پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

شمارش کامل خون (cbc) در سگ و گربه

شمارش کامل خون (cbc) در سگ و گربه
یکی از تست های آزمایشگاهی که در مورد انسان ، حیوانات و پرندگان و هنگام تشخیص بیماریهای مختلف کاربرد بسیار مهمی دارد شمارش کامل خون یا همان CBC است. این تست معمولاً از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول مربوط به تعیین تعداد و نوع سلولهای خونی است که شاخه ای از علم به نام هماتولوژی را هم در بر می گیرد. بخش دوم تست به مشخصات شیمیایی خون نظیر تعیین میزان انواع الکترولیت ها ، آنزیم ها یا ترکیبات شیمیایی در قسمت مایع نمونه خون مربوط است.
ترکیبات خون
خون از بخش مایع و سلولهای خونی متنوعی تشکیل شده و کار اصلی آن حمل و نقل مواد مغذی و اکسیژن به سلولهای بدن و انتقال ترکیباتی بلااستفاده و برخی ترکیبات نظیر کربن دی اکسید به اندامهای مسئول دفع این مواد و همچنین دفاع در برابر هجوم باکتریها ، ویروس و سایر ارگانیسم ها است.
بخش مایع خون را پلاسما می نامند که رنگ آن زرد روشن است و جلوی لخته شدن خون را می گیرد و در تست های شیمیایی خون استفاده می شود.

گلبولهای قرمز خون
سلولهای قرمز خون یا RBC در عین کوچکی شان مسئول انتقال اکسیژن به بافتهای بدن هستند و حاوی ملکولی به نام هموگلوبین می باشند. اکسیژن که به داخل بدن ما می آید به هموگلوبولین متصل می شود تا به بافتهای بدن برسد و در برگشت هم سلولهای قرمز خون کربن دی اکسید را به ریه ها می آورند.
سلولهای قرمز خون در مغز استخوان شکل می گیرند. مغز استخوان دائماً سلولهای جدید قرمز را تولید می کند چرا که عمر هر سلول قرمز خونی تنها حدود 120 روز است. بدن از وجود تعداد کافی سلولهای قرمز خون از طریق ارزیابی میزان اکسیژنی که به بافتها می رسد مطمئن می شود و اگر اکسیژن کافی نباشد بدن به جبران و تولید بیشتر سلولهای قرمز می پردازد.
اگر تعداد زیادتری از سلولهای قرمز به سرعت نیاز باشد سلولهای نابالغ به نام رتیکولوسیت هم از مغز استخوان به جریان خون وارد می شوند.

هماتوکریت
در شمارش کامل خون ، تعداد سلولهای قرمز خون به روشهای مختلفی اندازه گیری می شود. سریعترین و آسانترین روش اندازه گیری هماتوکریت است که حجم سلول فشرده را مشخص می کند. (PCV) به این منظور نمونه خون در لوله نازک مخصوصی ریخته و سانتریفیوژ می شود. بعد از این سلولهایی که از پلاسما سنگین تر و فشرده هستند در انتهای لوله جمع می شوند. این میزان به درصد را هماتوکریت گویند که میزان طبیعی آن در سگها 40 تا 59 و در گربه ها 29 تا 50 است.
اگر هماتوکریت پایین باشد به این معناست که تعداد سلولهای قرمز خون کمتر از حد طبیعی است و این مسئله ما را به آنمی مشکوک می سازد. در اشکال شدید آنمی ، حیوان ممکن است مخاطات رنگ پریده در دهان و ظاهری خسته و ضعیف هم داشته باشد که به دلیل عدم رسیدن میزان کافی اکسیژن به بافتها است. آنمی به دو دسته جبران پذیر و جبران ناپذیرتقسیم می شود. در نوع جبران شونده علیرغم عدم حضور تعداد کافی سلولهای قرمز خون ، بدن رتیکولوسیتها را در اقدامی جبرانی به جریان خون وارد می سازد. در شکل جبران ناپذیر سلولهای قرمز نابالغ یا در نمونه خون وجود ندارد یا بسیار ناچیز است و بدن دائم در حال از دست دادن سلولهای قرمز خون است در حالیکه سلول جدیدی هم به عنوان جایگزین تولید نمی شود. این شکل از آنمی بسیار مهم است و می تواند در مدت زمانی بسیار کوتاه حیات حیوان را به خطر بیاندازد.
وقتی PCV بیش از 55 باشد آنرا بالاتر از حد طبیعی می دانیم. این شرایط معمولاً در حیوانات دهیدراته که خونشان غلیظ شده دیده می شود. البته در شوک ، پاسخ به افزایش ارتفاع (هوا که رقیق شود لذا اکسیژن کم است اما تعداد سلولهای قرمز خون زیاد است)، بیماریهای ریوی و غیره هم این شرایط دیده می شود. به خاطر داشته باشید که هر عاملی که باعث کاهش میزان اکسیژنی که به بافتها می رسد شود می تواند باعث افزایش تعداد سلولهای قرمز خون گردد.

شمارش سلولهای قرمز خون
در آزمایشگاه امکان تعیین تعداد واقعی سلولهای قرمز خون هم وجود دارد که قدری نسبت به تعیین نسبی آن از راه اندازه گیری هماتوکریت سخت تر است. در این روش درصد و بصورت نسبی بیان نمی شود و تعداد به صورت دقیق در هر میکرولیتر خون محاسبه می گردد. گرچه ممکن است اختلافاتی بین آزمایشگاههای مختلف در خصوص تعداد سلولهای قرمز خون وجود داشته باشد اما به طور میانگین در مورد سگها تعداد نرمال سلولهای قرمز در هر میکرولیتر 6/5 تا 7/8 در 106 و در مورد گربه ها 1/6 تا 9/11 در 106 است.
هموگلوبین
راه دیگری که می توان تعداد سلولهای قرمز خون را به صورت نسبی ارزیابی نمود میزان هموگلوبین است. در برخی موارد بروز آنمی، تعداد سلولهای قرمز خون ممکن است واقعاً کاهش نیابد اما اگر هموگلوبین کاهش یابد علامت آنمی خواهد بود. سطح طبیعی هموگلوبین در سگها 14 تا 20 و در گربه ها 9 تا 6/15 گرم در دسی لیتر است.
گلبولهای سفید خون (WBC)
نوع مهم دیگری از سلولهای خون گلبولهای سفید هستند که لکوسیت هم نامیده می شوند. تعداد سلولهای قرمز در مقابل لکوسیتها بسیار بیشتر است بطوریکه در برابر هر یک لکوسیت بین 600 تا 700 سلول قرمز خونی وجود دارد. مهمترین وظیفه لکوسیت ها دفاع از بدن در مقابل باکتریها ، ویروسها و قارچها است. انواع مختلفی از لکوسیتها وجود دارند و شمارش لکوسیت ها شامل همه این انواع می شود. میزان طبیعی تعداد لکوسیت ها در مورد سگها 6000 تا 17000 در میکرولیتر و در مورد گربه ها 4900 تا 20000 است. تعداد لکوسیتها زمانی که بدن در برابر عفونت شدید یا سموم متابولیک (مثلاً در موقعی که بیمار درگیر نارسایی حاد کلیوی است) به مبارزه می پردازد افزایش می یابد. بعلاوه زمانی که هیجانهای شدید و استرس بالا (مثلاً در مبارزه انسان با حیوان) وجود داشته باشد هم تعداد لکوسیت ها بالا می رود. در مورد بیماریهای تحلیل برنده مزمن و برخی عفونت های ویروسی تعداد لکوسیت ها کاهش می یابد که حاکی از ضعف بدن است.
لکوسیت ها به دو گروه عمده بسته به اینکه چه واکنشی به رنگ آمیزی برای مشاهده زیر میکروسکوپ نشان می دهند تقسیم می شوند. نوع اول گرانولوسیت نام دارند که گرانولهایی دارند که رنگ را جذب می کند و نوع دیگر آگرانولوسیت نامیده می شوند که که رنگ را جذب نمی کنند. گرانولوسیت ها شامل نوتروفیل ها ، ائوزینوفیل ها و بازوفیل ها هستند و آگرانولوسیت ها هم شامل لنفوسیتها و مونوسیتها می باشند.

نوتروفیل ها
نوتروفیل ها هم مثل سلولهای قرمز خون در مغز استخوان شکل می گیرند. نوتروفیل های بالغ هسته چند لوبی دارند و به این سبب نوتروفیل سگمانته نامیده می شوند در حالی که نوع نابالغ آنها هسته تک لوبی داشته و نوتروفیل باند نامیده می شوند. واضح است که نوتروفیل های باند نسبت به سگمانته جوانتر هستند به شکلی که ابتدا از مغز استخوان باندها به جریان خون ترشح می شوند و بعد از گذشت مدتی به نوتروفیل سگمانته بالغ می گردند. در شرایطی که عفونت باکتریال وجود دارد تعداد نوتروفیل ها در جریان خون محیطی افزایش می یابد و مغز استخوان تعداد بیشتری از باندها را به جریان خون می فرستد و درصد نوتروفیل های باند نسبت به سگمانته بالا می رود. میزان طبیعی تعداد نوتروفیل های بالغ بین 3000 تا 12000 در میکرولیتر است و تعداد طبیعی نوتروفیل های باند هم حدود 100 تا 300 در میکرولیتر می باشد.
وقتی تعداد کلی نوتروفیل ها افزایش می یابد نشانه آنست که بدن دچار عفونت باکتریایی یا استرسهای شدید است. با افزایش یکباره سلولهای باند باید دانست که بدن دچار عفونتی است که مجبور شده تعداد زیادتری از نوتروفیل های باند را از مغز استخوان به جریان خون وارد سازد. از سویی دیگر در بسیاری از عفونتهای ویروسی تعداد کلی نوتروفیل ها کاهش می یابد.

ائوزینوفیل ها
ائوزینوفیل ها بطور طبیعی به میزان کمتری نسبت به نوتروفیل ها دیده می شوند. این سلولها هم در مغز استخوان شکل می گیرند و میزان طبیعی آنها از 100 تا 1200 عدد در میکرولیتر متغیر است. وقتی حیوان دچار عفونت انگلی یا درگیر آلرژی باشد تعداد این سلولها افزایش می یابد. در شرایطی که حیوان دچار استرس شدید یا طولانی مدت است میزان ائوزینوفیل ها با کاهش همراه خواهد بود.
بازوفیل ها
کمترین تعداد لکوسیت ها مربوط به همین بازوفیل ها است. در بسیاری از نمونه های خون اصلاً دیده نمی شوند. کار اصلی آنها چندان معلوم نیست اما این سلولها هم در مغز استخوان تولید می شوند.
لنفوسیت ها
بیشترین تعداد آگرانولوسیتها را لنفوسیت ها تشکیل می دهند. تعداد طبیعی این سلولها در سگها 500 تا 4800 عدد در میکرولیتر خون و در گربه ها 1500 تا 7000 است. این سلولها در بافتهای لنفاوی نظیر عقده های لنفی ، طحال و غیره تولید و ترشح می شوند. برخلاف ائوزینوفیل ها این سلوها نمی توانند ارگانیسمی را ببلعند بلکه از راههای دیگری کار خود را دفاع از بدن انجام می دهند. لنفوسیت ها به دو نوع عمده سلولهای B و T تقسیم می شوند. سلولهای B آنتی بادی تولید می کنند که مولکولهای پروتئینی هستند که به ذرات و مواد خارجی و مهاجم می چسبند و آنان را تخریب می کنند. سلولهای T فعال کننده و کمک کننده سلولهای دیگر برای تخریب ویروسها و سایر مواد خارجی و مهاجم هستند. وقتی تعداد لنفوسیت ها کاهش می یابد به این وضعیت لنفوپنی گویند که در ابتدای عفونت (بخصوص عفونت پارووویروسی) یا متعاقب استفاده از کورتونهایی نظیر پردنیزون رخ می دهد. افزایش تعداد لنفوسیت ها خیلی شایع نیست و مثلاً در مواردی که عفونتی مزمن و طولانی شود یا در بیماریهای خود ایمنی می توان آنرا انتظار داشت. معمولترین علت افزایش تعداد لنفوسیت ها لوسمی (سرطان سلولهای خون) است که معمولاً کشنده هم هست.
مونوسیت ها
مونوسیت ها در طحال و مغز استخوان تولید و ذخیره می شوند. تعداد طبیعی آنها در هر میکرولیتر خون در سگها 100 تا 1800 و در گربه ها 0 تا 850 است. این سلولها توانایی بلع عوامل مهاجم به بدن و اجرام عفونی را دارند. بعلاوه ، مونوسیت ها می توانند ملکولهای پروتئینی ترشح کنند که به بهبود بافت تخریش شده یا ملتهب کمک می کند. تعداد اینها خیلی متغیر نیست مگر زمانی که لوسمی وجود داشته باشد.
پلاکت ها
آخرین جزئی که در شمارش کلی خون به آن توجه می شود پلاکت ها هستند. پلاکت ها در روند تشکیل لخته خون بسیار مهم هستند. البته در بدن و در عروق کوچک دائماً جراحاتی پیش می آید که خونریزی ناشی از آنها به دلیل فعالیت پلاکت ها اصلاً به چشم نمی آید و در عرض چند ثانیه بلافاصله این مشکل مرتفع می گردد. پلاکت ها و پروتئینی به نام فیبرینوژن مسئل ترمیم عروق آسیب دیده خون هستند. اگر تعداد پلاکت ها کاهش یابد ، به این معناست که احتمالاً بدن پلاکت ها را در لخته سازی خون بکار برده و خونریزی در این شرایط محتمل است و باید به آن مشکوک بود.
ریخت شناسی سلولهای خونی
یک آزمایشگاه معتبر علاوه بر گزارش تعداد سلولهای خونی به توصیف اندازه و شکل سلولها هم می پردازد. این مسئله در برخی بیماریهای خونی نظیر انواع لوسمی ها بسیار مهم است. بسیاری از مواقع وقتی نتایج CBC با تاریخچه و معاینه بالینی به خوبی در کنار هم قرار می گیرند یک تشخیص بسیار خوب و آسان را برای دامپزشک فراهم می کنند.
__________________

   

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)