پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

حفظ سلامت منقار و پرهای پرندگان

*منقار پرندگان*


سلامت و کیفیت منقار پرندگان نشان دهنده ی سلامت سراسر بدن آنها میباشد و بررسی آن از اهمیتی بالایی برخوردار است، اما با این حال سنجش سلامت منقار پرنده و درمان بیماریها و مخاطرات آن برای صاحبان پرندگان اغلب کار دشواری به نظر میرسد. آگاهی از وضعیت منقار این امکان را به ما میدهد که نسبت به سلامت کلی پرنده نیز مطلع شویم و مراقبت بهتر از پرنده را برای شما میسر میکند.

حفظ سلامت منقار و پرهای پرندگان 


مشکلات رایج منقار پرندگان

ممکن است مواردی که شما به طور معمول به آنها توجهی ندارید منقار پرنده را در معرض ابتلا به مشکلات و بیماریهایی قرار دهد. شایع ترین مشکل منقار که البته کم خطرترین آنها نیز هست، پوسته پوسته شدن منقار میباشد. این مشکل در طوطی های کانر و طوطی های کاکاتو بیشتر رایج است اما میتواند در تمام نژادها بوجود بیاید. اگر ملاحظه کردید که پرنده ی شما دارای منقار پوسته پوسته شده میباشد به احتمال زیاد علت آن کمبود ویتامین (بخصوص ویتامین A) در پرنده است. در این هنگام شما باید با مشورت دامپزشک و افراد با تجربه از مکمل های غذایی مانند مولتی ویتامین و پلت های مخصوص استفاده کنید یا رژیم غذایی او را تغییر دهید و از مواد غذایی با ویتامین A بیشتر* برای تغذیه ی طوطی خود استفاده کنید، تا مشکل طوطی درمان گردد. 
سایر مشکلات رایج منقار شامل منقار قیچی مانند* (scissors beak) و جلوزدگی منقار تحتانی* (parrot beak) هر دو مربوط به اختلالات رشدی است که فقط با اعضای مصنوعی یا انجام جراحی توسط دامپزشک متخصص برطرف میشود.

حفظ سلامت منقار و پرهای پرندگان 


حفظ و نگهداری منقار سالم

یاری رساندن به پرنده ی خانگی خود برای داشتن منقاری سالم و مقاوم به سختی چیزی که به نظر میرسد نیست. به عنوان مثال، ارائه دادن تکه چوب های طبیعی یا اسباب بازیهای چوبی به طوطی برای جویدن باعث فعال بودن منقار پرنده و جلوگیری از رشد بیش از حد آن میشود، همانگونه که اینکار را در طبیعت با شاخه های درختان انجام میدهند. از جمله کارهای دیگری که میتوانید برای ارتقا سلامت منقار پرنده انجام دهید ارائه ی انواع آجیل ها و مغزیجات تازه و دارای پوست (خام و بدون نمک) به اوست. آجیل هایی مانند بادام زمینی همراه با پوست موجود در پرنده فروشیها، گردو، بادام، پسته و فندق پرنده را تشویق به استفاده از منقار برای شکستن آنها میکند. با این حال به یاد داشته باشید که تقریبا هر خوراکی ای حتی اگر مفید هم باشد مقدار زیاد آن باعث چاقی و اضافه وزن در پرندگان میشود، بنابر این در دادن آجیل به پرنده اعتدال را رعایت کنید. به علاوه ی این موارد میتوانید برای طوطی خود در قفس او سنگ مخصوص کلسیم قرار دهید تا از طریق آن هم کلسیم مورد نیاز منقار و بدن خود را تامین کند و هم منقار خود را به فعالیت وا دارد و همچنین با آن سرگرم شود. این سنگ بخصوص برای مرغ های در سنین تخم گذاری مفید است و مقدار زیاد کلسیم آن میتواند از انواع مشکلات مربوط به تخم گذاری جلوگیری کند. 


حفظ سلامت منقار و پرهای پرندگان 


آیا پرنده ی شما نیاز به کوتاه و اصلاح کردن منقار خود دارد؟


در برخی موارد مشکلات مربوط به رشد بی رویه یا دیگر اختلالات رشدی منقار نیاز به اصلاح و کوتاه کردن دارد. منقار پرندگان از کراتین ساخته شده است و در تمام طول زندگی رشد میکند (مانند ناخن انسان) و اگر پرنده با استفاده از اسباب بازیها و تکه چوبها نتواند موفق به کنترل رشد منقار خود بشود، کوتاه کردن منقار ممکن است الزامی باشد. در این مواقع اگر احساس کردید که منقار پرنده نیاز به کوتاه شدن دارد و بیش از حد و یا نامناسب رشد کرده است بهتر است به دامپزشک مراجعه کرده و اینکار را به عهده ی او بگذارید تا با وسایل مخصوص آن را به انجام برساند؛ چون کوتاه کردن منقار کار بسیار حساسی است و حتی امکان خونریزی نیز دارد. 
منقاری که به طور غیر طبیعی یا بیش از حد رشد کرده است میتواند طوطی ها را در غذا خوردن با مشکلات جدی ای مواجه کند. بنابر این در آخر توجه به منقار پرندگان و ارزیابی شرایط آن و مراجعه به دامپزشک و به دنبال درمان بودن، برای سلامت طوطی ضروری میباشد.


*منابع غذایی دارای ویتامین A برای پرندگان شامل سبزیجات با رنگ سبز تیره مانند اسفناج و کاهو، سبزیجات نارنجی رنگ مانند هویج و کدو، میوه جات نارنجی رنگ مانند پرتقال و همچنین برخی میوه جات مانند موز و خربزه و گیلاس و خرما میباشد.

*منقار قیچی مانند (scissors beak): این مشکل وقتی بوجود می آید که منقار تحتانی به طور انحراف دار و بی رویه رشد کند.

*جلوزدگی منقار تحتانی* (parrot beak): این مشکل مربوط به فرو رفتن منقار بالایی در منقار تحتانی یا روی هم قرار گرفتن آنها بر اثر رشد نامناسب است.منبع: birds.about.com (با تلخیص)

مترجم: ToOoTi

PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread144308.html#ixzz2xa0SnqyR 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی