زرافه 'زیادی' در کپنهاگ کشته شد

اعتراض دوستداران حیوانات در دانمارک برای جلوگیری از کشتن یک زرافه نوجوان در باغ وحش کپنهاگ، بی نتیجه ماند و این زرافه کشته شد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که روز شنبه (هشتم فوریه - ۱۹ بهمن) گزارش رسید طرفداران محیط زیست و حقوق حیوانات در کپنهاگ، پایتخت دانمارک تلاش می‌کنند تا از مرگ اجباری یک زرافه جوان در باغ وحش این شهر جلوگیری کنند.

مسئولان باغ وحش کپنهاگ کلیک گفته بودند به منظور حفظ سلامت ژنتیکی زرافه‌ها، نمی‌توانند اجازه دهند ماریوس (زرافه نوجوان) با هم‌خون خودش جفت‌گیری کند و همزمان تلاش‌های آنها برای یافتن مکانی جدید برای نگهداری این زرافه جوان ناکام مانده است. به همین علت، آنها می‌خواهند ماریوس را پیش از رسیدن به سن بلوغ بکشند. 

آنها عنوان کرده بودند که این زرافه در مجموعه باغ وحش 'زیادی' است.

در برابر این اظهار نظر علاقمندان به محیط زیست و حقوق حیوانات گفته بودند که مرگ اجباری این زرافه جوان عملی سبوعانه و غیراخلاقی است.

ماریوس، ۱۸ ماهه، امروز روز یکشنبه (نهم فوریه - ۲۰ بهمن) کشته شود.

ساعاتی بعد از انتشار خبر مربوط به این زرافه نوجوان در بی‌بی‌سی، مسئولان باغ وحش یورک‌شایر در بریتانیا، با بی‌بی‌سی تماس گرفتند و برای پذیرش ماریوس ۱۸ ماهه اعلام آمادگی کرده بودند.

همزمان یک باغ وحش در سوئد که عضو اتحادیه باغ وحش‎های اروپایی هم نیست اعلام کرده برای انتقال و نگهداری از ماریوس آمادگی دارد و در تلاش است تا مسئولان باغ وحش کپنهاگ را در جریان بگذارد.

مسئولان باغ وحش کپنهاگ با شلیک گلوله ماریوس را از پای درآوردند چرا که نمی‌خواهند از روش تزریق مواد برای کشتن او استفاده کنند. آنها می‌خواهند گوشت این زرافه نوجوان سالم باقی بماند تا بتوانند آن را به ببرها و دیگر گوشتخواران باغ وحش بدهند.

مسئولان باغ وحش کپنهاگ می‌گویند از حساسیت‌ها درباره کشتن این زرافه متعجب شده‌اند چرا که هر ساله حدود ۷۰۰-۸۰۰ گوزن در پارک‌های جنگلی این شهر به منظور کنترل جمعیت آنها کشته می‌شوند و همزمان برای حفظ ژن مرغوب و انتقال آن به نسل‌های آینده زرافه‌ها، باید از آمیزش ماریوس با هم خون‌هایش جلوگیری شود.

اتحادیه باغ وحش‌های اروپا، شبکه‌ای است که اجازه می‌دهد با انتقال و اشتراک اطلاعات مربوط به حیوانات باغ وحش‌ها، علاوه بر فراهم کردن امکان تحقیق و تبادل اطلاعات، بانکی از مشخصات نژادی و ژنتیکی حیوانات باغ وحش‌های اروپایی فراهم شود. بنا بر قواعد این اتحادیه، برای حفظ نسل حیوانات، آمیزش جنسی آنها با هم‌خون و اعضای خانواده‌شان در صورتی که به سلامت ژنتیکی نسل آنها آسیب بزند، ممنوع است.