علائم مسمومیت در گربه ها

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


گربه ای که دچار مسمومیت شده است باید فورا تحت درمان قرار بگیرد قبل از اینکه به نارسایی کلیه دچار شود و یا بمیرد.خوردن غذاهای مختلف_مرگ موش_حیوانات کوچک و کثیف _حشره کش ها_دارو ها و گیاهان سمی باعث مسمومیت در گربه ها می شوند.گربه ها هرجایی می روند و هر چیزی را می خورند به همین دلیل به راحتی به مسمومیت دچار می شوند.با شناختن نشانه های مسمومیت,می توانید زندگی گربه خود را نجات دهید.

بی حالی:

گربه ایی که دچار مسمومیت شده ضعیف و بی حال می شود و از گربه ای شاد و بازیگوش به گربه افسرده و بی حال تبدیل می شود.این می تواند علامتی هشدار دهنده باشد.

پریشانی:

بعضی از گربه ها بعد از خوردن مواد سمی پریشان می شوند.گربه های مسموم تعادل خود را از دست می دهند و مرتبا مو های خود را چنگ و لیس می زنند.این نشانه بی قراری و استرس در گربه ای است که دچار مسمومیت شده.

سرازیر شدن اب دهان:

سرازیر شدن اب دهان گربه نیز می تواند نشانه ای از مسمومیت باشد.گربه شما نمی تواند غدد بزاقی خود را کنترل کنند به همین دلیل می توانید کف را اطراف دهان گربه مسمومتان ببینید.
توجه داشته باشید که سرازیر شدن اب دهان می تواند به دلیل پوسیدگی دندان و یا وجود تومور در دهان باشد.

استفراغ:

2_4 ساعت بعد از خوردن ماده سمی,گربه شروع به استفراغ می کند.وقتی ماده (و یا غذای سمی)در حال هضم شدن است سیستم بدنی گربه پاسخ منفی می دهد و این باعث استفراغ در گربه می شود.

استفراغ برای گربه مسموم خوب است زیرا باعث می شود مقداری از سموم از بدن گربه خارج شوند.اگر می دانید گربه تان مسموم شده او را وادار به استفراغ کردن بکنید.مخلوط 
هیدروکسید پروکسید با مقدار کمی اب می تواند موثر باشد.این دارو حتی باعث جلوگیری از ترکیب سموم با خون حیوان نیز می شود.همچنین از به وجود امدن بیماری و عوارض دیگر نیز جلوگیری می کند

عدم تعادل:

گربه ای که مسموم شده است تعادل خود را از دست می دهد.این نشانه حدود 4 ساعت بعد از خوردن مواد سمی رخ می دهد.

اسهال:

مواد سمی باعث تحریک روده و معده گربه می شوند ,در این هنگام گربه دچار اسهال می شود.اسهال نشان می دهد مواد سمی در حال ترکیب شدن با خون حیوان هستند اما در صورتی که گربه تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد جای نگرانی نیست و گربه درمان می شود.

تنفس سریع:

گربه ای که دچار مسمومیت شده سریع نفس می کشد.این یکی از روشن ترین علائم مسمومیت است.

تشنج:

تشنج نشان دهنده این است که سموم در خون گربه جریان پیدا کرده اند.تشنج باعث مرگ گربه می شود.در صورتی که گربه دچار تشنج شد باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

کما:
حالت کما در اخرین مرحله مسمومیت رخ می دهد و نشان دهنده این است که گربه دچار حمله شده و ممکن است بمیرد.حالت اغما ممکن است به مغز گربه اسیب برساند.

در صورت مشاهده این نشانه ها باید فورا به یک کلینیک دامپزشکی مراجعع کنید.دامپزشک با تجویز پادزهر می تواند سموم را از معده گربه حذف کند.

منبع:vetinfo
مترجم:تارا