پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

نقدی بر «لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید


 

دیده بان حقوق حیوانات: آقای محمد صافدل از حامیان حیوانات نقدی بر مطلب «لطفاً نگویید ماهی قرمز نخرید!» ارسال کرده و به نکاتی اشاره کرده اند که در زیر می خوانید. همچنین نگارنده مطلب مورد نقد، با ارسال ایمیلی از آمادگی مناظره با منتقدان در مورد مطالب طرح شده خبر داده اند که رسما اعلام وصول خواهد شد.بیماری زا بودن ماهی قرمز
با مروری بر سایتهای تخصصی پرورش ماهی و آکواریوم حتما مطالبی در زمینه های بیماریهای مشترک انسان و ماهی پیدا خواهید کرد. از آن گذشته آبی که ماهی در آن زندگی می کند به سبب فعالیتهای حیاتی ماهی حتما برای انسان آلوده خواهد بود. البته بیماری هایی که از ماهی به انسان منتقل می شوند به اندازه بیماریهای دامهایی که در تماس مستقیم با انسان هستند حاد نیست ولی باز هم دور از ذهن نیست مخصوصا با ماهی هایی که خودتان بطور ضمنی در مقاله اعتراف کردید که تولید کننده ها و توزیع کننده ها نگران و مراقب سلامتی آنها نیستند!ایرانی نبودن ماهی قرمز
آیا مدرکی برای اثبات ایرانی بودن ماهی قرمز و سنت قرار دادن آن روی سفره هفت سین در طی هزاران سال سنت هفت سین وجود دارد؟ قرار دادن ماهی قرمز بر سفره هفت سین حتی اگر رسمی ایرانی باشد باز هم دلیل بر تاییدش نیست. تصور کنید که همه دوستداران محیط زیست در دنیا در تلاش برای براندازی رسم دلفین کشی در دانمارک هستند، بعد گروهی اعلام کنند که این یک رسم دانمارکی است و “لطفا نگویید دلفین ها را نکشید”.
در زمینه مقایسه بیماری زا بودن ماهی قرمز با سگ و گربه و دیگر حیوانان خانگی خوشبختانه بطور ضمنی در مقاله جواب درست داده شده! سگها و گربه ها و حتی Exotic Pet ها [۱] دارای پزشکان متخصص و تجهیزات لازم برای نگهداری و مداوا هستند و قتل عام آنها به جز سوء مدیریت و عدم رعایت حقوق حیوانات چیز دیگری نیست. فکر می کنید چند نفر متخصص ماهی های زینتی در ایران وجود دارد؟ چند نفر از این متخصص ها در دسترس مردم هستند؟ چند نفر از این متخصصین دستگاه اکو یا سونوگرافی مخصوص ماهی ها را در اختیار دارند و یا با آن کار کرده اند؟ متخصصین ماهی های زینتی در کشور ما چند بار تا حالا شاهد جراحی تومور حلقی یک ماهی زینتی بوده اند؟ اصلا مهمتر از اینها با فرض وجود چنین درمانگاهی چند نفر را می شناسید که برای مداوای یک ماهی قرمز ارزان قیمت به چنین درمانگاهی مراجعه کند؟ (البته من چند نفری را می شناسم)


نگارنده مصلب مورد بحث از شباهت طرح مبارزه با حیوانات خانگی با طرح مبارزه با خرید ماهی قرمز سفره هفت سین گفته بودند و اینها شباهتهایی بود که برشمردند:

- ایرانی نبودن و عدم سازگاری فرهنگی: در مورد ایرانی نبودن ماهی قرمز که قبل تر صحبت شد ولی در مورد فرهنگ نگهداری سگ نزد ایرانیان چه کسی تردید دارد؟ برای اثبات آن کافی است به نقاشی ها، شرح شکارهای ذکر شده در تاریخ، سفرنامه ها مراجعه کنید. در بسیاری از آنها تصاویر و یا ذکر نژاد سالوکی یا تازی ایرانی را می توانید بیابید. عشایر خوزستان با قدمت هزاران سال از بهترین نژادهای سالوکی یا تازی ایرانی نگهداری می کنند. در مورد سگها مسئله ایرانی نبودن در واقع بحث فرهنگی نیست بلکه از نظر قانونگذار، اسلامی نبودن آن محل بحث است که گفتگو در مورد آن خارج از موضوع ما است.


- بیماری زا بودن: در مورد بیماری زا بودن هم که در سطور پیشین نظرات ارائه شد. در صورتی که کافی نیستند با ذکر مثالهایی در داخل و خارج از کشور می توان این موضوع را اثبات کرد.


- نارضایتی افراد جامعه: ابتدا باید موضع مخالفین فروش ماهی قرمز سفره هفت سین کمی شفاف سازی شود. در مطلب مورد نقد دلیل فعالیت مخالفین به ناراحتی اعضای خانواده از مرگ ماهی قرمز نسبت داده شده که این برداشت اشتباه است! دلیل مخالفین فروش ماهی قرمز شب عید، نگرانی برای خود ماهی و برای مرگ و میر و جان دادن یک موجود زنده به دلایل واهی و خرافه های رایج است. ضمن اینکه در کشورهایی که نگهداری از سگ و گربه هیچ منع قانونی ندارد باز هم قوانینی برای رعایت حقوق مردم و همسایه ها وضع شده است و این مختص نگاه قانونگذاران ما نیست.
اشاره شده که “لاک پشت و سمندر جایگزین ماهی قرمز شده اند”. در واقه نه تنها لاک پشت و سمندر جایگزین ماهی قرمز نشده اند بلکه همسایه و مجاور آنها در بساط سودجویان شده اند. ماهی قرمز در حال حاضر از بازار جمع آوری نشده که موجود دیگری جایگزین آن شده باشد! دلیل اصلی این مجاورت این است که وقتی سودجوها پس از این همه اجحاف در حق ماهی قرمز هیچ جلوداری نمی بینند عرصه را برای فروش موجودات بخت برگشته دیگری مانند لاک پشت و سمندر و مار و انواع موجودات دیگر باز می بینند و آنها را دستمایه دخل شب عید خود می کنند! البته هیچکس این موجودات را برای قرار دادن روی سفره هفت سین نمی خرد و این خرید های هوسی و احساسی صد البته به ضرر محیط زیست و طبیعت و حیوانات خواهد بود. آیا تاکنون با خود اندیشیده ایم که به خاطر خودخواهی بشر عید نوروز که موسم شادی و سرور ماست بدترین زمان ممکن برای این موجودات نگون بخت است؟


اشاره شده است که “راه نجات در حل مشکل سیستم تولید و توزیع است” من هم تا حدی موافقم. یکی از اقدامات باید رفع مشکلات سیستم تولید و توزیع باشد؛ ولی فرض کنیم سیستم تولید و توزیع بهترین باشد. وقتی خریداری که ماهی را خریداری می کند آن را فقط برای یک روز سفره هفت سین می خواهد چه چیزی را باید اصلاح کرد؟ مخالفین فروش ماهی قرمز سفره هفت سین میدانند که برچیدن یک رسم اشتباه نیاز به زمان دارد و برای اینکه در این مدت زمان نیز به ماهی هایی که به هر دلیل در این بند گرفتار شده اند در حد توان کمک کنند چندین سال است که راهنمایی برای صاحبان آنها تهیه کرده اند تا حداقل از شدت رنج آنها کاسته شود.

بروشور راهنمای نگهداری و مراقبت از ماهی قرمز را که برای اولین بار در ایران توسط نگارنده مطلب مورد نقد تهیه شده است را دیدم. خط اول آن را نقل قول می کنم: “در شرایط مناسب ماهی قرمز ۱۵ تا ۴۰ سال عمر می کند” . با استناد به همین یک خط این را عرض می کنم که چرا باید موجودی که بطور طبیعی بین ۲۵ تا ۴۰ سال عمر می کند با انداختن درون یک حباب شیشه ای در حالت بسیار خوش بینانه حداکثر ۲ تا ۳ سال عمر کند البته با ذکر این نکته که بسیاری از آنها حتی پایان تعطیلات نوروز را هم نخواهند دید! ماهی قرمز یک ماهی Pond به حساب می آید و این بدین معنی است که باید آن را در فضای بسیار بزرگ مانند حوض یا استخر یا آکواریومهای بزرگ نگهداری کرد. قطعا فقط در چنین شرایطی می توان انتظار عمر طولانی برای این ماهیان داشت.

در نهایت حرف ما این است که فروش و نگهداری ماهی قرمز به نیت سفره هفت سین اشتباه است و نگهداری آن به عنوان حیوان خانگی و در شرایط ایده آل را نه تنها حمایت می کنیم بلکه سالهاست که مقاله و راهنما در این زمینه تهیه کرده ایم و هر سال مشاوره تلفنی و اینترنتی و … هم در این زمینه داده ایم و انشاالله امسال هم کما فی السابق چنین خواهیم کرد.

و اما اوج دلایل واهی این مقاله قسمت مقایسه مرگ و میر مسافران نوروزی و ماهی های نوروزی است. مرگ و میر مسافران نوروزی و مرگ و میر ماهی های نوروزی هر دو فاجعه هستند و می توان از هر دو فاجعه تا حد ممکن جلوگیری کرد و اقدامات اصلاحی در هر کدام از این زمینه ها منافاتی با دیگری ندارد و باعث اختلال در آن نخواهد شد.

هر مشکلی راه حل خودش را دارد؛ گاهی باید دافعه ایجاد کرد و گاه جاذبه. مسلما نیازی نیست که پلیس برای منع سفر شهری بیانیه بدهد ولی بیانیه هایی در رابطه با بهتر شدن شرایط را قطعا اعلام خواهد کرد با ذکر این نکته که حق اعلام بیانیه منع سفر شهری برای پلیس محفوظ است! حتما گاهی در رسانه ها بیانیه منع تردد برخی از انواع خودرو در مسیرهای پر تردد و در زمانهای شلوغ را شنیده اید و شنیده اید که پلیس قانونی صادر کرده است مبنی بر اینکه رانندگان دارای گواهینامه های جدید که زیر یک سال از صادر شدن گواهینامه آنها گذشته است حق رانندگی در خارج از شهر (بخوانید سفر شهری) را ندارند؟

ما هیچ وقت نخواسته ایم و انتظار نداشته ایم که با دادن بیانیه ای مردم خرید ماهی قرمز را رها کنند و واقعا امیدواریم که هیچ وقت هم چنین روزی نرسد که با دادن یک بیانیه مردم رای عوض کنند، چون به زعم ما این یعنی فقدان تفکر در اجتماع. ما فقط دنبال یک روشن بینی هستیم. اینکه ماهی را بدون فکر نخرید، بدون دانش نخرید، بدون مطالعه نخرید، برای چند دقیقه سفره هفت سین نخرید! اجازه ندهید با خرید شما فقط برای چند لحظه یا حداکثر چند روز استفاده روی سفره هفت سین در حق این مخلوقات اجحاف شود.

حرف آخر اینکه نه تنها هر کسی که توانایی نگهداری از ماهی قرمز را ندارد نباید ماهی قرمز بخرد، بلکه هیچ کس نباید به صرف استفاده در هفت سین ماهی قرمز خریداری کند. این هیچ ربطی به آجیل هم ندارد چون آجیل موجود زنده نیست! اگر کسی توانایی خرید آجیل نداشته باشد هیچ اتفاق غم انگیزی نخواهد افتاد اما اگر کسی توانایی نگهداری ماهی قرمز را نداشته باشد و بخرد، یک زندگی از روی کره زمین محو خواهد شد. دوستداران حیوانات و محیط زیست حتما معنی گرفتن زندگی یک حیوان را خوب میدانند!

انشااله در امر آموزش موفق باشید[۱] 
نگهداری از اگزاتیک پت از دید تمام مراجع جهانی فعال حقوق حیوانات نقض حقوق حیوانات محسوب می شود و مورد تایید دیده بان نیست.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)