پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

«مرکز بازپروری حیوانات» نیازی اساسی برای حفظ حیات وحش

سبزپرس – گروه محیط طبیعی؛ پریسا خلف بیگی: «دلم برای حیوان سوخت، آن را خریدم تا آزادش کنم» این دلیلی است بسیاری از علاقمندان به حیوانات برای خرید یک حیوان وحشی از دلال های حیوانات عنوان می کنند. شرایط نامساعد نگهداری این حیوانات در قفس های تنگ و اتاق های تاریک که در آن به سر می برند دل هر علاقه مند به حیوانات را به درد می آورد و او را به این فکر می اندازد که با پرداخت بهایی، حیوان را بیرون بیاورد و در طبیعت آزاد کند یا آن را در خانه نگه دارد؛ اما دامپزشک پارک پردیسان نظر متفاوتی دارد.

 

دکتر «ایمان معماریان» به سبزپرس می گوید: افراد علاقه مند به حیوانات به هیچ وجه نباید حیوانات را حتی از سر دلسوزی از دلال ها خریداری کنند، این کار باعث تشویق شکارچی و دلال ها به جدا کردن حیوانات بیشتری از محیط زندگی شان می شود. 
وی اضافه می کند: بهتر است به جای خرید حیوانات، در اولین فرصت با دفتر پارک پردیسان تماس گرفته شود و موضوع را به ماموران محیط زیست اطلاع داده شود تا فرد متخلف دستگیر و جریمه شود. 
معماریان که حیوانات بیمار و زخمی زیادی را در پارک پردیسان از مردم تحویل گرفته و اقدام به درمان آنها و حتی در مواردی بازگرداندن آنها به زیستگاه طبیعی شان کرده، هدف اصلی خود را در حال حاضر بازگشایی یک «مرکز بازپروری حیوانات» در پارک پردیسان سازمان محیط زیست عنوان می کند.
وی درباره خرید و فروش حیوانات وحشی می گوید: یک معضل بزرگ در مورد نگهداری حیوانات این است که مردم نمی دانند چه حیوانی خانگی است و چه حیوانی خانگی نیست. یک بخش این معضل به سازمان محیط زیست برمی گردد که بتواند جلوی خرید و فروش گونه های وحشی را بگیرد، چرا که عرضه و تقاضا با هم رابطه متقابل دارند. در حال حاضر به راحتی می توان از طریق دلال ها در شهرهای مختلف، بسیاری حیوانات را خرید و فروش کرد.
این دامپزشک تاکید می کند: معمولاً علاقمندان، حیوانات را از دلالان می خرند؛ وقتی مردم از دلال حیوانی را می خرند، شکارچی تشویق به شکار بیشتر و جدا کردن حیوانات بیشتری از زیستگاهشان می شود و این موضوع روند انقراض گونه ها در زیستگاهشان را سرعت می بخشد.
معماریان در مورد آسیب های نگهداری حیوانات وحشی می گوید: متاسفانه خریدارهای حیوانات به دلیل عدم اطلاع از نحوه نگهداری و تغذیه حیوانات، آسیب های جدی به سلامت حیوان وارد می کنند که باعث می شود ما پس از تحویل گرفتن و تیمار حیوان هم نمی توانیم آن را به طبیعت بازگردانیم.
 
مرکز بازپروری حیوانات چیست؟
معماریان درباره لزوم بازگشایی مراکز بازپروری حیوانات می گوید: پارک پردیسان زمانی قرار بود «مرکز بازپروری حیات وحش» باشد. اما نه تنها امروز چنین کارکردی ندارد، بلکه متاسفانه هنوز چنین مرکزی در کل کشور ما وجود ندارد و حتی مقدمات راه اندازی آن هم فراهم نشده است. اما تلاش ما بر این است که در پارک پردیسان چنین مرکز علمی - تحقیقاتی راه اندازی شود.
وی در ادامه می گوید: بسیاری از کشورهای دنیا که حتی پس از ما مناطق حفاظت شده خود را تعیین کرده اند، سالهاست صاحب تعداد زیادی از این مراکز در محدوده پارک های ملی و مناطق حفاظت شده هستند.
معماریان درباره اهداف اصلی مراکز بازپروری حیوانات می گوید: دو هدف اصلی از نگهداری گونه ها در این مراکز وجود دارد، اول اینکه هر حیوان در هر جایی غیر از محیط اصلی زندگی خود پیدا شود، آسیب ببیند یا زخمی شود به مرکز بازپروری منتقل می شود. این انتقال معمولا توسط ماموران مرکز و در مواردی آتش نشانی و پلیس انجام می شود.
وی می افزاید: در مرکز، حیوان آسیب دیده درمان می شود و اگر قابل برگشت به طبیعت باشد به زیستگاه خود بازگردانده می شود، در غیر این صورت گونه های با ارزش در این مرکز نگهداری و تکثیر در اسارت می شوند که هدف از آن هم بازگرداندن دوباره آنها به وحش است.
معماریان درباره هدف دوم مرکز بازپروری می گوید: دومین هدف اصلی ایجاد مراکزی با شرایط و زیر ساخت های مناسب برای تکثیر در اسارت گونه هاست. تکثیر در اسارت به این معنی نیست که قرار است حیوان در اسارت نگه داشته شود، بلکه نحوه نگهداری، تغذیه و محیط  به گونه ای است که بتوان حیوان را دوباره در زیستگاه اصلی اش رها کرد و برای حیوان امکان سازگاری مجدد و بقا در وحش وجود داشته باشد.
 
مردم، حامیان اصلی مراکز بازپروری حیوانات هستند
دامپزشک پارک پردیسان درباره نحوه اداره مرکز بازپروری حیوانات می گوید: در تمام دنیا از طرف سازمان های محیط زیست برای این مراکز مجوزی صادر می شود که به آنها امکان استفاده از کمک های مردمی را می دهد. در واقع یکی از مهمترین شرط ها برای ادامه فعالیت چنین مراکزی این است که داوطلبان از سازمان ها، مراکز غیر دولتی و کارخانه ها بتوانند از نظر مالی این مراکز را پشتیبانی کنند.
وی در ادامه می گوید: دانشجویان محیط زیست و دامپزشکی علاقه مند در این مراکز به کار می شوند و ضمن تحقیق و کمک به ادامه کار آن، با کسب تجربه، پیشینه کاری مناسبی برای خود تهیه می کنند. همکاری داوطلبانه دانشجویان باعث کاهش هزینه های تحقیق و کار در این مراکز می شود و این یک سود رسانی دو طرفه است.
معماریان در مورد حمایت سازمان های غیر دولتی از محیط زیست می گوید: هر حیوان در این مراکز یک تابلوی مخصوص به خود دارد که مشخصات و زمان آمدن به مرکز بر روی آن نوشته شده است. این تابلوهای بزرگ به صورت پرونده ای در بالای محل نگهداری حیوان نصب می شوند، کمک سازمان ها در برخی موارد به این صورت است که مثالاً یک کارخانه ضمن درج تبلیغ خود روی تابلو و نصب آن در بخشی از هزینه های نگهداری حیوان سهیم شده و از مرکز حمایت مالی می کند.
معماریان تاکید می کند: در بسیاری از این مراکز تعداد بازدید کنندگان آنقدر زیاد است که برای ارائه خدمات بهتر و ارزان تر به مراکز بازپروری حیوانات، بین سرمایه دارها رقابت تبلیغاتی در می گیرد.
وی در ادامه می گوید: یک دستاورد مهم مراکز بازپروری ایجاد ذهنیت مثبت در مردم نسبت به سازمان محیط زیست در زمینه حمایت از حیات وحش است.آن چیزی که مردم می توانند ببینند و برای آنها ملموس می شود مسلماً تاثیر مثبتی بر نگرش آنها نسبت به حفاظت از حیات وحش خواهد داشت.
 
مرکز بازپروری حیوانات، باغ وحش نیست
معماریان در مورد تفاوت مرکز بازپروری حیوانات و باغ وحش می گوید: هدف اصلی باغ وحش ها نمایش حیوانات است و عموماً کمکی به حفاظت از حیات وحش نمی کنند، هر چند که در بسیاری از باغ وحش های پیشرفته دنیا تحقیقات اکولوژیک هم در مورد گونه ها وجود دارد، اما هدف اصلی مراکز بازپروری کمک به تحقیق، حفاظت و درمان گونه های آسیب دیده و تکثیر در اسارت آنها است.

وی می گوید: مهمترین مساله درمورد احداث مرکز بازپروری حیوانات این است که ابتدا زیر ساخت های آن مشخص شود و سپس به دنبال تأسیس آن باشیم. بالاترین پتانسیل برای برپایی چنین مرکزی در پارک پردیسان موجود است و در این خصوص نیاز به تشکیل یک تیم تحقیقاتی است. همچنین نمونه های موفقی هم اکنون در دنیا وجود دارند که می توانند به عنوان الگو در دسترس سازمان محیط زیست قرار گیرند و با همکاری بین المللی با کارشناسان این مراکز امکان احداث علمی آنها فراهم می شود. 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی