نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian huskyنگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky

نژاد سیبرین هاسکی 


توضیخات 

هاسکی سگی قدرتمند و کاری می باشد. در همه رنگها از سیاه یکدست تا سفید یافت می شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید ، طوسی و سفید ، قرمز و سفید و نارنجی و سفید یافت می شود. در اکثر سگها صورت و زیر بدن سفید می باشد. گوشها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ در سیبری دارای چشمان آبی رنگ می باشند. چشمها گاهی اوقات نیز دو رنگ است (آبی - قهوه ای). در بین پنجه ها دارای مو می باشد که این امر راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم و لایه بیرونی صاف و نرم می باشد. هاسکی قادر است تا در دمای 60- درجه به راحتی زندگی کند. 
خلق و خو 

سگی آرام و بازیگوش می باشد. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانواده ای که در آن بزرگ می شود بسیار علاقه مند است. باهوش ، اجتماعی و با محبت می باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم پارس می کند بنابراین دیدبان خوبی نمی باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد چراکه هاسکی می تواند گاهی اوقات لجباز شود. اگر بیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می رود. از تنهایی بیزار است بنابراین اگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می کنید حتماً یک جفت و هم بازی برای سگ خود پیدا کنید. به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد. 
وزن ، ارتفاع 

وزن در نرها: (20-27) ک.گ ، در ماده ها: (16-22) ک.گ 
ارتفاع در نرها: (53-60) س.م ، در ماده ها: (51-56) س.م 

مشکلات سلامتی 

مشکلات کپل ، بیماریهای چشمی همانند آب مروارید و ورم پوستی ناشی از کمبود روی (Zinc) قابل ذکر می باشد. 

شرایط نگهداری 

برای نگهداری درآپارتمان پیشنهاد نمی شود. بسیار فعال است و به یک حیاط بزرگ جهت زندگی نیاز دارد. بدلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را ندارد و بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرما استفاده شود. این نژاد زندگی را بصورت گروهی ترجیح می دهد (حداقل دوتایی). 

فعالیت بدنی 

به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد اما نباید او را در هوای گرم به انجام ورزشهای سخت وادار نمود. یک حیاط بزرگ با نرده یا دیوارهای بلند پیشنهاد می شود. توجه کنید تا نرده ها از زیر نیز بلند و محکم باشند چراکه هاسکی علاقه زیادی به کندن زمین دارد 
طول عمر 

حدود 12- 15 سال. 
آراستن 

به جز در فصول ریزش مو به آراستن زیادی نیاز ندارد (دوبار در سال ریزش مو دارد). برس کشیدن با شانه آهنی پیشنهاد می شود. 
تاریخچه 

موطن او سیبری می باشد. در سال 1909 به آلاسکا برده شد. برای قرنهای متوالی از هاسکی بعنوان سگ سورتمه و چوپان استفاده می شد. سگهای فوق العاده ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می باشند. هاسکی سگی است سبک وزن و پر استقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیل داشتن سرعت زیاد از او بعنوان سگ مسابقه استفاده می کردند. امروزه هاسکی یک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می شناسند. 

کشور منسوب: ایالات متحده آمریکا 

دسته بندی درF.C.I. : گروه 5 در سال 1995/2/2 استاندارد های نژادی آن تعیین گشت. 

ثبت بین المللی:FCI, UKC, AKC, TKC, CKC 

ظاهر شناسی: نسبت به جثه بدن سری متناسب و متعادل و کمی گرد دارند. بینی آن ها به رنگهای سیاه و قهوه ای تیره و خاکستری در سگهای سیاه و در سگهایی که به رنگ مسی و آجری هستند بینی به رنگ صورتی می باشد. پوزه در این نژاد دارای طول و عرض متوسطی بوده و به سمت بینی باریک می شود و خیلی حالت چهارگوش ندارد. دارای لبهایی به رنگ مشکی می باشند و فک و دندانهایی بسیار قویی دارند و دندانها کاملا برهم عمود می شوند. چشمها در این نژاد کشیده و بادامی شکل است و سایزی متوسط و کمی اریب دارند رنگ چشمها قهوه ای و آبی می باشد و رنگ ابلق (یک چشم آبی و چشم دیگر قهوه ای) نیز در این نژاد پذیرفته است. 
سایز گوشها متوسط و مثلثی شکل می باشند و بالای گوش کمی حالت قوسی شکل دارد، گوشها ضخیم و بر روی سر عمود هستند و رنگ آن ها تیره و از موهای بسیار کوتاه پوشیده شده اند و کمی حالت حلال و به سمت عقب مایل می باشند. دارای گردنی متوسط و عمود که در زمان توقف حالتی متکبرانه به ظاهر سگ می دهد. دم هاسکی همانند دم روباه پوشیده از مو می باشد و زمانی که فعالیت ندارد به سمت پایین و حالتی افتاده دارد و در زمانه افراشته نگاهداشتن حالتی نیم دایره داشته و هیچگاه به صورت کامل بر پشت حیوان حلقه نمی شود. 
دارای پوستی ضخیم و خز مانند که دارای مو هایی کوتاه و نرم است و موهای زیرین نرم متراکم و کوتاه می باشند و هرگز حالتی ایستاده و خشن ندارند. تمام رنگهای پوست این نژاد از والر سفید تا سیاه مورد قبول می باشد. 

طول سگ های نر: 60_5/53 سانتیمتر و وزن آن ها 28_5/20 کیلوگرم می باشد. 
طول سگ های ماده: 56_5/50 سانتیمتر و وزن آن ها 23_5/15 کیلو گرم می باشد. 

رفتار شناسی:دارای رفتاری دوستانه، باهوش، سازگار با محیط، نجیب، هوشیار هستند و با اینکه سگهای نیرومند و قوی هستند اما رفتاری دوستانه نسبت به افراد و سگهای دیگر دارند. 

نگاهی اجمالی بر سیبرین هاسکی siberian husky
در چپ هاسکی آلاسکایی ، در راست سیبرین هاسکی. هر دو آنها فعالانه از کشیدن سورتمه و صاحب خود بر روی چوب اسکی لذت می برند

برای مسابقه سورتمه سواری هاسکی آلاسکایی ترجیه داده می شود. عمدتاً آنها به قصد انجام دادن کار مورد استفاده قرار می گیرند برعکس سیبرین هاسکی که هم برای کار و هم برای نمایش استفاده می شود. هاسکی آلاسکایی با دقت پرورش داده شده تا بهترین سگ کاری ارائه داده شود. هاسکی های آلاسکایی بخوبی تربیت شده و اصیل می باشند. گفته می شود که آنها کاملاً اصیل نمی باشند و در AKC و CKC ثبت نشده اند برای اینکه آنها با دیگر نژادهی شمالی و غیر شمالی مخلوط شده اند تا بهترین نژاد کاری ارائه داده شود. برعکس سیبرین هاسکی که سگ اصیلی است که هم در AKC ثبت شده و هم در CKC. و او هم بعنوان سگ کاری و هم بعنوان سگ نمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مسابقات سورتمه کشی هاسکی آلاسکایی معمولاً برای مسافتهای طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و سیبرین هاسکی اغلب برای مسافتهای کوتاه. گفته می شود سگهای سورتمه می توانند بالای 160 کیلومتر را در 24 ساعت طی کنند.

معمولاً سیبرین هاسکی قدری از هاسکی آلاسکایی کوچکتر است. هاسکی آلاسکایی معمولاً لاغرتر از سیبرین هاسکی می باشد. سیبرن اغلب چشمهایی به رنگ آبی یا ترکیبی از آبی-قهوه ای دارد ، در حالی که هاسکی آلاسکایی اغلب چشمهایی به رنگ قهوه ای دارد.

مخلوط بین سیبرین هاسکی با هاسکی آلاسکایی (Alaskan Amerindian Huskies) نام دارد. این نوع هاسکی از سال 1970 بوجود آمد


سگ هاسکی یکی از زیباترین نژاد های سگ از دید گاه خیلی از صاحب نظران می باشد. هاسکی را سگ گرگ نما می گویند و محل زندگی اصلی این سگ قطب و مناطق بسیار سرد سیر است. مو ها و پوست بسیار کلفت این حیوان گواه این مطلب است. 

ساختار بدن این حیوان اجازه زندگی در جاهای گرم را از او می گیرد. نکته جالب این است که به تازگی دیده شده , این حیوان در حال پر کردن نقش حیوان خانگی برای بسیاری می باشد خصوصاً در ایران. البته این سوال برای بسیاری مطرح است که یک سگ مخصوص مناطق سرد سیر چگونه در آب و هوایی مثل ایران زندگی می کند. ولی اکثراً دیده شده که صاحبان این حیوان محلی از خانه را برای زندگی این حیوان خیلی سرد می کنند .

البته این سگ در ابتدا برای کشیدن سورتمه ها در برف استفاده می شده و نکته حائز اهمیت این که بهترین تفریح برای او دویدن و بازی در برف است به خصوص که پنجه های پای این حیوان دارای مو هایی در لابه لای انگشتان می باشد که به او کمک می کند در برف به راحتی حرکت کند .و از این جهت برای صاحبان مهم است که باید زمان و مکانی مناسب برای بازی و جست و خیز سگ ( ترجیحاً ) در برف اختصاص دهند .

نکته جالب دیگر این که این سگ می تواند با تربیت مناسب هم به عنوان گارد و هم به عنوان سگ تزئینیی استفاده شو د .

سگ هاسکی در دو زیر رده آلاسکایی و سیبرین موجود است که به عقیده بسیاری هاسکی سیبرین از مرغوبیت و زیبایی بیشتری برخوردار است