این روزها گوشی تلفن همراه به یکی از ضروریات تبدیل شده است. گاهی موبایل ها آنچنان در بین مردم زیاد میشوند که تمام خاطرات یک نسل را به خودشان اختصاص می دهند. این خاطرات می تواند از عکس گرفتن سر کلاس تا مخفیانه بردن گوشی به پادگان باشد.
به گزارش خبرنگار فناوری مشرق، از اولین روزهایی که گوشی های تلفن همراه وارد کشور ما شدند، تعدادی از آن ها به علت موقعیت های زمانی یا به خاطر قیمت های مناسبی که داشتند، توانستد بازار خوبی را برای خود ایجاد کنند. این گوشی ها به مرور زمان در اختیار تمام اقشار جامعه قرار گرفتند و به زبان ساده تر اینکه ویروس این گوشی ها همه گیر شد. 

حس نوستالژیکی که این روزها با به خاطر آوردن آن ها به ما دست میدهد شاید یکی از قشنگترین حس ها باشد. این گوشی ها در زمان خودشان آنقدر زیاد شده بودند که شاید از بدست گرفتن آن ها خجالت میکشیدید اما این روزها به داشتن آن ها افتخار میکنید.

ما نیز سعی کردیم تا گزارشی از این گوشی های بسیار نوستالژیک تهیه کنیم و مروری داشته باشیم بر تعدادی از آن ها که برای ما و شما یادآور خاطرات تلخ و شیرین هستند:

نوکیا 3310:

نوکیا 3310 یکی از ساده ترین و البته ابتدایی ترین تلفن همراه هایی بود که در زمان خود غوغایی به پا کرد. این گوشی با طراحی قشنگی که داشت توانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. عده زیادی از وزن نسبتا زیاد آن گله داشتند و همینطور باتری این گوشی مقدار زیادی شارژ را داخل خودش ذخیره نمیکرد. با این گوشی تنها میتوانستید پیامک بزنید و تماس برقرار کنید. البته به نظر می رسد، عده ای هنوز به این گوشی وفادار مانده و از آن استفاده میکنند.


نوکیا 1100:

نوکیا 1100 به عنوان یکی از مهمترین گوشی های بازار ایران به شمار می آید. این گوشی به گفته خیلی ها هیچوقت از یادها نمیرود. بیش از 90 درصد از افرادی که این گوشی را خریداری کردند از آن راضی هستند و به طور خاصی روی آن تعصب دارند. یکی از ویژگی های فراموش نشدنی این گوشی چراغ قوه آن بود که در زمان های حساس واقعا به کمک صاحبانش میشتافت. این گوشی در طی زمان های مختلف به نام هایی مانند: گوشکوب، یازده دو سوراخ، یازده چراغ قوه معروف بود.

یکی دیگر از ویزگی های این گوشی که بیشتر زبان زد شد سفت و محکم بودن آن بود. همیشه وقتی با صاحبان این گوشی ها صحبت کنید خاطراتی مبنی بر سقوط از ارتفاع یا رد شدن ماشین از روی آن میشنوید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

نوکیا 6600:

این گوشی جزء اولین گوشی هایی است که دارای سیستم بلوتوث بود. البته در آن زمان این فناوری زیاد کابرد نداشت زیرا گوشی های دیگر تنها قبلیت های ابتدایی داشتند. نوکیا 6600 به عنوان یکی از گوشی هایی شناخته میشود که توانست انقلابی را در عرصه موبایل ایجاد کند.

این گوشی توانایی پخش بعضی از فرمت های تصویری را داشت و به خاطر طراحی زیبا و جذابی که دارا بود توانست خیلی زود جای خود را در بین جوانان ایرانی باز کند. البته در آن زمان گوشی هایی مانند 7610 نیز در بازار وجود داشت، اما در کنار فروش زیاد این گوشی شاید خیلی به چشم نمی آمد. البته دوربین VGA و همچنین 6 مگابایت حافظه داخلی نیز از دیگر امکانات این گوشی بود. نوکیا 6600 به خاطر شکل خاصی که داشت بیشتر به نام هایی مانند: کتلت یا آجر شناخته می شد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

از دیگر گوشی های نوکیا که در دوره های متفاوت توانستند اسم و رسم خوبی برای خود دست و پا کنند میتوان به N70 یا N73 که در زمان خود بسیار همه گیر شده بودند اشاره کرد. نوکیا همچنان به ارائه گوشی های ساده ادامه میدهد اما در تولید گوشی های لمسی نیز بیکار نیست و گوشی هایی مانند:N8 یا 5800 تولید می کند.

یکی دیگر از شرکت هایی که آن روزها در بین مردم طرفداران بسیاری داشت و توانسته بود نظر افراد زیادی را به سمت خود جلب کند سونی اریکسون بود. این شرکت نیز بعد از نوکیا بازار فروش خوبی در کشور ما داشت. این فروش خوب به این معنا است که حتما گوشی های خاطره انگیز نیز تولید کرده است.

سونی اریکسون P910:

این گوشی با صفحه 3 اینچی و لمسی خود توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. شاید این اولین گوشی لمسی ای نبود که وارد کشور ما شد اما باید به جرات بگوییم که جزء اولین گوشی های این سبک بود که به قدرت و محبوبیت رسید. از مزایای آن میتوان به یک دوربین VGA و بلوتوث و درگاه مخصوص اتصال به کامپیوتر نام برد. همچنین به غیر از صفحه نمایش لمسی این گوشی دارای یک صفحه کیبورد QWERTY نیز بود. از اجداد این گوشی که در ایران هم وجود داشتند میتوان به P810 و P900 اشاره کرد که آن ها نیز بازار نسبتا خوبی داشتند.

چندی پیش که در بازار موبایل قدم میزدم که متوجه یکی از این گوشی ها با برچسب "فروشی نیست" شدم و وقتی علت را از صاحب مغازه پرسیدیم او در جواب گفت: " این گوشی تنها برای تزئین و زیبایی ویترین اونجاست و خیلی دوستش دارم". این جمله شاید سندی برای محبوبیت زیاد این گوشی باشد.


سونی اریکسون K750:

شاید معروف ترین گوشی در ایران همین K750 باشد. تقریبا 99 درصد از مردم با این گوشی به خوبی آشنا هستند و کمتر کسی است که آن را ندیده و یا نشناسد. بعد از شنیدن کلمه همه گیر یا در اصطلاح عامیانه "خز" شاید اولین چیزی که به ذهن شما میرسد همین گوشی باشد.

K750 گوشی ای ساده و با امکانات نه چندان زیادی مانند دوربین 2 مگاپیکسلی و البته وزن کم و متناسب بود. اما همین امکانات نسبتا کم توانست سر وصدای زیادی را به پا کند به طوری که در بعضی مقاطع این گوشی نایاب نیز شد. البته همانطور که میدانید گوشی هایی که طرفداران زیادی دارند حتما اسم های خاص نیز دارند. از مهمترین اسم های این گوشی میتوان به آجر اشاره کرد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

البته پس از این گوشی مدل های جدیدتری از آن نیز وارد بازار شدن مانند:K800 که آن نیز به دسته گوشی های همه گیر پیوست اما نتوانست خاطرات K750 را دوباره زنده کند.

اما در بین گوشی های سونی اریکسون شاید انصاف نباشد که از سری W نام نبریم.

W700:

در بین گوشی های این سری شاید مهمترین و محبوب ترین گوشی W700 بود. سری W در سونی اریکسون با هدف افزایش قدرت صوتی و تصویری به بازار آمد. البته نباید از این مسئله غافل شویم که این سری از گوشی های این شرکت بسیار خوب و کارآمد بودند.

W700 به علت سبک ساده و قدرت زیادی که داشت توانست خیلی سریع در بین مردم جایی برای خود پیدا کند به طوری که گاهی دیده میشد که تمام اعضای یک خانواده از این گوشی استفاده میکنند. 

نکته جالب اینکه در حین گشت و گذار در یکی از بازارهای موبایل شرق تهران با فردی روبرو شدیم که یک W700 در دست داشت. از او در مورد تلفن اش سوالی پرسیدیم و جواب جالبی نیز دریافت کردیم. او در پاسخ به اینکه آیا از گوشی خود راضی هست یا نه گفت: "این گوشی 4 ساله داره کار میکنه، دوربینش خرابه، صفحش شکسته، بعضی از دکمه هاش کار نمیکنه اما هنوز بسیار عالیه و قصد عوض کردنش را ندارم".

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

در اینجا باید به این اشاره کنیم که به جز این دوشرکت در زمان های گذشته گوشی ها و شرکت هایی بوده اند که در دوره ای از زمان همه گیر شده اند. از بین این شرکت ها میتوان به SONY یا ALCATEL اشاره کرد. همچنین گوشی هایی مانند Z5 نیز خاطرات زیادی برای شما یادآوری میکند. همچنین گوشی هایی مانند نوکیا 8110 نیز هستند که خاطراتی را برای اولین افرادی که تلفن همراه داشتند یادآوری میکند.



برای اینکه با نظر مردم و مغاره داران نیز بیشتر آشنا بشویم سری به یکی از بازارهای موبایل زدیم. در ابتدا پس از صحبت با مغازه داران از آنها خواستیم تا نظراتشون در مورد گوشی ها بگویند. 

یکی از نکات مشترکی که در بین همه افراد وجود داشت تمجید آن ها از گوشی 1100 بود. همه این گوشی را به عنوان یکی از قدرتمندترین و بهترین گوشی های ساخته شده در جهان می دانستند. تقریبا 90 درصد از افرادی که از آن ها سوالاتی پرسیدیم خاطراتی با این گوشی داشتند.

در مورد دیگر گوشی ها نیز جملات جالبی را عده ای به زبان آوردند. وقتی از یک نفر در مورد گوشی 3310 سوال کردیم او در جواب گفت: "منفجر میشد اما کار میکرد". یا هنگامی که از یک دانش آموز در مورد همین گوشی پرسیدیم او گفت: "این گوشیا به سن من قد نمی ده". 

جملاتی که در مورد K750 و 6600 شنیدیم بیشتر در این حوزه که : "دست همه بود".

این روزها مردم بیشتر به گوشی های ظریف، با کاربری بالا، هوشمند و قالبا صفحه لمسی روی آورده اند. گوشی هایی که شاید با یک زمین خوردن از بین بروند.

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی