وسیله جویدن، شروع به امتحان و تست وسایل و اشیاء اطراف میکند و به این شکل، میفهمد که کدام اشیا با کدام طرح، برای بازی و تفریح او مناسب ترند. در این زمان کاملا مراقب چینچیلا باشید زیرا به محض اینکه بررسی او به اتمام برسد زمان بی حوصلگی او آغاز شده و شیطنت های او شروع میشود. او اقدام به بررسی هر شکاف و حفره کوچک خواهد کرد و در صورتی که این منافذ را به خوبی ضد چینچیلا نکرده باشید میتوانند بستری برای ایجاد حوادث بسیار ناگواری شوند.

هشدار – اگر شما تغییری که چندان قابل توجه نباشد در محیط اطراف ایجاد کنید ممکن است چینچیلای شما آن را تشخیص نداده و در برخورد با اشیای جدید، دچار سانحه شود. هرگز تغییرات جزیی در وسایل و اسباب بازی های اتاق بازی ایجاد نکنید و همواره جا به جا کردن اسباب بازی هایی را که چینچیلا بر روی آنها راه میرود با دقت و رعایت احتیاط انجام دهید.
زمان بازی فقط مختص به چینچیلا نیست و شما نیز باید تاثیرپذیری متقابل در این زمان داشته، تلویزیون را خاموش کرده و محیط اتاق را برای خودتان و چینچیلا، آرام کنید.

در این زمان به آرامی با چینچیلا صحبت کنید تا او ترغیب به آمدن به سمت شما شود. اگر چینچیلای شما عصبی تر از آن است که این کار را انجام دهد میتوانید آهسته و به صورت صاف بر روی زمین بخوابید تا کمتر از حالت نشسته، تهدید آمیز و خطرناک به نظر برسید و با گذشت زمان، کنجکاوی چینچیلا، او را به سمت شما کشانده و ترغیب میکند تا از بدن شما بالا برود. حتی اگر اندکی خوش شانس باشید ممکن است که چینچیلا تصمیم به تفحص در شما و گشتن در میان موها و گاز گرفتن های کنجکاوانه از انگشتان و پاهای شما بگیرد که نشانه سپاسگذاری، خوشحالی و اعتماد نسبی چینچیلا به شماست.

هرگز در زمان بازی چینچیلا، این حیوان را تعقیب و دنبال نکنید اما اجازه دهید در صورتی که مایل بود به سمت شما بیاید. در حقیقت بهترین حالت این است که کاملا حضور این حیوان را نادیده گرفته و سرگرم مطالعه کتاب های خود شوید. در این شرایط، چینچیلا شدیدا کنجکاو شده و همین کنجکاوی، او را به سمت شما خواهد کشید و در این زمان، او اقدام به کنجکاوی در کتاب و یا حتی گاز گرفتن و جویدن آن میکند!
بعضی از چینچیلاها به کنجکاوی در پاهای شما خواهند پرداخت، این مورد به خصوص در صورتی که جوراب یا دمپایی به پا داشته باشید بیشتر رخ میدهد. بنابراین همیشه در زمان بازی چینچیلا دقت کنید که پاهای خود را بر روی چه چیزی میگذارید! اگر پای خود را بر روی چینچیلا بگذارید میتواند حتی منجر به مرگ حیوان شود! این حوادث ممکن است منجر به شکسته شدن ستون فقرات چینچیلا و یا جراحات مرگبار در قسمت سر و مرگ ناگهانی شود!

از زمان بازی چینچیلا به عنوان زمانی برای لمس کردن و بازی با این حیوان استفاده کنید اما هرگز سعی در گرفتن آن نکنید. فراموش نکنید که این زمان متعلق به چینچیلاست و حق دارد از آن برای آزاد بودن و بازی و تفریح استفاده کند بنابراین در صورتی که تمایل به در دست بودن نداشت، هرگز او را نگیرید.
زمان بازی تمام است – حال چگونه چینچیلا را به قفس برگردانیم؟چگونه چينچيلا را به قفس بازگردانيم؟

در صورتي كه شما برنامه صحيحي براي انجام اين كار نداشته باشيد اين موقعيت به مشكل برخواهيد خورد. اگر چينچيلاي شما زمان كافي براي گردش، بازي و تمرين بيرون از قفس نداشته باشد هر بار بازگرداندن او به قفس كار دشواري خواهد بود.

چينچيلاها لجاجت و سماجتي خاص و حافظه طولاني مدتي دارند. اگر شما برنامه اي منظم درخصوص 1 الي 2 ساعت تمرين و بازي چينچيلا در خارج از قفس (در طول شب) و غذا دادن به او در داخل قفس داشته باشيد هرگز در بازگرداندن او به قفس به مشكل برنخواهيد خورد!

اگر متوجه شديد كه چينچيلاي شما تمايل ندارد كه طبق برنامه منظم شما در زمان تعيين شده به قفس بازگردد ...

تعويض قفس – قفس را بازبيني كنيد : آيا قفس به اندازه كافي بزرگ است و آيا ميتوانيد آن را به قفس بزرگتر ارتقا دهيد؟ آيا به اندازه كافي اسباب بازي و اشيا مختلف براي بازي و جويدن چينچيلا در داخل قفس موجود است؟ آيا قفس در قسمت پر سر و صدايي از خانه است؟ آيا قفس به اندازه كافي تميز بوده و داراي امكانات لازم براي زندگي چينچيلاست؟


ادامه دارد ...
تعيين زمان تمرين – چينچيلاها عاشق اين هستند كه آزادانه بدوند و بر روي ديوارها جهش كنند و اگر در زمان بازي و تمرين خارج از قفس، اجازه تخليه اين انرژي به آنها داده نشود آن را به خود به داخل قفس برده و آن را عينا در داخل قفس تخليه ميكنند. اطمينان حاصل كنيد كه چينچيلاي شما حداقل هرشب 1 الي 2 ساعت زمان براي بازي در خارج از قفس داشته باشد. يك چينچيلا كه تمايلي به بازگشت به قفس ندارد شايد با اين كار ميخواهد به شما بگويد كه زمان كافي براي بازي و تمرين نداشته است.

هرگز از خوراكي هاي تشويقي به جز براي اهداف تمريني و آموزشي و يا به عنوان پاداش كارهاي خوب استفاده نكنيد – اگر شما به طور مكرر از خوراكي هاي تشويقي به چينچيلاي خود بدهيد، نه فقط با اين سلامت او را به خطر انداخته ايد بلكه يكي از انگيزه هاي مناسب او به عنوان مثال براي رها كردن اتاق بازي و بازگشت به اميد غذا به قفس را نيز از دست داده ايد. اگر چينچيلاي شما به تازگي (چند لحظه پيش) به بهانه هاي مختلف خوراكي تشويقي دريافت كرده باشد ديگر نخواهيد توانست در صورت نياز، او را به انگيزه دريافت تشويقي به داخل قفس ببريد. چينچيلاها حيوانات بسيار باهوشي هستند و ميتوانند به محض اينكه نخستين تشويقي خود را دريافت كنند فورا موارد ديگر را از ياد برده و در صورتي كه به اندازه كافي بازي و تمرين كرده باشند با خوشحالي در قفس باقي بمانند.

محوطه بازي چينچيلا را نسبت به داخل قفس كمتر هيجان انگيز و قابل اكتشاف كنيد – اگر قفس يك چينچيلا براي اين حيوان كسالت آور و خسته كننده باشد مسلما اين حيوان هيچگاه قصد بازگشتن به داخل آن را نخواهد داشت. ميتوانيد تمامي اسباب بازي هايي را كه در محوطه اتاق براي بازي در اختيار چينچيلا ميگذاريد جمع آوري كرده و مجددا به داخل قفس منتقل كنيد. اين كار ميتواند براي چينچيلا تبديل به نماد پايان زمان بازي شده و در صورتي كه اين كار را هر روز طبق برنامه منظم انجام دهيد در همين زمان منتظر وعده غذايي خود بوده و درون قفس به انتظار آن بنشيند.

يك چرخ بازي چينچيلا بگيريد ... چينچيلا ممكن است درون قفس خود، كسل و خسته شود و تمايل به طي كردن مسيري بدون بازگشت داشته باشد. شما ميتوانيد يك چرخ بازي مخصوص چينچيلا تهيه كرده و آن را به قفس، به طور كامل فيكس و محكم كنيد تا هر زمان كه چينچيلا تمايل داشت، شروع به بازي با آن كند.

اگر چينچيلا فرار كند چه كاري انجام ميدهيد؟

اگر با تمام تمهيداتي كه براي ضد چينچيلا كردن اتاق انديشيده ايد، باز هم چينچيلا موفق به فرار كردن شد شما بايد كاملا ساكت و آرام مانده و منطقه اي كه چينچيلا در آن قرار دارد را به طور كامل مجزا و ايزوله كنيد. مطمئن شويد كه منطقه مجزا شده (ايزوله شده) به وسيله حذف سيم ها و اشيا خطرناك و قرار دادن يك ظرف حمام شن، كاملا ضد چينچيلا شده باشد. در اين شرايط شما بايد عقب نشيني كرده و منتظر نمايان شدن چينچيلا شويد. به محض اينكه چينچيلا از مخفيگاه خود خارج شد فورا با دستان خود راه بازگشت او به داخل مخفيگاه رو ببنديد. سپس چينچيلا را برداشته و به داخل قفس بازگردانيد.

توصيه ميشود براي اطمينان بيشتر، پيش از قرار دادن چينچيلا در اتاق بازي، او را در دست بگيريد، در غير اين صورت گرفتن مجدد او و بازگرداندن آن به داخل قفس كار دشواري خواهد بود.


ادامه دارد ...


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع :
chinchillachronicles.com

Resigzed Image Click this bar to view the full image.چرخ بازي چينچيلا

چرخ بازي چينچيلا نبايد تنها نوعي از اسباب بازي باشد كه در اختيار اين حيوان قرار ميگيرد! يك چينچيلا بايد هميشه (هر روز) بتواند آزادانه در خارج از قفس خود بدود اما وجود چرخ بازي مخصوص دويدن در داخل قفس نيز براي تمرين اضافي و دويدن چينچيلا، وسيله اي ضروري است.

همه چينچيلاها به يك نوع خاص از چرخ علاقه ندارند بنابراين در صورتي كه چرخ داخل قفس كاملا بلا استفاده ماند، گرد و خاك گرفت و چينچيلاي شما از آن فقط به عنوان تاقچه استفاده كرد نااميد نشويد.

در هنگام خريد چرخ بازي چينچيلا دقت كنيد زيرا برخي از انواع اين چرخ ها ميتوانند براي چينچيلا خطرناك بوده و باعث گير كردن دست و پا يا حتي گاهي سر چينچيلا درون پره هاي آن شوند! بنابراين در صورتي كه تصميم به خريد چرخ بازي چينچيلا داريد بايد فاكتورهاي زير حتما در آن وجود داشته باشند :


Resigzed Image Click this bar to view the full image.- چرخ بازي چينچيلا بايد حداقل 45 سانتي متر قطر داشته باشد و هر اندازه اي كوچكتر از آن منجر به بروز مشكلات ستون فقرات در حيوان خواهد شد!

- چرخ باي چينچيلا بايد داراي سطحي كاملا صاف باشد و اكيدا از خريدن چرخ هايي كه داراي سطوح سيمي كه امكان گير كردن پا يا انگشتان چينچيلا درون آن وجود داشته باشد خودداري كنيد. استفاده اين چرخ ها ممكن است حتي منجر به قطع عضو در چينچيلا شوند.

- سطح قسمتي كه چينچيلا در آن ميدود بايد حداقل 12 سانتي متر قطر داشته باشد.

- چرخ بايد به طور قابل اطميناني به داخل قفس محكم شده باشد تا امكان سقوط يا افتادن آن بر روي چينچيلاي ديگر وجود نداشته باشد.

- از خريدن چرخ هايي كه ميله محور آنها از داخل قسمت راه رفتن چينچيلا خارج شده است خودداري كنيد. وجود اين ميله در مركز چرخ، موجب ميشود كه چينچيلا در حين دويدن مجبور به قرار گرفتن در حالت خاصي براي جلوگيري از برخورد با آن شود و همين امر منجر به بروز مشكل در ستون فقرات چينچيلا خواهد شد.

- از آنجايي كه چينچيلاها اقدام به جويدن همه چيز ميكنند چرخ بازي حتما بازي از يك جنس ايمن ساخته شده باشد تا در صورت جويده شدن توسط چينچيلا، ايجاد مشكل ننمايد.

يك چرخ چينچيلا ميتواند در صورتي كه به شكل نامناسبي مورد استفاده قرار گيرد ايجاد جراحات جدي نمايد!

موقعيت و محل قرار گرفتن چرخ چينچيلا بسيار مهم است زيرا معمولا اولين بار كه چينچيلا اين چرخ را مشاهده كنيد اقدامه به پريدن به داخل آن و دويدن با حداكثر سرعت را خواهد كرد و اگر چرخ به شكل مناسبي محكم نشده باشد يا خاصيت فنري داشته باشد ميتواند منجر به افتادن يا پرت شدن چينچيلا به بيرون و ايجاد صدمات جدي شود.

بهتر است كه چرخ را در محلي نزديك به سطح كف قفس كاملا محكم كنيد تا امكان گير افتادن چينچيلا در زير آن وجود نداشته و همچنين امكان مزاحم شدن و پريدن چينچيلاهاي ديگر بر لبه چرخ، در زمان بازي يك چينچيلا وجود نداشته باشد.

چينچيلاها معمولا از داشتن چرخ بازي بسيار خوشحال ميشوند و البته با وجود تفاوت هاي فردي كه بين چينچيلاهاي مختلف وجود دارد دقت و توجه به چرخ بازي و احتياط در استفاده از آن بسيار مهم است.

چرخ بشقابي پرنده

اين نوع از چرخ يكي از آخرين ابتكارات و اختراعات در زمينه چرخ هاي بازي چينچيلاست. چرخ بشقابي پرنده داراي طراحي منحصر به فردي است كه توانايي حركت هايي بسيار شبيه به حالت طبيعي را براي چينچيلا فراهم ميكند. چينچيلاها در حين بازي در اين چرخ ها نيازي به خم كردن كمر خود ندارند و فضاي زيادي در زمان اين بازي در اختيار آنهاست تا بتوانند بر روي يك سطح صاف بدون احتمال گير كردن دست و پا، به طور آزادانه بازي كنند.

يك چرخ بشقابي پرنده واقعي، ساختاري كاملا فلزي داشته و هيچ قطعه قابل جويدني بر روي آن براي چينچيلا وجود ندارد، همچنين داراي لبه هاي صيقلي و بي خطر و قطعه ها مهر و موم شده به يكديگر است. اين چرخ هاي پرنده را ميتوان به راحتي با يك دستمال مرطوب تميز كرد. ضمنا اگر اين چرخ داراي لبه هاي تيز باشد ميتوان آنها را به صورت لوله درآورد تا خطر ايجاد جراحت در بدن چينچيلا وجود نداشته باشد.


ادامه دارد ...
يك چرخ بشقابي پرنده استاندارد در حدود 34 سانتي متر قطر دارد و فاصله مناسبي كه با لبه هاي كناري قفس دارد حداقل بايد 25 سانتي متر باشد. وزن اين چرخ براي يك چينچيلاي چاق بايد حدودا 1.25 كيلوگرم باشد!

لبه اتصال بالايي اين نيز بايد حداقل 55 سانتي متر از سطح زمين، ارتفاع داشته باشد.

اطمينان حاصل كنيد كه چرخ به طور مستحكمي به زمين وصل شده و امكان هرگونه سقوط با حداكثر سرعت را به حداقل كاهش داده ايد. اگر يك بچه چينچيلاي تازه متولد شده در قفس داريد حتما چرخ بشقابي را از داخل قفس خارج كنيد – همواره در قفسي كه يك چينچيلاي بالغ با سرعت بالا در حال بازي با چرخ بشقابي پرنده است خطر جراحات جدي براي بچه هاي تازه متولد شده وجود دارد.

چرخ هاي بشقابي نسبت به چرخ بازي هاي معمولي چينچيلا نيازمند اندكي فضاي بيشتر هستند و تجربه نشان داده است كه معمولا زمان بيشتري نياز است تا چينچيلا نحوه بازي و استفاده از اين چرخ ها را به درستي بياموزد.


ادامه دارد ...

توپ مخصوص بازي چينچيلا

شما همچنين ميتوانيد توپ هاي بزرگ مخصوص بازي چينچيلا را تهيه كنيد كه در آنها باز شده و چينچيلا در داخل آن قرار ميگيرد و پيش از شروع بازي، در آنها به شكل محكم و كاملا ايمني بسته ميشود.

توپ هاي بزرگ مخصوص بازي چينچيلا به هيچ عنوان توصيه نميشوند زيرا ميتوانند براي چينچيلا، كشنده باشند!

تمامي توپ هاي مخصوص بازي، براي چينچيلاها كوچك هستند و ميتوانند بر اثر گرماي زياد، باعث مرگ چينچيلا شوند! همچنين ممكن است چينچيلا در داخل اين توپ، ادرار كرده و سپس با چرخش توپ، بدن او كاملا با ادرار حيوان آغشته شود. هرگز و به هيچ شكل از توپ هاي مخصوص بازي براي چينچيلا استفاده نكنيد!


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع :
chinchillachronicles.com

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)