پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

عوامل خطرساز و راهکارهای نجات دریاچه ارومیه کدامند؟

 عوامل خطرساز و راهکارهای نجات دریاچه ارومیه کدامند؟

 

محیط زیست - اگر دریاچه ارومیه از بین برود کشورهای همسایه هم به لحاظ آب و هوایی دچار آسیب جدی خواهند شد.

دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین منابع آبی کشور است که حیات و آبادانی بخش عمده‌ای از این سرزمین در گروی زنده بودن و پرآبی این دریاچه است؛ این در حالی است که این دریاچه در شرف نابودی است. در همین رابطه میزگردی در سال 90 با حضور دکتر جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دکتر اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست، دکتر دلاور نجفی معاون سابق منابع طبیعی سازمان محیط زیست و باقرزاده کریمی کارشناس تالاب‌ها در سازمان محیط زیست برگزار شد که بخش‌های مهم آن را می‌خوانید.

 

به نظر می رسد هشدار برای از بین رفتن دریاچه ارومیه از زمانی آغاز شد که روی رودخانه‌های این دریاچه اقدام به سدسازی و جاده‌سازی شد و آسیب جدی و جبران‌ناپذیر به این دریاچه از همان زمان زده شد؛ اما گاهی هم از سوی مسئولان محیط زیست می‌شنویم که عوامل طبیعی دریاچه ارومیه را دستخوش چنین تغییری کرده است. راهکارهای متنوعی برای نجات این دریاچه داده شده است؛ به نظر شما چگونه می‌توان از بروز این فاجعه جلوگیری کرد؟

جواد جهانگیرزاده: نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که اگر این دریاچه از بین برود بر اکوسیستم جهان تاثیر می‌گذارد. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه ایران است و بیستمین دریاچه جهان و پس از بحرالمیت شورترین دریاچه جهان به شمار می‌رود. اگر این دریاچه از بین برود کشورهای همسایه هم به لحاظ آب و هوایی دچار آسیب جدی خواهند شد.

 

خشکسالی، گرم شدن کره زمین و کاهش بارش باران این دریاچه را به این روز انداخته یا تصمیمات نادرست؟

باقرزاده کریمی: من در سال 1380 مصاحبه‌ای داشتم با روزنامه همشهری و در آنجا هشدار داده بودم که دریاچه ارومیه تا 20 سال آینده خواهد مرد. البته این یک هشدار بود و خود من هم باور نمی‌کردم که 10 سال زودتر وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی شود. به هرحال آن زمان هم بر این باور بودم که دریاچه ارومیه در بیست سال آینده کارکردهای اکولوژیک خود را از دست خواهد داد. در سال 80 تنها به عوامل طبیعی فکر می‌کردیم و با این اندیشه چنین هشداری داده شد. اما من می‌خواهم یادآور شوم چطور در برنامه چهارم توسعه اقتصادی در بند الف ماده 67 مشخصا به مدیریت توسعه زیست‌بوم‌ها اشاره کردیم. درواقع ما حساسیت داشتیم و به آن هم پرداخته‌ایم اما عادتا ما ایرانی‌ها مرد بحرانیم و همواره منتظر هستیم تا مشکلی برایمان تبدیل به بحران شود و نمی‌آییم برای رفع آن به برنامه‌‌ریزی بپردازیم. دریاچه ارومیه هم شامل همین دیدگاه شد.

جواد جهانگیرزاده: آیا شما هم معتقد هستید که باید همان 1000 میلیارد تومان برای نجات دریاچه بودجه تخصیص داده شود؟

باقرزاده کریمی: من به انتقال آب از رودخانه‌ها معتقد هستم و به نظر بنده این راهکار مناسب‌ترین راهکار است و اکوسیستم هم سیر طبیعی خود را طی خواهد کرد. متوسط حوضه آبریز دریاچه ارومیه 300 میلی‌متر است و بالای 1200 متر تبخیر دارد. این بالانس اگر اتفاق نیافتد طبیعتا دچار مشکل می‌شویم. پس اگر رودخانه‌ای به آن وارد نشود طبیعتا آب پایین خواهد آمد. اتفاقی که الان افتاده و با آن مواجه هستیم که حدود 7 سانتی‌متر آب دریاچه پایین آمده است. این دریاچه به حوضه آبخیزش وابسته است و رودخانه‌های بالا دست، نه به باران مستقیمی که روی آن می‌بارد. ما آنجا از 3 سال پیش تاکنون مشکل خشکسالی نداریم و بارش باران به حد کافی بوده است. خشکسالی تنها دلیل خشک شدن این دریاچه نیست.

اسماعیل کهرم: دریاچه ارومیه آبی شور داشت اما در حال حاضر آب آن به تلخی می‌زند و این تاسف برانگیز است.

باقرزاده کریمی: ما آب رودخانه‌ها و منابع آبی این بخش را صرف باغات و زمینهای کشاورزی می‌کنیم که کسی محصول آن را نمی‌چیند و از محصولات باغات استفاده نمی‌شود. در بسیاری از مواقع ملاحظه شده است در فصل برداشت محصولات تا هفته‌ها سیب‌ها روی درخت می‌مانند.

جواد جهانگیرزاده: با انکه شما معتقد هستید که برای حل این مشکل باید از انتقال آب از رودخانه‌ها بهره جست اما با مخالفتهای بسیاری مواجه هستیم.

دلاورنجفی: نماینده مردم اردبیل گفته که دغدغه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای موضوع دریاچه ارومیه قابل قبول است اما باید قبول کرد که انتقال آب از سد ارس و عمارت به دریاچه ارومیه به صلاح نیست و متاسفانه به حق و حقوق مردم اردبیل در کشاورزی و آب شرب اشاره کرده است؛ در حالی که اگر دریاچه ارومیه از بین برود حتی خطر برای مردم استان اردبیل و کشاورزی ایشان هم دور از ذهن نخواهد بود.

باقرزاده کریمی: ما در این میان هر چه قدرهم منابع آبی داشته باشیم بازهم متضرر هستیم چراکه در بخش کشاورزی و باغداری بیش ازحد با مصرف آب مواجه هستیم. من از وزارت نیرو استدعا دارم حالا که خود به عدد 1/3 تخصیص منابع آبی رسیده است برای احقاق آن اقدام نماید

 

آقای دکتر کهرم شما نظریه آقایان نجفی و کریمی را مبنی بر اینکه عاملی مانند تبخیر باعث خشکسالی دریاچه شده است را نمی‌پذیرید؟

اسماعیل کهرم: ببینید ما داریم از یک نعمت بی‌انتها از یک دریاچه عظیم حرف می‌زنیم که اگر به حال خود رها می‌شد یقینا هم‌اکنون چنین مشکلی نداشتیم. این دریاچه از 100 درصد 64 درصد آن پایین است و 36 درصد آن بالاست. ما از یک مخزن عظیم حرف می‌زنیم. اگر این مخزن همان میزان آبی را دریافت می‌کرد که سابقا دریافت می‌کرد چرا باید از بین می‌رفت؟ جلوی ریزش آب را ما با ساخت سدها گرفتیم، ما عامل‌های انسانی. چرا وزارت نیرو با این حرف‌ها اتهام را به گردن وزارت راه می‌اندازد و بحران را ناشی از احداث جاده شهید کلانتری می‌داند و بعد هم می‌گوید کشاورزی ناپایدار و بعد عدم بارش باران؟ در انتها هم در گزارش خود27 درصد را ساخت سد عنوان می‌کند.

جواد جهانگیرزاده: این موضوع را در گزارش رسمی خود اعلام کرده است؟

اسماعیل کهرم: بله. من می‌خواهم اتفاقا به آقای نجفی که اظهار می‌کنند باید نماز باران خواند و همه تقصیرها به گردن کاهش بارش باران است بگویم که بیاییم در برنامه‌ها تخریب سدها را قرار دهیم که عملیاتی‌تر هم هست و می‌توانیم به نتیجه آن اطمینان داشته باشیم. خودمان آمده‌ایم خراب کرده‌ایم بعد از خدا می‌خواهیم که درستش کند؟! حق آب دریاچه ارومیه را باید وزارت نیرو پرداخت کند. 7 میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ریزش می‌شد و وزارت نیرو جلوی این ریزش را گرفت.5/5 از رودخانه‌ها بوده است،5/0 میلیارد متر مکعب از چشمه‌ها و یک میلیارد از نزولات آسمانی چراکه حوضه آبگیر خیلی بزرگ است. سدهای ما از آن 5/5 درصد ریزش آب به دریاچه جلوگیری کرده‌اند یعنی بخش عمده و بسزایی که بارورکردن ابرها یا بارش باران می‌تواند تنها 1 میلیارد مترمکعب آن را جبران نماید. وزارت جهاد کشاورزی پاسخ بدهد، چرا اینقدر چاه زدند برای کشاورزی و از دریاچه آب کشیدند؟ جاده شهید کلانتری هم گردش جریان آب و هوا را که مانند عقربه‌های ساعت در دریاچه دور می‌زد دچار اختلال کرده است. وجود این جاده هم در حد خود بسیار تاثیرگذار بوده و هست.

باقرزاده کریمی: اشتباهاتی را که آمریکا و اروپا 30 سال پیش انجام دادند و جلوی آن را گرفتند ما الان انجام می‌دهیم. ما هم اعتقاد داریم که با ساخت سدها تمام شریانهای حیاتی از بین رفت و همه آبزیان هم با این انقطاع ارتباط مجبور به هدایت در آب های بالادستی شدند که البته به از بین رفتن آنها هم منجر شد. اصلا به مهاجرت آبزیان فکر نکردیم. باید برگردیم به خودمان به قضاوت به دموکراسی و عدالت در توزیع منابع اینکه در همه اجزاء اتفاق بیافتد. وقتی در یکی از بندهای قوانین حقوق بشر قید شد که حق بشر برای دسترسی به آب، بازهم نتوانستیم عدالت را در توزیع آب به بالادستی و پایین دستی برقرار نماییم درواقع هنوز در قومیت‌های ما این اتفاق‌ها و این بی‌عدالتی‌ها مرسوم است. چرا می‌آییم و همه تقصیرها را به گردن دولت و وزارتخانه‌ها اعم از وزارتخانه نیرو می‌اندازیم؟ ما هنوز در بین خودمان ضعف فرهنگی و انصاف اجتماعی داریم که هیچ طرحی نمی‌تواند آن را محو کند.

اسماعیل کهرم: ما نیامده‌ایم که وزارت کشاورزی را تحسین کنیم. ما می‌گوییم عامل خشکی دریاچه ارومیه چیست؟ شاید صرف آب برای کشاورزی دلیل عمده‌اش باشد.

باقرزاده کریمی: شما متوجه عرض بنده نشدید. بگذارید من در ادامه بگویم که با توجه به اینکه در دریاچه خشکسالی دیده شده است اما ما برای ابقای کشاورزی خود روی به منابع می‌آوریم و منابع را تحت فشار می‌گذاریم چاه 20 متری را می‌کنیم 40 متر و بعد هم به آب شور می‌رسیم. درواقع من با باز کردن سدها هم از این رو مخالف هستم که آب باز به دریاچه نمی‌رسد و به باغات خواهد رفت.

اسماعیل کهرم: اما من بازهم یادآور می‌شوم که بارور کردن ابرها هم نمی‌تواند چاره‌ساز باشد برای انکه ما با گستره‌ای عظیم مواجه هستیم و من راه سدها را بهتر می‌دانم.

دلاور نجفی: آقای جهانگیرزاده به گزینه‌های نجات این دریاچه فکر کنید و حتما در مجلس مطرح نمایید. ما در این جلسه به این نتیجه رسیدیم که چند راه نجات برای دریاچه وجود دارد. بارورکردن ابرها، انتقال آب از رودخانه و تخریب سدها یا تخصیص اعتبار 1000 میلیارد تومانی. من معتقدم باید به همه این موارد فکر کرد و هر آنچه را که باعث نجات دریاچه می‌شود باید به کار گرفت. در بحث انتقال آب از خزر که با اختلاف سطح مواجه هستیم و بسیاری هم مخالف هستند اما انتقال آب از ارس را هم باید به شرطی که در راه صرف کشاورزی نشود پذیرفت و به کار گرفت. درمورد باروری ابرها هم باید بگویم که من هم معتقد هستم که چندان کمک کننده نیست. به لحاظ دانستن در حال حاضر همه می‌دانند که باید چه اقداماتی انجام داد مهم آن است که اعتبار داده شود و دولت هم اراده کند. چرا دولت توانست مسکن مهر را با این سرعت به سرانجام برساند؟ اما هنوز هیچ اعتباری به دریاچه اختصاص داده نشده است.

جواد جهانگیرزاده: خیلی‌ها می‌گویند تمام این حرفهایی که امروز در مورد دریاچه ارومیه می‌زنیم، حرفهایی است که ده سال پیش و چه بسا 15 سال پیش هم می‌زدیم. اما اینها تنها انتقال اطلاعات است. متاسفانه در طول این سال‌ها نتوانسته‌ایم راهکار صحیح و کارشناسی‌شده‌ای ارائه دهیم و نه در پی آن راهکار ارائه شده مجلس توانسته است برای قانونی شدن آن تصمیمی اتخاد نماید. دولت در جلسه استانی درمورد همین مشکل و بسیاری از مشکلات دیگر در این استان قول دادن اعتبار کافی دادند اما کمک جدی برای حل مشکلات اختصاص داده نشد. بر همین اساس ما در جلسه علنی مطرح کردیم گرچه بسیاری از نمایندگان اظهار کردند که چرا در مجلس مطرح می‌کنید اما پاسخ ما این بود که ما تاکنون برای حل این معضلات از دولت کمکی ندیده‌ایم. این موضوع به نظر من نباید امنیتی بشود و نباید به آن نگاه سیاسی انداخت. مسئله اجتماعی و مسئله زیست‌بومی است که می‌توان برای نجات آن اقدام کرد و به دست بشر هم قابل حل است.

47234

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی