Resigzed Image Click this bar to view the full image.
تشخیص دادن یک گربه ی بیمار اغلب مشکل میباشد. برخی از حیوانات سعی میکنند بیماری خود را مخفی کنند تا آسیب پذیری آنها به نظر نیاید.بنابراین اگر گربه شما بی حال باشد تشخیص اینکه این بی حالی طبیعی است یا اینکه باید آنرا به یک بیماری نسبت داد بسیار مشکل میباشد.


بی حالی عادیاگر شما پیش از این از گربه ای مراقبت نکرده اید ممکن است نگران مقدار خوابیدن او شوید.گربه ها میتوانند 18 ساعت در روز بخوابند بنابراین ممکن است شما شاهد فعالیت زیادی از او نباشید.بچه گربه ها از آنجایی که در حال رشد هستند نیاز به خواب و استراحت بیشتری دارند تا بدن آنها وظیفه ی خود را برای رشد و سلامتی آنها به خوبی انجام دهد.

همچنین زمانی که سن گربه ی شما بالاتر میرود متوجه میشوید که او آرام تر شده و حتی ممکن است بیشتر بخوابد.این طبیعی است که سوخت و ساز گربه تان کمتر شده و بدن او به استراحت بیشتری نیاز داشته باشد تا در سلامتی کامل بماند.

اگر گربه ی شما حتی زمانیکه بیدار است آرام به نظر میرسد ممکن است از یک بیماری در رنج و عذاب باشد.


بی حالی غیر عادیResigzed Image Click this bar to view the full image.

زمانی که گربه ی شما سلامت میباشد خود را به الگوی خواب او عادت دهید تا اندازه ی خواب نرمال او بدستان بیاید.برخی از گربه ها با اینکه سالم هستند بیشتر از گربه های دیگر میخوابند و در مقایسه با آنها تنبل بنظرمیرسند.همیشه بهتر است که بدانید چه چیزی در گربه تان عادی میباشد.اگر الگوی خواب گربه شما تغییر پیدا کرد و او تبدیل به گربه ای تنبل شد(حتی زمانی که بیدار است) ممکن است از یک بیماری خفیف در عذاب باشد .اگر نشانه ی دیگری وجود نداشت چند روز صبر کنید تا ببینید او بهبود پیدا میکند یا خیر.

گاهی اوقات گربه ها ممکن است از یک رویداد پر استرس رهایی پیدا کنند ,بنابراین خواب زیاد برای آنها برای اینکه استرسشان کم شود طبیعی میباشد.اگر شما به تازگی ملاقات کننده ای داشته اید یا همسایه ی پر سر و صدایی دارید یا تعطیلات شلوغی داشته اید به گربه ی خود چند روز فرصت دهید تا به حالت عادی خود برگردد.


سستی و بی حالی از بیماریResigzed Image Click this bar to view the full image.

اگر بی حال گربه ی شما با کاهش اشتها,ضعف,اسهال,استفراغ و یا علائم سرماخوردگی همراه باشد با یک دامپزشک تماس بگیرید و در مورد این علائم با او مشورت کنید.بسیاری از بیماری های شایع در گربه ها مانند دیستمپر,ایدز و لوسمی گربه ها باعث بی حالی میشوند.انگل ها هم میتوانند باعث بی حالی شوند.با این حال بی حالی خود به تنهایی نمیتواند نشانه ی چیزی باشد.نشانه های دیگری وجود دارد که باعث میشود گربه احساس خوبی نداشته باشد.

برخی از بیماری های جدی هم میتوانند منجر به بی حالی شوند .اگر این بی حالی به جای چند روز چند هفته طول کشید او را نزد یک دامپزشک ببرید تا آزمایشاتی را انجام دهد تا مطمئن شوید همه چیز بدرستی کار میکند.


در حالت کلی بی حالی معمولا نگران کننده نمیباشد زیرا گربه ها به مقدار زیادی استراحت نیاز دارند.تا زمانی که آنها به خوبی غذا میخورند مشکل خاصی در آنها وجود ندارد,اما اگر این بی حالی ادامه داشت ممکن است نشانه ی یک بیماری باشد بنابراین بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.مترجم:سارا خلیلی

منبع:vetinfo