پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • کیف طرح فیل ◄ کیف طرح فیل
    کیف های دستی ناز ساخته شده از چرم که شبیه فیلهای مینیاتوری طراحی شده اند. کیسه هایی به شکل فیل با رنگ های مختلف که توسط LittleWingArtBoho ساخته شده است.
 • تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات ◄ تخم مرغ نگه داری به شگل حیوانات
    طبیعت از دارندگان تخم مرغ الهام گرفته شده است که به گونه ای شبیه پرندگان ، گربه ها و حیوانات وحشی طراحی شده اند. فنجان های تخم مرغ سرامیکی ساخته دست هانا ترنر تخم مرغ های آب پز را نگه داشته و چیز خاصی را به میز صبحانه خود اضافه می کنند.
 • تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی ◄ تخم مرغ جدا کن با طرح ماهی
    ابزار آشپزخانه نوآورانه ای که شبیه ماهی قرمز طراحی شده به شما کمک می کند تا زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید. بدن ماهی را فشار دهید و زرده تخم مرغ به دهان مکیده می شود.
 • این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن ◄ این یک جا تخم مرغی حذاب مدل پنگوئن
    نگهدارنده تخم مرغ خلاق طراحی شده به نظر می رسد مانند یک پنگوئن امپراطور باشه
 • طرحی برای حمل تحم مرع ◄ طرحی برای حمل تحم مرع
    همیشه میگند با یک دست نمیشه خیلی چند تا هندوانه برداشت ولی این بار دامنی با طرح حمل تخم مرع براتون قرار دادیم نگاه کنید پیش بند ابتکاری دارای جیب های بزرگ تخم مرغ است که برای نگهداری تخم مرغ طراحی شده است.
 • طرحی برای دارندگان گربه ها ◄ طرحی برای دارندگان گربه ها
    دیدین گربه ها هر زمان کار داری میشینند جلو میز و نمیزارن کار کنی و همین مشکل ایجاد میکنه که نتونی کار کنی کلا گربه ها فضول هستند الا این میز خوراک شماست که گربه دارید
 • لباس طرح کروکودیل ◄ لباس طرح کروکودیل
    این یک طرج بسیار زیبا همه دوستداران خزندگان
 • لباس هایی با طرج حیوانات ◄ لباس هایی با طرج حیوانات
    هنر مند باشی عاشق حیوانات هم باشی دیگه همین میشه رو رخت پهن کردن هم عکس حیونات میبینی
 • فرش تام جری ◄ فرش تام جری
    تام جری یادتونه این تام بیچاره همیشه صاف میشد اینجا هم فرش تامی هست تا ایده های کودکی ما به واقعیت تبدیل شه
 • طرح های سه بعدی از حیوانات ◄ طرح های سه بعدی از حیوانات
    طراحی وقتی ازش حرف میزنیم یعنی این باقیش سوسول بازیه
 • طرحی برای کربه دوست ها ◄ طرحی برای کربه دوست ها
    طرحی بسیار زیبا از ظرف گربه ها که برای دوستداران گربه میتونه هیجان انگیز باشه
 • نان هایی با طرح حیوانات ◄ نان هایی با طرح حیوانات
    این ایده خوبی هست که بچه هایی که غذا نمیخورند رو سر اشتها بیارید ولی واقعا این همه هنر برای خوردن بچه ها !! خدایش سخته
 • کوسن هایی با گربه ها ◄ کوسن هایی با گربه ها
    این طرح های برای گربه دوستان هست که بتوانند دز گنار عشق به گربه ها همه چیز زندگی شون هم گربه ای باشه
 • شیری برای گربه ها ◄ شیری برای گربه ها
    اخیرا در روسیه شیر های مدت دار را با طرحی بسیار جذاب برای گربه دوستان تهیه کردن که عکس ها را در زیر قرار میدم
 • طرحی فوق العاده برای گربه ها ◄ طرحی فوق العاده برای گربه ها
    این جای خواب بسیار جذاب برای شما در واقع میتواند برای گربه شما هم جذاب باشه چرا چون خودش تونل بازی گربه ها هم هست
 • کیف حمل ای بار به شکل وال ◄ کیف حمل ای بار به شکل وال
    چند تا پست قبل کیف های به شکل فیل گذاشتم حالا اینجا طرح نهنگ هم پیدا کردم
 • گیلاس های به شگل پرندگان ◄ گیلاس های به شگل پرندگان
    این شربت خوری ها میتواند طرجی بسیار جذاب برای پرنده دوستان باشه
 • فشن از نوع فیلی ◄ فشن از نوع فیلی
    این کیف ها با طرح فیل درست شده که بسیار جذاب ار کار درامده است
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29043    |     صفحه 1 از 1614
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

انقراض نماد حیات وحش ایران شتاب گرفت

از یوزپلنگ آسیایی چه خبر؟ پاسخ این پرسش را با کمی تأمل در گفته‌های رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌توان دریافت.

 او که ۲۶مهرماه امسال برای شرکت در یازدهمین اجلاس متعاهدین کنوانسیون تنوع زیستی به حیدرآباد هند سفرکرده بود در سخنرانی خود در این اجلاس به صراحت اعلام کرد که جمعیت یوز در ایران بالغ بر ۵۰ قلاده است. براساس این آمار جمعیت یوز ۵۰درصد کاهش یافته است. پیش‌تر مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست جمعیت یوزها را بارها ۷۰تا ۱۰۰قلاده و درمواردی ۱۲۰قلاده هم عنوان کرده بودند. مقایسه این آمارها نشان از این واقعیت تلخ دارد که نماد حیات‌وحش ایران بیش از هر زمان دیگری با خطر انقراض دست‌وپنجه نرم می‌کند. دوستداران محیط‌زیست و حیات‌وحش اکنون بیش از هر چیز نگران یوزها هستند. مهندس علیرضا جورابچیان، مدیر پیشین پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در این‌باره به همشهری گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست دو سال پیش جمعیت یوزها را ۱۰۰قلاده اعلام کرد درحالی‌که براساس برآورد سال۸۷، تعداد یوزها بین ۷۴ تا ۱۲۰قلاده اعلام شده بود. اوایل سال۹۰ هم برآوردی داشتیم که جمعیت یوز را حداکثر ۷۰ قلاده نشان می‌داد. اکنون محمدی‌زاده می‌گوید، جمعیت یوز در ایران بالغ بر ۵۰قلاده است این آمار اگر درست باشد به‌معنای سیر نزولی جمعیت یوزپلنگ در زیستگاه‌هاست.

 

 

انقراض نماد حیات وحش ایران شتاب گرفت

آمارهای نگران‌کننده

آنطور که این کارشناس پرسابقه محیط‌زیست می‌گوید، سال گذشته با نصب ۱۰۰دستگاه دوربین، جمعیت یوز در کل زیستگاه‌های استان یزد سرشماری شد این سرشماری نشان داد شمار یوزها در این استان ۱۰ قلاده است این درحالی است که استان یزد یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی است. پارک ملی توران هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است براساس برآورد سال۸۷، در این پارک ۱۲تا ۱۵قلاده یوز وجود داشت اما در حال حاضر، آماری که به کمک دوربین‌های بزرگ تهیه شده نشان می‌دهد جمعیت یوز در این پارک به چهار تا شش قلاده کاهش یافته است.

وی با تأکید براینکه کاهش جمعیت یوز، ناشی از کم کاری محیط‌بانان و کارکنان محیط‌زیست در استان‌ها نیست، خاطرنشان کرد: وقتی دستاوردها و اقدامات مربوط به پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نظیر کارگاه‌های سرشماری، کارگاه‌های ماهانه آموزشی محیط‌بانان برگزار نشود، وقتی گشت و کنترل زیستگاه‌ها متوقف شود، وقتی حفاظت اولویت نداشته باشد بدیهی است که حفاظت سیر نزولی می‌گیرد و جمعیت حیات‌وحش کاهش می‌یابد.

البته ممکن است کمبود اعتبارات بین‌المللی(مربوط به پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی) را بهانه کنند اما واقعیت این است که در تمام سال‌هایی که پروژه یوز فعال بوده اصل اعتبار توسط سازمان محیط‌زیست و از طریق اعتبارات استانی تأمین شده و اعتبارات بین‌المللی هیچ‌گاه صرف محیط‌بانان و زیستگاه‌ها نشده است ضمن آنکه نه‌تنها اعتبارات استانی کاهش نیافته بلکه افزایش هم یافته است.

جورابچیان افزود: وقتی رئیس سازمان محیط‌زیست اعلام می‌کند که جمعیت یوز ۵۰ قلاده است درحالی‌که پیش‌تر این آمار را ۱۰۰قلاده اعلام کرده است باید معاون طبیعی و سایر مسئولان ذی‌ربط نقاط ضعف را پیدا کنند؛ باید توضیح دهند که واقعا به چه دلیل جمعیت یوز کاهش یافته است.

جاده‌ای برای نابودی یوزها

وی درباره آخرین وضعیت عبور جاده از قلب منطقه حفاظت‌شده کوه بافق (واقع در استان یزد) هم گفت: منطقه حفاظت شده کوه‌بافق یکی از زیستگاه‌های حساس یوزپلنگ است، با وجود این برخی می‌خواستند در این منطقه جاده بکشند و زمانی مسئله به قدری جدی شد که می‌خواستند عملیات آسفالت را شروع کنند اما با وجود کوتاهی سازمان حفاظت محیط‌زیست، تلاش‌های مسئولان اداره محیط‌زیست استان (یزد) مانع از اجرای این عملیات شد. در خلال این ماجراها، رئیس منطقه حفاظت شده بافق بارها تهدید شد اما با وجود همه فشارها و تهدیدها، مسئولان محلی محیط‌زیست توانستند جلوی تخریب را بگیرند. خوشبختانه در حال حاضر، جاده‌کشی و آسفالت کمرنگ شده است. انتظار هم آن است که با درایت مسئولان محلی به‌ویژه فرمانداری، احداث جاده به کلی منتفی شود تا بهترین زیستگاه یوز مصون بماند.

جورابچیان انگشت اتهام را به سوی سایر مسئولان محیط‌زیست نشانه رفت و گفت: به اعتقاد من رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مقصر نیست زیرا وی صرفا یک گیرنده اطلاعات است بلکه این مسئولان محیط طبیعی هستند که باید با اطلاع‌رسانی دقیق و کارشناسانه وی را مجاب به اقدامات حفاظتی کنند. آنچه امروز اتفاق افتاده این است که حفاظت منتفی شده و اصلا حفاظتی وجود ندارد. براساس همین سیاست، نه از آموزش محیط‌بانان خبری هست نه از سرکشی به زیستگاه‌ها. حتی چهار ‌ماه است که مسئولان ارشد محیط طبیعی پایشان به زیستگاه یوز نرسیده است، در عوض به منطقه میاندشت رفته‌اند تا چگونگی تکثیر یوز را بررسی کنند، این در حالی است که تکثیر زمانی محلی از اعراب دارد که از نظر حفاظت مشکلی وجود نداشته باشد یا اینکه حیوان در حال انقراض کامل باشد.

در عین حال وی تلاش‌های برخی کارکنان محیط‌زیست را قابل تحسین دانست و افزود: اگر امروز حیات‌ وحشی باقی مانده به‌خاطر تلاش شماری از کارکنان زحمتکش استان‌هاست. برای نمونه با تلاش مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی و همکاران وی، پناهگاه حیات‌وحش میاندشت به یکی از بهترین زیستگاه‌های یوز تبدیل شده به‌طوری که طی چهار ‌ماه گذشته یک قلاده یوز ماده با سه توله در این پناهگاه دیده شده است، اتفاقی که تا پیش از این در هیچ زیستگاهی سابقه نداشته است. در پناهگاه حیات‌وحش عباس‌آباد نایین هم با تلاش‌های بی‌دریغ محیط‌بانان، هنوز گزارشی مبنی بر کاهش جمعیت یوز دریافت نشده است.

منبع: همشهری آنلاین

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)