پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

هيپنوتيزم علمي چیست؟


نويسنده: عظيمي مروي
روزگارنو: انجمن هيپنوتيزم ايران به صورت يک انجمن صنفي در سال ۱۳۷۴ با تلاش گروهي از پزشکان تاسيس شد و از سال ۱۳۸۰ به عنوان يک انجمن علمي از سوي کميسيون انجمن هاي علمي وزارت بهداشت تاييد شد. برگزاري کنگره ها، کلاس هاي آموزشي و برگزاري همايش ها و تربيت نيرو از اهداف اين انجمن بوده است. از آن جا که درباره هيپنوتيزم باورها و تصورات نادرستي وجود دارد و بسياري از افراد غيرمتخصص کارايي آن را زير سوال برده اند، پاي صحبت هاي دکتر مهدي فتحي دبير انجمن علمي هيپنوتيزم باليني ايران نشستيم.هيپنوتيزم يک حالت طبيعي مغز است که طي اين فرآيند مغز دچار تغييرات نوروفيزيولوژيک و الکتروآنسفالوگرافي و متابوليسم سلولي مي شود و در نتيجه در حالت خلسه هيپنوتيزمي، پذيرندگي مغز زياد مي شود و کاهش آگاهي به محيط، بسته به موضوعي که فرد درمانگر به آن نياز دارد، رخ مي دهد. ضمن اين که بدن نيز دچار تغييرات فيزيولوژيک مي شود و آماده دريافت دستورات درمانگر است.
 
به عنوان مثال طي يک عمل جراحي با هيپنوتيزم درمانگر سعي مي کند تحريکات دردناکي را که روي بدن انجام مي شود به کمترين ميزان ممکن برساند.
 
هيپنوتيزم، خواب نيست
دکتر فتحي دبير انجمن علمي هيپنوتيزم باليني ايران با بيان اين مقدمه به خراسان مي گويد: بايد دانست بقيه حواس فرد سر جاي خود باقي است و بسته به اين که هدف از هيپنوتيزم چه چيزي باشد، درمانگر مراحل هيپنوتيزم را تعيين و فرآيند خاص مورد نياز را اجرا مي کند. بنابراين تعبيرهايي که درباره شباهت هيپنوتيزم و خواب وجود دارد، از اساس نادرست است زيرا موقعيت مغز در حالت هيپنوتيزم با مغز در حالت خواب کاملا متفاوت است. مغز در هيپنوتيزم ۳ مرحله را طي مي کند، جذبه، انفکاک و کاهش آگاهي محيطي اين ۳ حالت، هم زمان در مغز اتفاق مي افتد و نتيجه آن همان حالت هيپنوتيزم است.
 
کاربرد هيپنوتيزم
به گفته وي از مهم ترين کاربردهاي هيپنوتيزم در حوزه درمان استفاده از آن در روان درماني و استفاده از روش هاي روان درماني است که از طريق آن درمانگر مشکلاتي مانند اضطراب را در فرد درمان مي کند. هيپنوتيزم در روان درماني، به کوتاه شدن دوره درمان و اثرگذاري بيشتر آن منجر مي شود.
 
در حيطه جراحي، هيپنوتيزم به جاي بي حسي و بيهوشي استفاده مي شود. اين روش براي بيماراني که به هر دليلي نمي توانند از خدمات بي حسي يا بيهوشي استفاده کنند، کاربرد دارد. در جراحي هاي مرتبط با زايمان، زايمان بي درد از طريق هيپنوتيزم قابل اجراست. در بيماري هاي داخلي مانند سندروم روده تحريک پذير عارضه دندان قروچه، سردردهاي ميگرني و تنشي و اختلالات خواب هيپنوتيزم کمک کننده است و نقش درماني دارد.نکته قابل توجه اين است که هيپنوتيزم درمان همه بيماري ها نيست و با اين که در بسياري از موارد کمک کننده است اما در بعضي موارد هم ممنوعيت دارد. به عنوان مثال در مبتلايان به سايکوز کاربرد هيپنوتيزم ممنوع است و نه تنها مفيد نيست بلکه مضر است. در افرادي که مصرف داروهاي توهم زا با تجويز پزشک مصرف مي کنند نيز هيپنوتيزم کاربرد درماني ندارد. مبتلايان به اختلالات خلقي شديد مثل افسردگي شديد و مانيا نيز ممنوعيت استفاده از هيپنوتيزم دارند.نکته مهم تر کاربرد هيپنوتيزم توسط درمانگر باتجربه و ماهر است و افراد عادي حق استفاده از اين شيوه را ندارند.
 
دکتر فتحي با اشاره به اين که متاسفانه بسياري اعمال غيرعلمي و فاقد وجاهت قانوني را به هيپنوتيزم مرتبط مي دانند، تاکيد مي کند: هيپنوتيزم با پديده هاي ماورايي و متافيزيکي هيچ ارتباطي ندارد و در صورتي که توسط درمانگر کارآزموده و با داشتن وجهه علمي و براي رسيدن به هدف صحيح استفاده شود، بسيار کارآمد است. هيپنوتيزم حتي در افزايش کارايي و بهره وري افراد و بهبود کيفيت خواب و افزايش تمرکز موثر است.بايد دانست هيپنوتيزم پديده اي سهل و ممتنع است زيرا هر کسي اندکي تکنيک کار را بلد باشد، قادر است آن را انجام بدهد اما شيوه کاربرد آن است که اهميت اساسي دارد و همين جاست که مرز هيپنوتيزم علمي و غيرعلمي آشکار مي شود. هيپنوتيزم غيرعلمي که توسط فرد آموزش نديده انجام  شود، چنانچه براي هر امر درماني به کار رود، دخالت در درمان محسوب مي شود.
 
مراحل هيپنوتيزم
روش انجام هيپنوتيزم براي هر فردي متفاوت از ديگري است. درمانگر هيپنوتيزم در ابتدا بايد آزمون هاي هيپنوتيزم پذيري از فرد بگيرد. با نتايج اين تست ها که بسيار سريع و کوتاه است درمانگر درمي يابد فردي که قرار است هيپنوتيزم شود در کدام دسته قرار دارد. دسته اي از افراد هيپنوتيزم پذيري بالايي دارند. به سرعت به درجاتي از مراحل هيپنوتيزم مي رسند که مي توان جراحي يا آناليزهاي روان شناختي روي آن ها انجام داد.در مقابل دسته اي از افراد قدرت هيپنوتيزم پذيري خوبي ندارند مانند مبتلايان به وسواس فکري، تيپ هاي شخصيتي گوشه گير و عده اي هم بين اين ۲ دسته قرار دارند و به تعداد جلسات بيشتر و تکنيک هاي عميق سازي بيشتري نياز دارند.
 
اين جاست که اهميت هيپنوتيزم علمي آشکار مي شود زيرا فقط درمانگر آموزش ديده است که مي تواند قدرت هيپنوتيزم پذيري واقعي فرد را تشخيص دهد. البته بايد گفت تعدادي از افراد جامعه هم هستند که قدرت هيپنوتيزم پذيري ندارند مثل مبتلايان به عقب ماندگي ذهني و کودکان اوتيستيک که قدرت تصويرپردازي ندارند و هيپنوتيزم نمي شوند. بنابراين مي توان اين گونه نتيجه گيري کرد که هر مغزي که توان تصويرپردازي داشته باشد، هيپنوتيزم مي شود.از سوي ديگر ميزان هيپنوتيزم پذيري فرد به کاراکتر شخصيتي هم مرتبط است. در آزمون MMPI که ارزيابي شخصيتي چند وجهي است، تلاش مي شود فاکتورهاي مختلف روان شناختي افراد شناسايي و قدرت هيپنوتيزم پذيري فرد ارزيابي شود. به عنوان مثال گفته مي شود افرادي که رفتارهاي نمايشي بيشتري دارند، زودتر هيپنوتيزم مي شوند و در مقابل افرادي که افکار منفي زيادي دارند، ديرتر هيپنوتيزم مي شوند.با نتايج اين تست ها، درمانگر درمي يابد که نوع برخوردش با بيمار در ايجاد تصاوير چگونه بايد باشد.وي درباره گام بعدي پس از تشخيص قدرت هيپنوتيزم پذيري افراد توضيح مي دهد: پس از اين مرحله بسته به هدفي که مد نظر داريم، بايد سطح هيپنوتيزم فرد را شناسايي کنيم. اين سطوح طبقه بندي خاصي ندارد و بستگي به حالات روحي افراد در موقعيت هاي مختلف دارد. زيرا ممکن است فردي در يک جلسه به سطح خوبي برسد اما در جلسه بعد نتواند اين کار را انجام دهد.درباره هيپنوتيزم بايد دانست که مانند ديگر روش هاي درماني ارتباط بين درمانگر و بيمار بسيار اساسي است. اگر بيمار نتواند به درمانگر اعتماد کند و ارتباط صحيحي بين آن ها ايجاد نشود، هيپنوتيزم موثر واقع نخواهد شد.
 
ترس از هيپنوتيزم
نکته مهم ديگر اين است که درمانگر هيپنوتيزم بايد به حفظ اصول اخلاق حرفه اي پاي بند باشد و براي هدف مورد نظر از اين شيوه استفاده کند. همچنين مردم بايد بدانند که تفکر و قضاوت فرد در هنگام هيپنوتيزم مختل نمي شود و اين تصور که فرد هيپنوتيزم شده هر کاري بگويند انجام مي دهد، از اساس نادرست است. ترس ديگر مراجعان اين است که پس از حالت هيپنوتيزم به وضع عادي برنگردند. اين امر ناممکن است زيرا هيپنوتيزم همچنان که ذکر شد حالت طبيعي مغز است و همه افراد چندين بار در طول روز ممکن است هيپنوتيزم شوند و با خلسه هاي خود به خودي هيپنوتيزمي روبه رو شوند.
 
به عنوان مثال وقتي از محل کار به منزل برمي گرديم و ناگهان مي بينيم به منزل رسيده ايم بدون اين که به خاطر بياوريم مسير را چگونه گذرانده ايم، دچار خلسه خودبه خودي هيپنوتيزمي شده ايم.يک درمانگر موفق کسي است که بتواند تجسمات هيپنوتيزمي را هدايت کند و از آن به نفع بيمار استفاده کند.دکتر فتحي با بيان اين که يکي از ترس هاي رايج مراجعان ابتلا به بيماري پس از تجربه هيپنوتيزم است، تصريح مي کند: اگر هيپنوتيزم توسط درمانگر ماهر و با تجربه انجام شود، بيماري زا نيست و اين پديده ربطي به قدرت و ضعف شخصيت افراد ندارد. ثابت شده است که سطح هيپنوتيزم با سطح ضريب هوشي ارتباط مستقيم دارد و هر قدر ضريب هوشي فرد بالاتر باشد، بهتر هيپنوتيزم مي شود زيرا قدرت تصويرپردازي افراد باهوش بالاتر است.نبايد فراموش کرد که باور به درمان از طريق هيپنوتيزم توسط مراجع اصلي اساسي است. در اين درمان ارتباط بين ذهن و بدن تعيين کننده است به نحوي که اگر بيمار از نظر ذهني به باور و تاثير هيپنوتيزم نرسيده باشد، درمان وي ناکارآمد خواهد بود. اين ارتباط بسيار قوي است و تحقيقات هم اين امر را ثابت کرده است. در يک تحقيق جالب مشخص شد آموزش خودهيپنوتيزمي به دسته اي از بيماران مبتلا به ايدز باعث افزايش تعداد سلول هاي دفاعي بدن آن ها شده است.
 
تجربه، اصل اساسي
به گفته دکتر فتحي علاوه بر تمامي نکاتي که درمانگر و بيمار بايد به هنگام استفاده از هيپنوتيزم در نظر داشته باشند، تجربه درمانگر نقش بسيار مهمي ايفا مي کند. فقط يک درمانگر با تجربه است که مي تواند دريابد بيمار در چه سطحي از عمق هيپنوتيزم قرار دارد و چه درمان هايي براي وي قابل اجراست. خوب است بدانيد هيپنوتيزم در کودکان هم امکان پذير است و از سني که بچه ها قادر به تصويرپردازي ذهني باشند، مي توان اين عمل را روي آن ها انجام داد. اما بهترين سن هيپنوتيزم ۱۰ تا ۱۸ سال است زيرا باورهاي ذهني افراد بکر است و فرد در اين سن بهتر مي تواند خود را به درمان بسپارد. از طرفي مسائل فرهنگي در هيپنوتيزم تاثيرگذار است و ۲ نفر از ۲ فرهنگ متفاوت به ۲ شيوه متفاوت هيپنوتيزم مي شوند. همچنين درمانگر بايد با تجربه اي که در اختيار دارد بدبيني و باورهاي نادرستي را که در اين باره وجود دارد، از ذهن بيمار پاک کند. تجربه نشان داده است که هيپنوتيزم يک روش خشک نيست بلکه مهارت و هنري است که درمانگر باتجربه و کارآزموده مي تواند از آن به نفع بيمار استفاده کند.دکتر فتحي با اشاره به ناآگاهي و ناآشنايي با هيپنوتيزم در رشته هاي پزشکي تصريح مي کند از طرف ديگر هيپنوتيزم وقت گير است و باورها و بدبيني هاي زيادي درباره آن وجود دارد. به همين دليل هيپنوتيزم پا به پاي ديگر رشته هاي پزشکي رشد نکرده و اين موضوع در تمام دنيا صادق است.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی