پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

ممنوعیت بر روی کاغذ و یا مدیریت شکار؟!

اگر در مسیر جاده چالوس(که تا پیش از دست درازی و تطاول جاده سازان و زمین خواران به زیبایی شهره بود) در یکی از واحدهای پذیرایی توقفی کنید (البته این بار به پساب سرازیر شده به رود چالوس همانند بقیه بی توجه باشی) به احتمال بسیار زیاد شاخ های مرال عموماً جوان را بر دیوار مشاهده خواهید کرد. ولی آیا این نمونه ها، یادگار زمان ریزش شاخ های کهنه هستند؟ اما مشاهده جمجمه متصل به شاخ، حقیقت را برای شما آشکار می کند.

 تمام این نمونه ها به راحتی شکار شدهاند  و در معرض رویت همه،  از جمله پرسنل آن سازمانی قرار گرفته اند که تابلوهای زرد رنگ «رودخانه حفاظت شده چالوس» را در کنار رودی لبریز از دوغاب خاک و نخاله راهسازی نصب می کند.

بیش از 40 سال از ممنوعیت شکار مرال (Cervus elapus maral) در ایران می گذرد و در سال 1357 بهای جریمه شکار قاچاق این گونه 70 هزار ریال بود که اکنون به 12 میلیون ریال یعنی یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته است. ولی آیا این ممنوعیت شکار (حتی اگر نابودی جنگل ها و مراتع هیرکانی را درنظر نگیریم) باعث افزایش جمعیت و پایداری و ثبات این گونه شده است؟

از کوه های «کارپاتی» و «بالکان» به سوی آسیای صغیر و قفقاز، شکل و ساختار «گوزن سرخ اروپای غربی» بیشتر متمایل به «گوزن اِلک آسیای مرکزی» می شود. رنگ سرخ گوزن اسکاتلند در کارپاتی و ترکیه و قفقاز و ایران (و روزگاری عراق و سوریه و اردن و فلسطین) مایل به خاکستری شده و هیکل گوزن در مقایسه با نمونه های اروپای غربی درشت تر می شود (در کوه های کارپات، گوزن هایی به وزن 500 کیلوگرم شکار شده اند). در دوران «سلطان عبدالمجید خان» نخستین قانون مدیریت و بهره برداری از جنگل ها به تصویب رسید هرچند در سرزمین های عربی عثمانی از قرن ها، گونه ای قانون بهره برداری از منابع طبیعی بر مبنای عرف وجود داشت.

قانون شکار سال 1937 در کنار مجاز شمردن شکار انواع گوشتخواران چون ببر و پلنگ در تمامی طول سال در جمهوری ترکیه، شکار بز و بزغاله، «قوچ ارمنی قونیه» و گوزن مرال را ممنوع کرد. در طول دهه های بعدی بیشتر توجه مدیران منابع طبیعی به سوی جنگل ها معطوف شد و به همین دلیل گونه های گوشتخوار به ویژه «ببر هیرکانی» و پلنگ به شدت صدمه دیدند. ولی از اواخر دهه 1970 به تدریج پایداشت زیگونگی به جایگاه مناسبی نزد مدیران محیط زیست و منابع طبیعی دست یافت.

در سال 2004 شکارچیان خارجی در کنار شکارچیان ترک، مجاز به شکار مرال در Afyon،   Eskisehir  وKarabük. شدند و مشاهده شاخ هایی با وزن 15 کیلوگرم(!) نشان دهنده موفقیت مدیریت زیستگاه و جمعیت این گونه است. اکنون مرال در جنگل های حاشیه «دریای سیاه» ترکیه و ساحل «دریای مرمره» و «آدریاناپول» در بخش اروپایی ترکیه (تراس) و دریای مدیترانه تا «سونجاق اسکندریه» (منطقه عرب نشین هاتای) و مرکزآناتولی چون آنکارا و بخش هایی از مناطق غرب ترکیه در مرز با گرجستان و به احتمال زیاد سنجاق کرد نشین «حکاری» در مرز با کردستان عراق وجود داشته و برنامه هایی برای معرف مجدد در زیستگاه هایی چون جنگل های مدیترانه ای وجود دارند.

مدیران محیط زیست و منابع طبیعی ترکیه با واقعیت های محیط زیست و جوامع محلی به خوبی آشنا بوده و به همین دلیل اکنون تورهای شکار یکی از جاذبه های گردشگری درآمدزای ترکیه به حساب می آید. ولی در ایران آیا ممنوعیت چند ده ساله شکار مرال و شوکا از کاهش جمعیت آنها نه تنها در مناطق آزاد بلکه در نواحی حفاظت شده چون گل سرسبد سابق سازمان یعنی «پارک ملی گلستان» اثری داشته است؟

در شناسنامه پارک ملی گلستان در زمستان 1372 در صفحه 66 حقایق قابل توجهی وجود دارد: «... در مورد مرال مطالعات بیشتری صورت پذیرفته، تعدادشان در سال 1356 حدود دو هزار راس بوده است. اگر در آمار برداری و تخمین جمعیت برآورد نسبت جنسی و نیازهای زیستگاهی و ارزیابی خطا نشده باشد، در این صورت جمعیت مرال می بایستی در حال حاضر( 1372) به حدود پنج هزار راس می رسید ولی شکار وحشیانه و تعقیب و کشتار این حیوان زیبا در طی 5 ساله ذکر شده سبب گردید که در حال حاضر جمعیت مرال حدود 1000 تا 1500 راس باشد.»

حال باید دید با جو کنونی حاکم بر این زیستگاه (که در ایام نوروز، متخلفان با آسایش خیال محیط بان را هدف گلوله قرار می دهند) وضع و حال مرال و شوکای پارک ملی گلستان چون است و نتیجه این میزان پژوهش و به ویژه پروژه های تحقیقاتی به کجا انجامیده وپول هایی که به گیرندگان خوشبخت مناقصه پروژه ها پرداخت شده به کجا رفته است.

اکنون تنها تفاوت بین مناطق آزاد و حفاظت شده در این است که متخلفان گرامی که اکثراً از به اصطلاح «جوامع دلسوز محلی» هستند در مناطق حفاظت شده کاغذی در کنار تیراندازی به تابلوهای کذایی زرد رنگ، قادر به نشان دادن مهارت خود در نشانه روی و هدف گیری به ماموران بی پناه محیط بانی نیز هستند.

مدیریت واقع گرایانه شکارگاه ونخجیرداری تنها کورسوی امید برای پاسداشت آخرین بقایای زیستگاه های هیرکانی و زیستمندان وابسته به آن از مرال تا سمندر است. بسیاری از لکه های جنگلی مخروبه در نواحی کوهپایه ای که یادگار تطاول شرکت های بهره بردار و مجریان بی کفایت احیای جنگل هستند، تا پیش از واگذاری عرصه و اعیان به بهانه های مختلف چون خودکفایی در کاشت چایی(در کشوری که چای ایرانی در انبار باید بپوسد تا کانتینرهای چای قاچاق وارد شوند) تنها با کاربری هایی چون شکارگاه های خصوصی و نه مناطق حفاظت شده کاغذی شانس بقا خواهند داشت. در جایی که همه دیمزارها رها شده تا در آنها ویلا کشت شود، هنوز شاهد هجوم جوامع «مستضعف نمای پاجرو سوار» هستیم که پس از پاکتراشی جنگل، مشتی گندم و جو به بهانه دیم کاری پاشیده و به راحتی جنگل را تصرف می کنند و از آن سو، سازمان دلسوز مربوطه در دنیای ماهواره ها و Google Earth مدعی می شود که قادر به تشخیص زمین های غصب شده به دلیل بهم خوردن وضعیت خاک نیست.

لکه های جنگلی مخروبه کوهپایه ای در کنار نزدیک بودن به جاده و سرویس دهی با هزینه تمام شده پایین تر از دیدگاه مدیریت نخجیر مرال دارای مزیت هایی نیز هستند:

«... گاوهای منطقه گلستان تقریبا 3 نوع هستند. نوع اول آن آقجه که پست ترین نوع گاو است، هیکل کوچکتری نسبت به دوتای دیگر دارد و رنگش هم متمایل به خاکستری کمرنگ و گاهی کمی به سفیدی می زند با شاخ های باریک و دانه های ریز که حداکثر شاخه های آن هم از 6 تا در هر طرف تجاوز نمی کند غالبا 4 و یا 5 شاخ(شاخک) بیشتر ندارد و بیشتر در قسمت آفتاب رو که بیشه و تلوزار(چپرق) دارد دیده می شود و ما هیچوقت به این نوع گاو تیراندازی نکرده ایم چون که شاخ قابلی ندارد.

دوم همان گاو قرمز Red Deer که نوع خوب است که در طول جنگل های شمال دیده می شود البته در جنگل گلستان گاوهایی که در قسمت آفتاب زده هستند شاخ های رشیدتری دارند که آن هم بسته با بازی جنگل دارد. در قسمت هایی که جنگل تودرتو و سایه دار است رشد شاخ نسبت به جایی که جنگل باز است کوتا ه تر می شود. شاخ مرال جنگل آفتاب رو و باز رشید می شود.

نوع سوم باز همان گاو قرمز است که کمی پوستش به سیاهی می زند و شاخ آن هم تقریبا سیاه است من حتی ماده گاو و گوساله سیاه هم دیده ام. این نوع گاو هیکلی درشت و شاخ های سیاه و قطور و فوق العاده خوبی دارد. شاخ ها دارای دانه های درشت است البته این نوع گاو کم است ولی خیلی رشید هستند.»

(زنده یاد بهمن شادلو فرزند آخرین ایلخان شادلوی بجنورد شکار و طبیعت آبان 1376)

البته این یک دیدگاه تجربی است ولی شاید به دلیل آفتابگیر بودن زیستگاه های دارای تاج پوشش جنگلی باز و کیفیت بهتر گیاهان علوفه ای مرال ها به دلیل تغذیه بهتر دارای هیکل درشتر و شاخ های فاخرتری هستند و شاید بتوان کهنه گاوهای گلستانک البرز مرکزی را شاهدی بر این مدعا دانست و چه بسا روزگاری مرال های ساحل نشین میانکاله هم با نمونه های جنگلی ارتفاعات یخکش تفاوت هایی داشته اند.

ایجاد شکارگاه های خصوصی در کنار پاسداشت بقایای برجای مانده فون و فلور هیرکانی از دیدگاه کارآفرینی و درآمدزایی بسیار قابل توجه خواهد بود. هرساله در کنار انبوه گاوان کوهی که توسط مردم محلی قاچاق شکار می شوند نمونه هایی نیز به دست شکارچیان دارای تمکن مالی (عموماً غیر مجاز و با پرداخت هزینه هایی گزاف) شکار می شوند. با ایجاد شکارگاه های خصوصی می توان تاحدود زیادی از شکار قاچاق و سواستفاده و پرداخت های غیر معمول جلوگیری کرد.

ایجاد شکارگاه های خصوصی، چه تالاب های کوچک برای اردک و چه بوته زار برای قرقاول و چه لکه های جنگلی برای گراز و شوکا و مرال (و در صورت امکان گونه های خارجی گوزن چون چیتال و دم سپید که برای گونه های بومی مشکل آفرین نیستند) یک موج گردشگری زمستانه و پاییزه را ایجاد می کند و کمک بسیار شایان توجهی به اقتصاد منطقه خواهد کرد.

تجربیاتی چون پرورش مرال در «مجتمع گوشتی زیاران» و انبوه پروژه های شبه علمی بر روی سرگین و ادرار مرال  تاکنون هیچ فایده ای برای نجات نسل این گوزن نداشته است. چندین دهه است که دارندگان مدرک دکترا با استفاده از بورسیه مدتی در برخی کشورهای معین سپری کرده ولی گویا این دانش اندوزی به هیچ وجه کمکی به پاسداشت زیگونگی کشور نداشته و تنها تجارتی پربار بنام گرفتن پروژه های بی سرانجام ولی پربار را در دانشگاه های دور افتاده رونق بخشیده است.

مدیریت شکارگاه و نخجیرداری با شرایطی که همگان برآن آگاهیم تنها راهکار جوابگو و درآمدزا برای جلوگیری از واگذاری عرصه و اعیان و به یغما بردن طبیعت ایران می باشد.دلخوش کردن به نسخه های از پیش پیچیده شده فرانسه و استرالیا جز به نیستی و تباهی به سرمنزل دیگری نخواهد رسید (مگر برای عده ای سوء استفاده گر شناخته شده برای همه). کشور ترکیه نه تنها در مدیریت نخجیرداری و هتل داری بلکه در دیگر عرصه ها چون نساجی و کشاورزی و حتی مبلمان برما پیشی جسته است و این حاصلی نداشته جز واقع بینی و عملگرایی.ممنوعیت بر روی کاغذ و یا مدیریت شکار؟!

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی