اکثر سگها عاشق بازی هستند و بیشتر انها مانند کودکان دوست دارند که یکنفر شروع کننده ی بازی باشد.پرتاب توب برای سگتان یک راه اسان و ساده برای سالم و شاد نگه داشتنش است .ورزش و بازی جایگاه و نقش مهمی در زندگی سگها دارد و میتواند رفتار های مخرب انها را به حداقل برساند .در مطلبی که اخیرا توسط کارشناسان در وب سایت "dogchannel.com" ارائه شد گفته شد که اگر سگ شما رفتار های مخرب زیادی دارد و نمیتواند در روز به اندازه کافی توجه شما را بدست بیاورید ،بازی و ورزش برایش مانند پادزهر عمل میکند و بهبود رفتار و شخصیتش کمک فراوانی میکند .


روشهایی برای بازی با سگ

همانطور که میدانید بازی با سگ باید در چارچوب قوانین و قاعده ی خاصی باشد .توپ بازی نیز به همین گونه است و نیازمند رعایت نکاتی است .

این نکات بسیار ساده و در عین حال مهم هستند :

1-یک توپ مناسب انتخاب کنید 


بهتر است بازی را برای سگ طوری رقم بزنید که بسیار شاد و راضی شود .انتخاب توپی مناسب میتواند در این مسئله بسیار مهم باشد چرا که هر سگی از نظر اندازه ،خلق و خو و دیگر فاکتور ها با سگ دیگر فرق دارد .برای مثال اگر سگ شما تزئینی یا میناتوری است انتخاب توپی به بزرگی توپ فوتبال میتواند برای انها نامناسب باشد و بازی را برایشان سخت و کسل کننده کند و انتخاب یک توپ کوچک برای سگ بزرگ خطرناک است زیرا میتواند موجب خفگی حیوان شود .از طرفی بعضی از سگ ها سروصدا را بسیار دوست میدارند و با ان میتوانند انرژی خود را تخلیه کنند پس شما باید توپ جقجقه ای یا صدا دار انتخاب کنید ولی بعضی از سگها که استقامتی هستند و تعقیب و گریز را بیشتر دوست دارند ،باید توپی داشته باشند که برد زیادی دارد و میتواند مسافت زیادی را طی کند .
همچنین هرگز نباید از توپ های مخصوص ورزش های انسانی برای سگها استفاده کنید این توپ ها از موادی ساخته میشوند که برای سگها خطرناک و مضر اند و از طرفی توپ های گلف و بیسبال نیز به علت سختی و سفتیشان به دندان های سگها اسیب زیادی وارد میکنند .

شما میتوانید بهترین توپ ها را در داروخانه های دامپزشکی ،متناسب با ذائقه و سلیقه ،نژاد و اندازه ی سگتان تهیه کنید.


روشهایی برای بازی با سگ

2-کاری کنید سگ توپش را بشناسد و به ان وابستگی پیدا کند 

ابتدا قبل از استفاده از توپ بگذارید سگ ان را بو و بررسی کند سپس انرا برایش پرتاب کنید .ترجیحا یک نام برای توپ انتخاب کنید و در حین بازی نام توپ را همراه با دستورات بیاورید برای مثال هنگام پرتاب توپ به سگتان دستور بگیرش را میدهید حالا باید اسم توپ را قبل از دستورتان بیاورید یا مثلا قبل از این که دستور "بیار" را بدهید ابتدا اسم توپ را بگویید حتی میتوانید توپ را در جایی پنهان کرده و سگتان را به پیدا کردنش تشویق کنید سپس مدام اسم توپ را بگویید + کلمه ی "کجاست ؟" یا دستور "پیدایش کن".اینگونه این توپ از نظر سگ دارای اهمییت ویژه ای نسبت به سایر اسباب بازی هایش میشود و بازی با ان برایش لذت بخش است و زمانی که شما نام توپ را بر زبان میاورید مطمئنا سگ بیاد توپش می افتد و برای بازی با ان به وجد میاید .

3-زمان مشخصی برای بازی در نظر بگیرید و این زمان را برای سگ تفهیم کنید 

برای این که سگتان بخوبی زمان بازی کردن را بشناسد و درک کند ،همیشه قبل از شروع و امادگی برای بازی به سگتان بگویید "وقت بازی است"چندین دفعه که این جمله را تکرار کنید سگ بخوبی با معنی این جمله اشنا خواهد و زمان شروع و اتمام بازی را خواهد دانست .اینگونه بازی برای او از جذابییت بیشتری برخوردار میشود و به بهبود مشکلات رفتاری اش کمک زیادی میشود .

4-در صورت نداشتن امادگی سگتان را مجبور به این بازی نکنید 

حتما زمان هایی هستند که سگتان بنا به دلایل مختلفی ترجیح میدهد به استراحت بپردازد و یا اصلا حوصله دویدن و فعالییت را ندارد . در این زمان ها ترجیحا زیاد به سگتان فشار نیاورید و او را وادار به دویدن طولانی و زیاد نکنید .روند بازی را کند تر و ارام تر کنید در صورت لزوم نیز اصلا بازی نکنید.

5-بازی پرتاب توپ را در فضایی مناسب اجرا کنید 

این بازی است که فضای مناسب در ان نقش مهمی دارد و عملا فضا هایی که ارامش بیشتر و محدودیت کمتری دارند بهتر هستند برای مثال این بازی مناسب داخل خانه یا کوچه و خیابان نیست چون هم خطرناک است و هم کسل کننده .اگر یک حیاط بزرگ دارید اجرای این بازی میتواند در ان شادی افرین و مناسب باشد .


ترجمه:moko-مهرناز قاسمی

منبع:ehow.com