گاهی اوقات فهمیدن اینکه اسب واقعا" مریض است مشکل می باشد.اسب ها نمی توانند مشکلات جسمی شان را به ما بگویند.اما اسب ها روش های ویژه ایی برای برقراری ارتباط با محیط و همینطور انسان ها دارند.زمانی که مالک اسب ،فردی آگاه بوده و با زبان بدن اسب خود آشنا باشد،به راحتی متوجه ی مشکل ایجاد شده در اسب می شود.
معمول ترین و رایج ترین علامت هایی که نشان دهنده وجود مشکل و بیماری در اسب میباشد:

1- اسب چیزی نمی خوردو نمی آشامد.حتی از انجام تمرین های کاری روزانه سرباز می زند.
2-ایستادن اسب به طرز عجیب و غیر معمول :اسب کج ایستاده و یا تمامی وزن بدن را به یک سمت و یا یک ساق داده باشد.
3-اگر اسب عرق کند و خیس باشد:اگر اسب فقط در اصطبل ایستاده و بدون هیچ فعالیتی خیس باشد.
4-موی پوشش تن اسب خشک و یا بیحالت و شکننده باشد.
5-لثه ی اسب و همینطور داخل پلک ها رنگ پریده و یا برعکس بسیار قرمز باشد:به طور معمول،لثه ی اسب و پلک ها بایدبه رنگ صورتی شفاف باشد.


6-درجه حرارت بدن اسب بالا باشد:درجه ی حرارت بدن اسب بین 99 تا 101 درجه ی فارانهایت(37/4 الی 39 درجه سانتی گراد) می باشد.البته توجه به این نکته مهم است که دمای هوای محیط می تواند بر درجه حرارت بدن اسب تاثیر بگذارد.
7-خوی و رفتار اسب تغییر زیادی میکند:شما اسبتان را بهتر از هر کس دیگری میشناسید و با رفتارهایش آشنا هستید.اگر اسب همیشه خوشحال و شاد و سرزنده بوده و به ناگاه ناراحت و کسل و بی روح به نظر بیاید،باید به دنبال علت احساس ناخوشی اسبتان باشید.
8-
تنفس اسب سریع شده باشد:زمان نفس گیری اسب -دم -باید با زمان بیرون دادن نفس -بازدم - تقریبا" برابر باشد.با نگاه کردن به حرکات سوراخ بینی اسب و شمارش تعداد نفس ها و یا با نگاه کردن به شکم اسب در قسمت دنده ها و بالا و پایین رفتن آن می توان تعداد تنفس را شمارش کرد.(در استراحت16 الی 20 بار تنفس در دقیقه )
در هر زمان اگر شما فکر می کنیدکه اسب مریض شده باشدو یا مشکلی دارد،بهترین کار تماس با دامپزشک است .بیماری های جزئی اگر بدون درمان رها شوند می تواند در کوتاه ترین مدت جدی 
شده و مشکلات بزرگی به وجود آورد.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

ترجمه بهنوش انصاری 
horsetalk