دیگر از آن روزهایی که برای پرندگانمان زنجیره ای از مکعب های چوبی برای بازی کردن قرار میدادیم زمان بسیار زیادی گذشته است! سازندگان اسباب بازی با به کار گرفتن انواع ایده ها و همچنین توصیه های مناسب دامپزشکی، در اسباب بازی ها تنوع بسیاری ایجاد کردند که میتوان از آنها برای سرگرمی و نشاط پرندگان بهره های زیادی برد. علاوه بر این اسباب بازیهای تجاری، ابزار های ساده و در عین حال ارزشمندی مانند خودکارها و مداد ها و تکه های کوچک پلاستیکی را فراموش نکنید. طوطی ها علاقه مندند که برای ساعتها با چنین وسایل ساده ای بازی کنند. 

کلید اصلی موفقیت "تنوع" است. چندین اسباب بازی متنوع را در دسته های مختلف در اختیار داشته باشید تا مطمئن شوید که با استفاده از آنها نیازهای جسمی و روانی پرندگان خانگی شما فراهم شده و با به کار گیری هفته به هفته ی هر کدام از آنها باعث تحریک حس کنجکاوی پرنده و جلوگیری از خستگی او شوید.

معرفی انواع اسباب بازیهای مناسب پرندگان (ترجمه)گروه های مهم و کلیدی اسباب بازیها عبارتند از:


اسباب بازی های کاوُشی:


توصیه ی مهمی که همیشه توسط کارشناسان حرفه ای صورت میگیرد این است که یک مکان در خارج از محل زندگی پرنده (قفس) در نظر بگیرید و خوراکی ها را در آنجا مخفی کنید، تا پرنده همانند زمانی که در طبیعت به دنبال غذا به مکان های مختلف پرواز میکند، برای پیدا کردن غذاها به کاوش و جستجو بپردازد [و با این کار سر گرم شود]. نمونه هایی از اسباب بازیهای مناسب برای پنهان کردن غذا در پت شاپها موجود است. این نوع اسباب بازیهای کاوشی باید در قسمت ها و سطوح مختلف قفس و یا خارج قفس قرار داده شود تا پرنده به فعالیت و اکتشاف تحریک گردد.


اسباب بازی برای طوطی های مبتلا به وسواس و پرکنی / 
اسباب بازیهای کوتاه کننده ی منقار و ناخن و اسباب بازیهای مخصوص تکه تکه کردن و جستجوی وسایل غیر خوراکی:

خستگی و استرس در پرندگانی که اکثر اوقات را در قفس به سر میبرند گاهی اوقات میتواند منجر به پر آرایی بی رویه، بیماری پرکنی و حتی به تدریج تخریب پرهای عضوی از بدن توسط خود پرنده بشود. ریسمان های اسباب بازی پرندگان یک وسیله مناسب برای ارضای تمایلات پرنده و جایگزینی پر آرایی با آن است و میتواند از پر آرایی بیش از حد و پرکنی جلوگیری بکند. اسباب بازیهای دیگری مانند اسباب بازی های کاوُشی که از توجه بیش از حد پرنده به پرها جلوگیری میکند نیز توصیه میشوند.


اسباب بازیهای جویدنی:


جویدن یک فعالیت اصلی و عمده در طبیعت و بخصوص برای طوطی های جثه متوسط و بزرگ جثه است. آنها در طبیعت مقدار زیادی از وقت خود را صرف جویدن چوب درختان بخصوص برای لانه سازی و مرتب سازی محل زندگی خود میکنند. اسباب بازیهای چوبی مختلف برای ساعتها طوطی ها را سرگرم جویدن کرده [و علاوه بر جلوگیری از بلند شدن منقار] از جویدن مبلمان و وسایل منزل توسط طوطی جلوگیری میکنند و جایگزین مناسبی برای آنها محسوب میشوند. چوب درختان گردو، بالسا و انگور برای پرندگان کوچک مناسب هستند.برای پرندگان بزرگتر باید چوبهای سختتری تهیه شود.


اسباب بازیهای آرامش بخش:


در طبیعت، پرندگان از برقراری تماس فیزیکی با جفت خود لذت میبرند و در بالای شاخه های درختان همدیگر را به نوعی در آغوش میگیرند. پرندگان در اسارت و به ویژه در مواقع تنهایی، علاقه دارند که در چیزی نرم و راحت بپیچند و همچنین مورد نوازش قرار بگیرند. این کار باعث کاهش استرس در پرندگان و بوجود آمدن احساس امنیت در آنها میشود. مرغ عشق ها و کانرها نیاز بیشتری به این نوع اسباب بازیها دارند، اما این وسایل برای تمام طوطی سانان مناسب و مورد نیاز است. (نقل قول از نویسنده): برای مثال طوطی خاکستری من عاشق این است که در اسباب بازی آرامش بخش خود (چادر مخصوص) در کنار پنجره ای قرار بگیرد و بیرون را تماشا کند.


اسباب بازیهای ورزشی:


انواع تاب ها و طناب ها از نمونه هایی از اسباب بازی های ورزشی هستند که باعث تحریک پرندگان برای انجام فعالیت میشوند و یک وقت آزاد مناسب برای ورزش و سرگرمی را در اختیار پرنده میگذارند. موارد دیگری که ورزش سالم را برای پرنده ارائه میدهند عبارتند از: اسباب بازیهای بالا رفتنی مانند نردبان، طناب های گره دار و اسباب بازیهای پنجه دستی. همچنین پریدن و پرواز در بین نشیمنگاه ها ورزش مناسبی برای پرندگان میباشد.


اسباب بازیهای فکری و دستکاری شدنی (
Manipulative/Mechanical):

پرندگان موجوداتی بسیار باهوش و کنجکاو هستند. بسیار گزارش شده است که آنها اقدام به باز کردن گره ها، در آوردن پیچ و مهره ها و باز کردن در قفس کرده اند. فراهم کردن پازل های اسباب بازی و یا اسباب بازی هایی که نیاز به دستکاری دارند موجب تحریک ذهنی پرندگان و سرگرمی آنها میشود. اسباب بازیهای آموزشی، اسباب بازیهای رنگارنگ، و حتی اسباب بازیهای قطعه ای کوچک میتواند برای مدتها پرنده را سرگرم نگه دارد.

تنوعات و تغییر پذیری ترفندی زیادی در این نوع حرکت نمایشی برای طوطی ها وجود دارد. (نقل قول از نویسنده:) یکی از پرندگان من حرکت چرخش به دور خود را با اسکیت انجام میدهد، به طوری که او با اسکیت مخصوص خود از یک طرف میز آموزش به طرف دیگر آن میچرخد. یکی دیگر از پرندگانم هنگام گوش دادن موسیقی شروع به رقصیدن میکند و از طرفی به طرف دیگر به دور خود میچرخد. با این حال سعی کنید این آموزش را فقط با چرخاندن دست خود به دور پرنده انجام دهید. این کار باعث محدود شدن تغییرات ترفندی در انجام این حرکت میشود.

وقتی که پرنده ی شما از طرز آموزش تا حدودی آگاهی پیدا کرد، آموزش را متوقف کنید. پرنده ی خود را با تکرارهای بی پایان آموزش خسته نکنید. برخی از مردم ادعا میکنند که پرنده توجه کمی به آموزش دارد؛ اما اگر شما آموزش را نسبتا کوتاه و شیرین حفظ کنید این اتفاق نمی افتد. آموزش میتواند هر 10 دقیقه یک بار، هر یک ساعت یک بار و یا روزی دو بار یا هفته ای دوبار صورت بگیرد، این بستگی به خواسته ی شما دارد. پس از اینکه پرنده ترفندهای اولیه را یاد گرفت، سراغ آموزش های بعدی بروید. اما به هیچ عنوان آموزش را در وقت بازی یا استراحت طوطی صورت ندهید. باید برای آموزش زمان خاصی را مشخص کنید و هر روز در همان زمان آموزش را انجام دهید.

PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread137506.html#ixzz2k5EtoIU3 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook