پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • باورت میشه این ها با گچ باشه ◄ باورت میشه این ها با گچ باشه
    طرح هایی با نقاشی خیابانی با گچ
 • درخت گربه در منزل ◄ درخت گربه در منزل
    این درخت گربه بسیار جالب در خانه میباشد و این طرح خوشگل برای گربه دار ها خیلی میتونه جذاب باشه
 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29045    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

پيشنهادي براي تبادل ژن بين جمعيت ايراني و باغ وحش هاي اروپايي گوران خوش عافیت ايراني در اروپا

سبزپرس- گروه محيط زيست طبيعي: كوشان مهران: ناصرالدین شاه جوان در سال های 1850 میلادی سوگلی به نام جیران داشت که از او پسری امیر قاسم نام متولد گردید. شاه تا آن اندازه مدهوش سوگلی حرم گردیده بود که بی توجه به وصیت خواجه تاجدار(آقا محمد خان ) مبنی بر اینکه مادر ولیعهد حتما باید خون قجری در رگ هایش داشته باشد به فکر ولیعهد اعلان نمودن پسر خود افتاده بود. بنابراین صدراعظم میرزاآقا خان نوری اعتماد الدوله تدبیری اندیشید و مجلسی از بزرگان بیاراست و اعلام نمود نصب مادر ولیعهد به هلاکو خان مغول بازمی گردد و صد البته که هر یتیم قاطرچی ( شاگرد قاطرچی ) اردوی مبارکه به خوبی پدر سوگلی حرم مبارکه را که یک باغبان پاکباخته تجریشی بود را به خوبی می شناخت.


از قدیم اسبان و سگان تازی و شکاری نژاده برای چندین پشت دارای شجره نامه و نصب بودند ولی در باغ وحش های نوین این شیوه کهن به گونه ای دیگر از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. برای قرن ها شیر بربری با یالی شکوهمند نزدیک ترین زیرگونه شیر به باغ وحش ها و مجموعه های اروپایی بوده ولی از قرن نوزدهم از غرب و شرق آفریقا زیرگونه های متعدد به باغ وحش ها معرفی گردیده و با بی توجهی در جفت شدن انبوه هیبرید های چند ریشه کنونی در اسارت به چشم می خورند.( شیرهای سابق یاغ وحش ارم تهران نیز در واقع دورگه های شیر بربری و آفریقایی بودند) جز اسب وحشی پرزوالسکی و بیزون اروپایی ،گورخر ایرانی  Equus hemionus Onager بویژه پس از جنگ جهانی دوم دارای شجره نامه معتبری می باشد.
از سال 1954 ، پنجاه و پنج سر گورخر ایرانی به باغ وحش های اروپایی و آمریکایی انتقال یافتند و بویژه در همین سال Carl Hagenbeck از باغ وحش شهر هامبورگ آلمان غربی طی یک سفر پژوهشی موفق به زنده گیری 20 سر گور از چاه بیگی ابرکوه و مروست استان یزد گردید که تعداد 7 سر نیای کنونی باغ وحش هامبورگ را تشکیل می دهند و 13 سر نیز به باغ وحش های روتردام ، مونیخ ، شیکاگو و فیلادلفیا انتقال یافته و در سال های بعد نتایج زادو ولد این گوران ایرانی به پاریس ، نیویورک و سن دیگو انتقال یافتند و بر اساس مدارک مستند برای آخرین بار دو سر گور ایرانی زنده گیری شده از طبیعت در سال 1973 به باغ وحش کابل که روزگاری آباد بود فرستاده شدند.
اولین گور ایرانی در خارج از کشور در باغ وحش هامبورگ از والدین ایرانی نژاد خود به دنیا امد و تا سال 2000 تعداد 77 سر گور ایرانی در این مجموعه پرورش یافت و به دیگر کشورها انتقال یافتند. با شروع قرن بیست و یکم مجوعه اسمیت سونیان آمریکا یکی از بهترین مجموعه های گورایرانی را در شرایط نیمه اسارت دارا می باشد و همواره زادآوری و مرگ و میر در شجره نامه ثبت شده تا پاکی نژاد این زیرگونه در معرض نابودی از دورگه شدن با دیگر زیرگونه ها چون گور کولان ترکمنی تضمین گردد.
در سال 1947Pocock نمونه گوری را که از یزد بدست اورده بود با درنظر گرفتن ویژگی های ساختاری به عنوان یک زیرگونه جدید Equus hemionus bahrami معرفی نمود که البته در دانش نوین رده بندی گونه ها ، این قبیل معرفی زیرگونه بدون پژوهش های ژنتیکی مورد قبول نمی باشد. نکته مهم در جمعیت گور ایرانی خارج از کشور تعداد کم افراد پایه گذار یک جمعیت جدید و اثر Founder effect می باشد که به دلیل درون گشنی در یک جمعیت کوچک و عدم ورود خون جدید ایجاد می گردد. به همین دلیل کشورهای دارای جمعیت گور ایرانی چون آلمان و آمریکا خواهان ورود گور هایی جدید از ایران برای جلوگیری از مشکلات و بیماری های ژنتیکی در جمعیت های خود می باشند. در حال حاظر گور در طبیعت ایران وضع و حال خوبی ندارد و عاملا با نابودی جمعیت های گور یزد و اصفهان و کویر مرکزی ، دو جمعیت توران و بهران گور از یکدیگر جدا مانده و افراد ناچار به درون گشنی می پردازند. جز این دو منطقه به احتمال نه چندان قوی شاید معدود گورانی در زیستگاه های دور از دسترس شکارچیان چون ریگ جن و حواشی ویر لوت وجود داشته باشند. جمعیت گور توران به دلیل عدم حفاظت مناسب به دلیل نبود محیط بان به تعداد کافی بیش از جمعیت بهرام گور نیازمند به توجه عملی( و نه پژوهش علمی به شیوه رایج) می باشد و بهانه ای چون تغییر شرایط اقلیمی و خشکسالی با در نظر داشتن سیصد هزار دام اهلی خوار توران و باک های خالی از بنزین خودروهای محیط بانان تنها خنده ای تلخ را بر لبان کسانی که به حق دردآشنا باشند به دنبال خواهد آورد.
نزدیک به یک دهه است که با صرف هزینه و زمان و نیروی انسانی مجموعه هایی محصور در فنس به نام طرح احیای گور وبال گردن سازمان حفاظت از محیط زیست شده است. هدف نهایی این برنامه تکثیر در اسارت می بایست معرفی گورخر به طبیعت و آنگاه پایش در زیستگاه باشد ولی در شرایط کنونی تنها تعداد گوران در فنس کم و زیاد شده و این جز برای اهل ( دوستان فنس فروش و سیمانکار) فایده ای به دنبال نخواهد داشت.
معرفی گور های پرورش یافته به زیستگاه های سابق چون کویر مرکزی و دشت های اصفهان و کرمان باید سال ها پیش انجام می شد ولی درحال حاظر فروش گورخرهای پرورش یافته در اسارت بویژه سایت گوراب یزد برای ارتقای وضعیت ژنتیکی گوران ایرانی باغ وحش های معتبر جهان شاید تنها راه چاره نجات این سالار بیابان از نابودی حتمی باشد. با شرایط کنونی اگر گور توران نیز چون دشت های مسیله و حوالی کافر کوه از میان رود هیچ کس جوابگو نخواهد بود و همانند ارومیه و ارژن و گاوخونی تغییرات شرایط اقلیمی تنها پیراهن کهنه عثمان نخ نمای در دسترس می باشد. در یک شرایط ایده آل بهترین کار تبادل گور ایرانی برای احیای جمعیت های از دست رفته ابرکوه یزد و ایجاد ارتباط بین دو جمعیت توران و بهرام گور می باشد .  با فروش گورخران پرورش یافته در اسارت که برای دهه های آینده هم امید معرفی مجدد آنها به دامان طبیعت ایران نمی رود ، در کنار درآمد زایی برای سازمان حفاظت از محیط زیست پرستیژی نیز برای این ارگان در نهاد های حامی محیط زیست جهان بدست خواهد آمد و نسل های بعدی این شانس را خواهند داشت که پس از نابودی گور خوار توران این جانور را در پاریس و لندن مشاهده نمایند.
پیوست:
برای بسیاری از طبیعت دوستان بیابان تفت دیده به عنوان زیستگاه گور جاافتاده است و این در حالی است که تا اواخر قرن هیجدهم هنوز گورانی در حاشیه شمالی رود ارس در جنوب ارمنستان و یا شاید در استپ شیروان می خرامیدند و در کنار دشت های سرسبز ترکمن صحرا که به قول ضل السلطان گله هزارتایی گور وجود داشت تا دهه 1340 هنوز گور در دشت های حاصلخیز قزوین به چشم می خورد. نگاره های پیوست گورانی نژاده از ایران را نشان می دهد که اکنون در موسسه اسمیت سونیان آمریک پرورش یافته و در مخیله آنها شاید هیچگاه نگنجد که تا 60 سال پیش اجدادشان در بیابان های ایران در حسرت جرعه ای آب لب شور بودند. شواهد این واقعیت را آشکار می سازد که می بایست در کنار واژه فرار مغزها ، فرار گور ها را نیز در واژه نامه محیط زیست ایران وارد نمود.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)