اگر شما تصمیم گرفته اید که گربه ی خود را عقیم کنید این کار مزایای بسیاری هم برای شما و هم برای گربه تان دارد,همچنین شما به کاهش ازدیاد جمعیت گربه سانان کمک خواهید کرد.عقیم سازی یک اقدام ساده میباشد اما پت شما بعد از جراحی به برخی از مراقبت های اضافه در خانه نیاز خواهد داشت.زمان بهبودی بسیار مهم میباشد و شما برای پیشگیری از هرگونه گرفتاری و پیچیدگی هر کاری که میتوانید باید انجام دهید.


بهبودی در خانه

عقیم سازی عموما بصورت سرپایی انجام میشود و در مدت زمانی کمتر از یک ساعت تمام خواهد شد.برای این جراحی گربه بیهوش خواهد شد و حتی بعد از عمل ممکن است آرام شود اما تمام این اتفاق ها ممکن است باعث ایجاد استرس شوند.به همین دلیل رفتن به خانه را طوری برنامه ریزی کنید که استرس کمتری را همراه داشته باشد.
استرس ممکن است بر روند بهبود و کاهش ایمنی تاثیر گذارد و گربه را بیشتر مستعد عفونت های جراحی قرار دهد,بنابراین شما باید مقدار استرس را کاهش دهید.


به گربه اجازه دهید که استراحت کند

وقتی به خانه رسیدید باید اتاقی را برای پت خود آماده کنید تا به او اجازه ی استراحت در آن اتاق داده شود.اتاق باید گرم ,ساکت و تاریک تر باشد.

در حالت ایده آل ,بسته به آرام بخشی که به گربه داده شده او باید تا یک روز بعد در خواب باشد.

با این حال ممکن است شما به توصیه ی دامپزشک نیاز به تهیه ی مسکن های بیشتری برای پت خود داشته باشید.

همچنین ممکن است دامپزشک دستور کمپرس سرد بر روی زخم جراحی را بدهد که به کاهش کبودی و تورم کمک خواهد کرد.

اما این کار ممکن است باعث ایجاد استرس بیشتر در گربه ی شما شود,بنابراین شما باید به او اجازه دهید بدون استفاده از کمپرس استراحت کند.

اگر گربه ی شما نخوابید,ممکن است مشاهده کنید که تعادل خود را از دست داده است.این عدم تعادل بعد از جراحی طبیعی بوده و دلیل آن استفاده از داروی بیهوشی میباشد.


نظافت پت بعد از جراحی


از آنجایی که در حین جراحی تزریق هایی برای گربه انجام میشود ,مقدار ادرار او پس از جراحی بیشتر از حد معمول خواهد بود.بعد از جراحی گربه ی شما قادر به استفاده از جای خاک نخواهد بود بنابراین شما باید بطور مرتب زیر او را عوض کنید.
رژیم غذایی بعد از جراحی
بعد از جراحی رژیم غذایی گربه متفاوت خواهد بود,برای مدت دو تا سه روز پس از جراحی او قادر به خوردن چیزی جز مایعات نخواهد بود.مقداری غذای بچه گربه تهیه کنید و گربه ی خود را با آن تغذیه کنید تا هضم غذا برایش ساده تر باشد.


برخی از گربه ها با اینکه احساس ضعف میکنند ممکن است از خوردن امتناع کنند.از آنجایی که گربه نیاز به قدرت برای بهبودی خود دارد شما باید اطمینان پیدا کنید که غذا میخورد.


برای جلوگیری از تشنگی گربه آب تازه در اختیار او قرار دهید.


زخم جراحیزخم جراحی در دو تا چهار هفته بهبود پیدا میکند.با این حال شما باید مراقب باشید که این زخم عفونی نشود.پانسمان را هر دو روز یک بار عوض کنید یا اینکه آنرا به دامپزشک نشان دهید.زمانیکه پانسمان را عوض میکنید دقت داشته باشید که هیچ نشانه ای از عفونت از قبیل تجمع چرک و تورم وجود نداشته باشد.مترجم:سارا خلیلی
منبع:vetinfo