راه های کاهش دمای آب آکواریوم (ترجمه)

گرمای آب اگر برای مدت زمان طولانی و به میزان قابل توجهی بالا باشد، می تواند مشکل ساز شود. قطعا آنجل، گوپی، مولی و شارک نقره ای با دمای 27.3 درجه ی سانتی گراد مشکلی نخواهند داشت. لوچ دلقک از آب گرم 30 درجه ی سانتی گراد لذت خواند برد و احتمالا از کسی که این آب گرم دوست داشتنی را فراهم کرده است تشکر می کند!

راه های کاهش دمای آب آکواریوم (ترجمه)

تا زمانی که دمای آب شما برای چند هفته بالای 30 درجه ی سانتی گراد نباشد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگرچه، هرچه دمای آب افزایش یابد، میزان اکسیژن حل شده در آب کاهش پیدا می کند. اگر سیستم فیلتراسیون مناسبی داشته باشید، احتمالا مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد. با این حال، بهتر است هوا دهی را افزایش دهید تا مطمئن شوید که میزان اکسیژن محلول در آب مناسب است. همچنین می توان بخشی از آب آکواریوم را با آبی که یک یا دو درجه خنک تر است تعویض کرد. این کار باعث می شود دما پایین بماند و اکسیژن به اندازه ی کافی در آب وجود داشته باشد.

راه های کاهش دمای آب آکواریوم (ترجمه)

در برخی از موارد ممکن است مجبور شوید که دمای آب را پایین بیاورید. برای این کار می توانید از پیشنهاد های زیر استفاده کنید:

* لامپ های آکواریوم را خاموش نگه دارید.
* اطمینان حاصل کنید که نور مستقیم خورشید به اتاق نمی تابد.
* درپوش تانک را بردارید (برای جلوگیری از بیرون پریدن ماهی ها از تور استفاده کنید).
* یک پنکه را طوری قرار دهید که مستقیما به سطح آب بوزد.
* چند کیسه یخ را بر روی آب شناور کنید.

راه های کاهش دمای آب آکواریوم (ترجمه)

بحث های زیادی درباره ی استفاده از یخ در جعبه، پاور و یا فیلتر سطلی وجود دارد. قطعا استفاده از یخ دمای آب را کاهش می دهد؛ اما رشد کلونی های باکتری موجود در مدیای فیلتر را با مشکل مواجه می کند. من شخصا استفاده از یخ یا آب سرد در فیلتر را توصیه نمی کنم.

راه دیگر برای کاهش دما با استفاده از فیلتر سطلی، این است که طول لوله ی خروجی را به اندازه ای افزایش دهید که بتوان بخشی از آن را در یک سطل پر از یخ قرار داد. آب پس از خارج شدن از فیلتر خنک می شود و به باکتری های روی مدیا آسیبی نمی رسد.

راه های کاهش دمای آب آکواریوم (ترجمه)

بدون در نظر گرفتن روشی که استفاده می شود، اطمینان حاصل کنید که روند کاهش دمای آب به آرامی صورت می گیرد؛ حدودا یک درجه ی سانتی گراد در هر 8 یا 10 ساعت. به یاد داشته باشید تغییرات سریع در دمای آب، برای ماهی ها مضر است.


منبع: freshaquarium.about.com
ترجمه: میلاد