پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

کمی درباره مار ها

مارتان نباید با دهان تنفس کند و یا نفس نفس بزند، این موضوع نشان دهنده مشکلات تنفسی مار است.

 

 
مارها این خزندگان پرابکمی درباره مار ها هت و ترسناک روزی جز محبوب ترین جانوران زمین بوده اند. مار در دوران باستان نماد سلامتی و تندرستی بوده است و جالب است که بدانید واژه "بیمار" نیز با همین دیدگاه نیاکان باستانی مان به دایره واژگان ما راه پیدا کرده است. در آثار به جای مانده از دوران باستان کشور ما و حتی دیگر تمدن های دنیا نظیر مصر، هند، بین النهرین و ... تصاویر مار را به فراوانی می توانید ببینید و این گویای محبوبیت فراوان این جانور در بین انسان های گذشته بوده است. جالب است که این حیوان رعب آور و وحشتناک به تازگی نیز دوباره با استقبال انسان ها مواجه شده و به لیست حیوانات خانگی خزیده است.
به گزارش "دامپزشک" مارهای خانگی عموما مارهای بی خطری هستند و از انواع غیرسمی انتخاب می شوند. پیتون برمس، کورن مار یا مار ذرت، کینگ مار یا شاه مار از پرطرفدارترین گونه مارهای خانگی هستند.
ما در اینجا اصول نگهداری از کینگ مارها و روش عمومی تشخیص سلامتی مارها را برایتان توضیح می دهیم:
شاه مارها و شیرمارها، خزندگانی زیبا و نسبتا سربه راه هستند. این دو مار از نظر خانوادگی با هم ارتباط و نسبت تقریبا نزدیکی دارند و متعلق به گونه «لامپرولتیس» (Lamproletis) هستند و هر دو شامل زیرگونه های مختلفی هستند. در میان زیرگونه های این مارها طرح ها و رنگ های مختلفی دیده می شود اما گاهی الگوهای تصادفی خاصی در میان آنها به صورت کاملا اتفاقی به وجود می آید.
 بعضی از این زیرگونه های به عنوان یک مکانیزم دفاعی، هم رنگ مارهای مرجانی سمی هستند که روی بدن خود، نوارهای قرمز، سیاه و زرد دارند. اما برای تشخیص شاه مارها با مارهای مرجانی دقت به یک نکته ضروری است و آن اینکه راه راه مارهای مرجانی به رنگ زرد و قرمز است اما شاه مارها و شیرمارها نوارهای سیاه رنگ و قرمز رنگ دارند.
 شاه مارها و شیرمارها در قسمت های جنوبی کانادا و به سمت آمریکا تا قسمت هایی از آمریکای مرکزی پراکنده هستند.
 چطور بفهمیم یک مار سالم است؟
1- بدنی مستحکم و سالم و یکنواخت داشته باشد.
2-چشمانش شفاف باشد و به عبارتی چشم هایش بی رمق به نظر نرسد البته در هنگام پوست اندازی ممکن است چشمها اندکی کدر به نظر برسد.
3-نشانه های وجود کرم در بدن جانور وجود نداشته باشد برای این منظور اطراف گردن و چشم را بررسی کرده و دقت کنید که لکه های غبارآلود روی بدن مار وجود نداشته باشد.
4-مارتان نباید با دهان تنفس کند و یا نفس نفس بزند. این موضوع نشان دهنده مشکلات تنفسی مار است.
5-رنگ صورتی یکنواخت داخل دهان، وجود لکه های قرمز یا حالت کپک زده می تواند نشان دهنده عفونت در دهان باشد.
6-داشتن پوستی با کمی درخشش و بدون هیچ گونه زخم و پوست زخمی.
7-وجود منافذ تمیز و بدون تورم و برآمدگی
8-داشتن حرکاتی آرام و ملایم و بدون هیچگونه لرزش
 دو نکته دیگر برای خرید مار
بهتر است ماری را که خریداری می کنید مضطرب نباشد و هنگامی که آن را می گیرید در هوا حرکات موجی و پیچ و تاب نداشته باشد و به آرامی دور دست شما حلقه بزند.
 یک اقدام هوشمندانه دیگر در خرید مار این است که مطمئن شوید آن مار به طعمه ای از پیش کشته شده علاقه نشان  می دهد. در صورتی که به این مورد شک داشتید می توانید از فروشنده بخواهید که به شما ثابت کند مار حتما از طعمه از پیش کشته شده تغذیه خواهد کرد.
 چطور در خانه نگهداری شان کنیم؟
- شاه مارها موجودات بدنامی هستند و شاید بتوان آنها را فراری ترین حیوانات خانگی نام گذاشت. آنها قادرند به راحتی از کوچکترین سوراخ و حفره های خانه شما فرار کنند. درزهای و سوراخ های باریکی که حتی تصورش را هم نمی توانید بکنید! بنابراین برای نگهداری آنها در خانه حتما لازم است که محفظه شیشه ای و آکواریوم مانندی برایشان در نظر بگیرید.
- همین طور اینکه یادتان باشد شاه مارها و همینطور شیرمارها را باید به صورت تکی و انفرادی در محفظه نگهداری کنید زیرا آنان برای خوردن هم اتاقی خود حتی لحظه ای درنگ نخواهند کرد.
نکته دیگر در مورد خانه شاه مارها این است که آنها باید فضای کافی در اختیار داشته باشند تا بتوانند به راحتی به بدن شان کش و قوس بدهند و حرکت کنند زیرا فضای تنگ و کوچک باعث بروز عفونت های تنفسی در آنها می شود.
- مارها علاقه زیادی به پنهان شدن دارند و حتما باید در خانه شان چند محل برای پنهان شدن وجود داشته باشد: نیمه ای از کنده یک درخت، صخره های مخصوص پنهان شدن (قابل خریداری)، یک گلدان واژگون شده، نیمه ای از پوست نارگیل و یا حتی جعبه کارت های بازی می توانند گزینه های خوبی برای پنهان شدن مار باشند. موارد دیگری که می توانید با آنها محفظه خود را مبله کنید می توانند از بین صخره ها و شاخه های درختان انتخاب شوند.
- مارها شب ها به دمای کمتری نیاز دارند! و دمای محیط زندگی آنها را باید به این روش تنظیم کنید: روزها 24 الی 30 درجه سانتیگراد و شب ها 21 الی 23 درجه سانتیگراد
- رطوبت مورد نیاز خانه مارها 40 تا 60 درصد است. برای تامین رطوبت مورد نیاز مارها یک ظرف کم عمق آب در خانه شان قرار دهید. البته اگر مار شما در ظرف آبش مدفوع کرد ظرف را مرتب و به صورت روزانه عوض کنید تا در خانه جانورتان باکتری ها و میکروب ها رشد نکنند.
 روش بسترسازی برای خانه مارها
به عنوان بستر برای کف محفظه، گزینه های زیادی وجود دارند که می توانند استفاده شوند. برای مارتان می توانید از حوله های کاغذی استفاده کنید که نظافت شان ساده است و بر آنها می توانید مدفوع حیوان را تا زمان مشخصی به خوبی مشاهده کنید تا از عدم وجود انگل اطمینان پیدا کنید. بسترهای گوناگونی شامل کارپتینگ (فرش کردن) داخلی و خارجی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، از آن جمله می توان به پوست درختان، برگ و کاه و پوسته سپیدار اشاره کرد. (هرگز از پوست درخت سدر، چوب قرمز یا کاج استفاده نکنید.) اگر از پوست بریده شده درختان برای این کار استفاده می کنید بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید این مواد توسط مار هضم نشوند. فرش کردن داخلی و خارجی (به عنوان مثال چمن مصنوعی) می تواند گزینه خوبی باشد زیرا شما قادر خواهید بود با در اختیار داشتن دو یا چند قطعه از آنها به محض آلوده شدن یکی از آنها فورا آن را با قطعه جدید جایگزین کنید. (سپس می توانید قطعه کثیف شده را برای استفاده بعدی تمیز کرده و بشویید.) صرف نظر از جنس موادی که برای بستر استفاده می کنید این مورد بسیار مهم است که همیشه بستر تمیزی در اختیار مار باشد بنابراین از نوع بستری استفاده کنید که تمیز یا تعویض کردن منظم آن برای شما مقدور باشد.
 
 
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی