پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

يوزپلنگ هاي باقي مانده؛ 70 تا 100 قلاده


در مراسم تجليل از محيطبانان برتر زيستگاههاي يوزپلنگ آسيايي،‌ که صبح ديروز با حضور رييس سازمان محيط زيست ،‌نمايندگان سازمان ملل و وزارت امور خارجه و جمعي از مديران کل محيط يست استانها و کارشناسان و متخصصان محيط زيست برگزارشد ، 10 نفر از محيطبانان يزستگاههاي يوزپلنگ آسيايي مورد تشويق قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاري محيط زيست ايران، رييس سازمان حفاظت محيط زيست در اين مراسم گفت : "امروز با افتخار مي گوييم يوزپلنگ آسيايي که زماني نه چندان دور در خوش بينانه ترين حالت ،‌معتقد بودند تنها 5 تا 12 قلاده از آن باقي مانده است ،‌ به حداقل 70 و حداکثر 100 قلاده رسيده است و اين امر محقق نشده مگر با تلاش و غيرت محيطباناني که با خون دل از اينها حفاظت کردند".
محمدي زاده افزود : در ايران هر وقت مي خواهيم از شير ياد کنيم يک افسانه در ذهن داريم و براي جستجوي ببر مازندران نيز بايد به کتابها و خاطرات گذشتگانمان مراجعه کنيم. متاسفانه اين سرنوشت تلخ و دردناکي بود که براي شير و ببر ايران اتفاق افتاد و منقرض شدند . شايد اين تکليفي بر گذشتگان ما بوده که از اين جانوران حمايت و حفاظت کنند ولي بنا به هر دليلي اين امر محقق نشد .
به گزارش دبيرخانه پروژه حفاظت از يوزپلنگ آسيايي ،رييس سازمان حفاظت محيط زيست خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز ديگر نگران انقراض يوز پلنگ نيستيم و مي توانيم يوزپلنگ و پروژه حفاظت از يوزپلنگ را به عنوان افتخار ملي معرفي کنيم که با کمک سازمان ملل به نتيجه رسيده و جا دارد اين پروژه به عنوان پروژه موفق در سطح منطقه و جهان معرفي شود .
محمدي زاده خطاب به خانم الزيرا ،‌ معاون اجرايي سازمان ملل در تهران که تبعه کره جنوبي است گفت : محيطبانان ما هر کدامشان جومونگي هستند که براي عدالت ،‌حفظ محيط زيست ‌و براي دفاع از انسان و انسانيت و دفاع از ميراث طبيعي و حيات انساني تلاش مي کنند و هرکدامشان شناسنامه تاريخ طبيعي و فرهنگ محيط زيست در کشور ما هستند. اينان هرکدام شان به مثابه ببري براي دفاع از ايران و ايراني هستند و ما منتظر روزي هستيم که با کار کارشناسي حتي گونه هاي منقرض شده مان را نيز احيا کنيم و ايران را به عنوان کلکسيون حيات وحش دوباره معرفي کنيم .
وي افزود: امروز بايد همه تلاش مان رابراي حفظ همه گونه هاي در خطر انقراض گياهي و جانور يمان معطوف کنيم . ما در اين راه با شتاب عمل نمي کنيم و کار کارشناسي انجام مي دهيم براي احياي يک گونه منقرض شده نيز سعي داريم موضوعات اکولوژيکي و تغيير اقليم را نيزمد نظر قرار دهيم .
وي از همه اساتيد دانشگاهي و متخصصان محيط زيست در داخل و خارج کشور دعوت کرد تا طرح ها و برنامه هاي خود را براي کمک به حفظ محيط زيست و گونه هاي در خطر انقراض ايران ارائه دهند و اظهار داشت که سازمان محيط زيست آمادگي پذيرش هر گونه کمک مالي ،‌ علمي ،‌آموزشي و.. دارد .
محمدي زاده افزود : ما فردا در معرض قضاوت فرزندانمان هستيم و نبايد فرزندانمان قضاوت کنند که شما تکليف و وظيفه تان را در قبال حفظ محيط زيست و حيات وحش انجام نداديد و براي رسيدن به اهدافمان نيز حق نداريم کاري را بدون مطالعه و شتابزده انجام دهيم .

سخنان دکتر صدوق


از سوي ديگردکتر صدوق ،‌معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان محيط زيست نيزبا اشاره به نقش محيطبانان در حفظ يوزپلنگ آسيايي گفت: اين پروژه به حفظ يوزپلنگ ها بسيار کمک کرده و امروز خوشحاليم که جمعيت يوز به 70 تا 100 قلاده رسيده است. ويافزود: هرکجا که محيطبانان علاقمند بودند مناطق ما هم حفظ شده ولي بسياري از محيطبانان دغدغه هاي ديگري دارند که در راس انها تامين معيشت شان است که تا حدودي نامناسب است . محيطبان با حقوق 300 هزار تومان دغدغه هاي زيادي از نظر اقتصادي و اجتماعي دارد.
صدوق خاطر نشان کرد: اينها محروم ترين و مظلوم ترين قشر کارمند کشور هستند که 18 روز تمام را به طور شبانه روزي بايد کار کنند در حاليکه حداقل حقوق و مزايا را دارند و اميدواريم با درايت رييس سازمان محيط زيست اين مشکلات حل شود.
وي همچنين از انجام اقدامات و برنامه هايي براي ارتقا زندگي محيطبانان در سطح سازمان محيط زيست خبر داد و گفت : بيمه مسئوليت ماموران گارد يکي از مهترين اين برنامه هاست. امروز محيطباناني داريم که در حين درگيري با متخلف ،‌ متهم به قتل شدند و منتظر قصاص هستند در حاليکه اگر بيمه مسئوليت بودند اين مشکل وجود نداشت از سوي ديگر وقتي محيط بان در زندان است و کسي به داد او نمي رسد محيطبانان ديگر هم دل به کار نمي دهند . صدوق اضافه فوق العاده حقوق براي حق حمل سلاح ،‌مساعدت مالي به برخي محيطبانان نيازمند، ‌تامين تجهيزات دفاع شخصي وفوق العاده سختي کار را از ديگر تصميمات سازمان محيط زيست براي ارتقا سطح زندگي محيطبانان برشمرد .
در اين مراسم همچنين به 10 نفر از محيطبانان از 10 زيستگاه يوزپلنگ در کشور جوايزي اهدا شد . برات غلاميان ‌از پناهگاه حيات وحش نايبندان ، محمد کلانتري از پارک ملي توران ، علي اکبر قربانلو مدير پارک ملي توران ،اکبر عرب اميني از پارک ملي کوير ،‌علي اکبر جعفرپور از پناهگاه حيات وحش درانجير، علي خواجه از منطقه حفاظت دشه کوه بافق ، مجيد ملک پور محمدي از منطقه عباس اباد نايين ،‌ بهزاد شرافتي از پناهگاه حيات وحش مياندشت ، يوسف اسماعيلي از منطقه راور کرمان و جواد شکوهي از پارک ملي سياهکوه برگزيدگان سازمان محيط زيست بودند.

گفته هاي جورابچيان


همچنين مدير پروژه حفاظت از يوزپلنگ آسيايي در حالي از افزايش سطح زيستگاههاي يوزپلنگ آسيايي خبر مي دهد که به گفته وي در دهه 50 ،‌ بيش از 44 منطقه در ايران تحت سيطره يوزپلنگ ها بوده است اما بعد از يک فراز و نشيب، با آغاز پروژه حفاظت از يوزپلنگ آسيايي ‌سرانجام دوباره شرايط براي بهبود وضعيت زيستگاههاي يوزپلنگ در ايران فراهم شد.
عليرضا جورابچيان در مراسم تجليل از محيطبانان برتر زيستگاه يوزپلنگ آسيايي با اعلام اين مطلب گفت: عرصه هاي زيستي يوزپلنگ آسيايي در دهه 50 بالغ بر 44 زيستگاه با مساحتي در حدود 12 ميليون هکتار بود که تحت سيطره يوزپلنگ ها قرار داشت اما در دهه 60 و 70 اين عرصه ها به قدري کاهش يافت که شايد در مقاطعي حتي به صفر هم رسيد و در دهه 70 ديگر زيستگاه شناخته اي براي يوزپلنگ ها موجود نبود و تنها به طور مشکوک در نايبندان گفته مي شد که يوزپلنگي باقي مانده است .
وي افزود: درآغاز پروژه حفاظت از يوزپلنگ آسيايي از سال 1380 ، سه ميليون هکتار از عرصه هاي يوز در کشور شناسايي و تحت حفاظت قرار گرفت که در حال حاضر به 7 ميليون هکتار رسيده است و امروز جمعيت يوزپلنگ به يمن حفاظت فيزيکي محيطبانان و آموزشهاي مردم محلي با کمک تشکل هاي غير دولتي افزايش يافته است .
به گفته وي در حال حاضر نزديک به 40 در صد خاک مناطق تحت حفاظت کشور به عنوان زيستگاه يوزپلنگ ها شناخته شده است . وي همچنين از وضعيت مناسب يوزپلنگ ها در پارک ملي توران خبر داد و گفت : از سال 1370 تا 1380 شايد تنها 20 بار وجود يوز رد اين منطقه گزارش شده بود ولي امروز با وجود همه مشکلاتي که رد يان منطقه وجود دارد با تلاش محيط بانان در برقراري امنيت منطقه ،‌تنها در سال جاري بالغ بر 50 مورد مشاهده يوز با ثبت عکس و فيلم داشتيم که بسيار اميدوار کننده است .
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی