پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

دايناسورها زير ذره‌بين قرار گرفتند

 دايناسورها زير ذره‌بين قرار گرفتند

تاريخ زمين، فراز و فرود‌هاي فراواني از ميليون‌ها سال پيش و دوران دايناسورها تاكنون داشته است.

 

 

اما نكته بسيار هيجان‌انگيز اينجاست كه با پيشرفت علم و دانش در دوران كنوني مي‌توان كتاب حيات وحش را برعكس ورق زد و رفت به زمانه دايناسورها و گوشه‌هايي از دنياي پر رمز و راز زندگي موجودات آن دوران را دوباره در برابر چشم جان بخشيد.

با توجه به دانسته‌هاي نوين از زندگي دايناسورها، امروزه ديگر اين موجودات ماقبل تاريخ بخشي از تاريخ و فرهنگ مردم جهان شده‌اند. 

اسكلت تعداد زيادي از آنها در موزه‌هاي سراسر دنيا مورد بازديد هزاران علاقه‌مند قرار گرفته و به شكل‌هاي گوناگون در فيلم‌ها و كتاب‌ها به تصوير كشيده شده‌اند. 

تحقيق و پژوهش در اين زمينه يكي از شگفت‌انگيزترين و پررمز و راز‌ترين بخش از مسير اكتشافاتي بشر در سرگذشت ده‌ها ميليون سال پيش زمين است.

 

براي شناخت بهتر اين موجودات، دانشمندان تاكنون تحقيقات فراواني انجام داده‌اند، اما در زمينه ميزان حرارت بدن دايناسورها اطلاعات كمي وجود دارد و اين موضوع همواره يكي از سوالاتي بوده كه دانشمندان در تلاش براي پاسخ به آن ناتوان بودند. 

داستان از آنجا آغاز شد كه دانشمندان در دوره‌اي توانستند با تجزيه و تحليل‌هايي روي فسيل دايناسورها بويژه دايناسورهاي دوره‌ ژوراسيك و با آناليزهاي شيميايي موفق به اندازه‌گيري دماي بدن آنها شوند، اما اين موفقيت تنها مانند چسباندن دماسنج روي بدن موجوداتي بود كه 150 ميليون سال از انقراض آنها مي‌گذشت. كسي انتظار نداشت كه اين نتايج چندان هم دقت داشته باشد.

 

اما تحقيقات نشان داد آنها بسيار پرحرارت‌تر و پرانرژي‌تر از آن چيزي بوده‌اند كه تصور مي‌شد و اين اندازه‌گيري توانست حداقل تصوير ذهني دانشمندان را در رابطه با اين موجودات تغيير دهد. 

قبلا تصور مي‌شد دايناسورها موجوداتي خونسرد هستند، اما اين تحقيقات جديد باعث ايجاد شبهه در تصورات قديمي شد. 

با اين حساب دانشمندان هنوز نمي‌توانستند به سوال مهمي كه حالا هم پرسيده مي‌شد ـ در رابطه با خونسرد يا خونگرم بودن دايناسورها ـ پاسخ دهند. جواب اين پرسش به تحقيقات بيشتري احتياج داشت.

بنابراين پژوهشگراني به رهبري تيم تحقيقاتي انستيتو تكنولوژي كاليفرنيا با استفاده از رويكردي جديد به مطالعه در اين زمينه پرداختند. 

قبل از اين معمولا از روي اندازه پا، سرعت دويدن و شكارچي‌بودن دايناسورها در مورد ميزان دماي بدن آنها قضاوت مي‌شد، اما اين بار دانشمندان با تجزيه و تحليل غلظت ايزوتوپ‌هاي ميناي فسيل دندان دايناسورها اقدام به اندازه‌گيري درجه حرارت بدن دايناسورها كردند.

 

بر اين اساس، دانشمندان دو پارامتر از مواد تشكيل‌شده در ميناي دندان دايناسورها را مورد بررسي قرار دادند كه شامل ايزوتوپ‌هاي اكسيژن و كربن بود. اين ايزوتوپ‌هاي سنگين كه همواره تمايل دارند به هم چسبيده و پيوند بخورند تحت تاثير ميزان حرارت محيط قرار دارند. به اين ترتيب مطالعات با تجزيه و تحليل تجمع اين ايزوتوپ‌ها در طيف‌هاي دمايي متفاوت ادامه پيدا كرد.

 

يكي از چالش‌هاي محققان در اين زمينه، جلب همكاري موزه‌داران براي ارائه نمونه‌هاي دندان‌ها بود چراكه تقريبا اين تحقيقات به دندان آسيب جدي وارد مي‌كرد و در بعضي موارد براي تحقيقات نياز به 100 ميلي‌گرم از دندان پودرشده بود كه در اين حالت ديگر اصل دندان واقعا آسياب مي‌شد.

 

برخي از اين دندان‌ها به اندازه‌اي نادر هستند كه طبيعتا هيچ‌كس مايل به سپردن آنها در دست محققاني كه آسياب برقي‌شان را در كيف ابزار پنهان كرده‌اند، نيست. 

از اين رو، آنها كار را با بررسي نمونه‌هايي از دندان‌هاي دايناسورهاي گياهخوار كه گردني بلند و سري كوچك داشتند آغاز كردند، اما اين دايناسورها براي پژوهشگران نسبتا غيرجذاب بودند.

 

محققان موسسه تكنولوژي كاليفرنيا با بررسي 11 دندان از دايناسورهايي مانند «براچيوسائوروس»، «كاماراسائوروس» و دو دايناسور بزرگ «سوروپاد» كه در حدود 150 ميليون سال پيش زندگي مي‌كرده‌اند، به نتايج جالب توجهي دست پيدا كردند.

 

يافته‌هاي جديد مدركي مستند براي اثبات خونگرم بودن دايناسورها و قابليت تعديل‌كردن دماي بدن توسط اين جانداران بود. 

اين در حالي است كه خزندگان امروزي مانند مارمولك‌ها، مارها و كروكوديل‌ها از چنين توانايي برخوردار نيستند و حرارت بدن آنها براساس شرايط محيطي تغيير مي‌كند، آنها با سرد شدن هوا فعاليت خود را محدود كرده و با گرم شدن آن فعال‌تر مي‌شوند.

با اين همه، يافته جديد نمي‌تواند پايان مطالعات باشد و هنوز بحث‌هايي در زمينه متابوليسم دايناسورها ادامه دارد.

دانشمندان معتقدند جانداراني به عظمت دايناسورهاي «سوروپاد» به واسطه بدن‌هاي بزرگشان مانند عايق عمل كرده و مي‌توانسته‌اند گرما را در بدن خود نگه دارند كه اين عملكرد شبيه پستانداران و پرندگان بزرگ بوده است، اما شايد انجام تحقيقات روي دايناسورهاي كوچك‌جثه اين معما را حل كند.

 

در واقع اين احتمال وجود دارد كه دايناسورها بسيار پرانرژي‌تر و پرحرارت‌تر از آنچه مطالعه روي فسيل دندان آنها آشكار كرده، باشند چراكه آنها سيستم خنك‌كننده بدني بسيار پيچيده‌اي داشته‌اند كه هنوز براي دانشمندان ناشناخته است. آنها مي‌توانستند بشدت سوخت و ساز بدن را كاهش داده يا حرارت اضافي بدن را به اطراف منتشر كنند.

 

اكنون محققان در نظر دارند درجه حرارت بدن دايناسورهاي كوچك‌تري كه از قابليت حفظ دماي كمتري برخوردار بوده‌اند را تخمين بزنند. 

در صورتي كه درجه حرارت بدن آنها نيز بالا باشد مي‌توان به يقين اعلام كرد كه دايناسورها موجوداتي خونگرم بوده‌اند.

از اين ‌رو محققان دريافتند دماي بدن «براچيوسائوروس»‌ها چيزي حدود 38.2 درجه سلسيوس و «كاماراسائوروس»‌ها حدود 35.7 سلسيوس بوده است. اين دما بيشتر از خزندگان امروزي مانند كروكوديل‌ها و تمساح‌ها و كمي كمتر از پرندگان است.

 

به اين ترتيب اگرچه حدودا در نيمه نخست قرن 20 دانشمندان دايناسورها را جانوراني تنبل، خنگ و خونسرد مي‌دانستند، اما با گسترش تحقيقات به نظر مي‌رسد بايد تصوير جديدي درباره اين موجودات شگفت‌انگيز و اسرار‌آميز ترسيم كرد. تصويري كه هر روز عوض شده و رنگ جديدي مي‌گيرد.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)