گربه ای که پارس می‎کند !!
کارشناس مسئول محیط طبیعی اداره کل محیط زیست لرستان گفت: یکی از خصوصیات گربه جنگلی، صدای منحصر به فرد اوست که صدایی شبیه پارس یک سگ بزرگ دارد.

محسن امیری‎ ، بیان کرد: گربه جنگلی با نام علمی felis chaus با صورتی گرد همراه با چشمانی کهربایی از گربه سانان است که نسبت به گربه وحشی از جثه بزرگی بهره می‎برد به طوری که طولی معادل ۵۰ تا ۹۴ سانتی‎متر و ۴ تا ۱۶ کیلوگرم وزن دارد و به lynx باتلاقی هم شهرت دارد.


وی اضافه کرد: این حیوان منحصر به فرد همانند دیگر هم خانواده‎های خود شکارگری ماهر است. رنگ بدن آنها اغلب از خاکستری مایل به زرد به قهوه‎ای مایل به قرمز تغییر می‎کند و خال‎هایی قهوه‎ای رنگ مایل به سیاه در روی دست و پا و دم گربه جنگلی وجود دارد.دم گربه جنگلی ایرانی کوتاه است.این کارشناس مسئول محیط طبیعی افزود: پشت گوش‎های گربه جنگلی قرمز مایل به قهوه‎ای است و از خصوصیات دیگر این پستاندار می‎توان به وجود ۵ انگشت در دست و ۴ انگشت در پا اشاره کرد. البته باید متذکر شد که وجود دندان‎های نیش بلند، تیز و برنده، همراه با فک قوی در این حیوان سبب شده تا به شکارگری ماهر مبدل شود.

وی خاطرنشان کرد: زیستگاه این نوع حیوان در مصر، غرب، مرکز و جنوب شرقی آسیا، در مناطق جنگلی اما کم باران و بوته‎زارها و نیزارها است. اغلب گربه سانان شب‎رو هستند یعنی در شب‎ها به فعالیت و 

شکار می‎پردازند این جاندار هم به این گونه رفتار می‌کند.

این کارشناس حیات وحش تصریح کرد: غذای اصلی این جاندار، پرندگانی همچون قرقاول، کبک و پرندگان آبزی نظیر مرغابی است ولی گاهی اوقات از پستاندارانی چون بچه شوکا و گوزن تغذیه می‌کند.


امیری اظهار کرد: گربه جنگلی بعد از ۶۶ روز ۳ تا ۵ توله به دنیا می‎آورند. این نوزادان پس از ۱۰ تا ۱۲ روز چشم‎های خود را باز کرده و تا ۵ ماهگی درس زندگی را در کنار مادر خود فرا می‎گیرند و بعد از طی تقریباً دو سال به بلوغ می‎رسند.وی با بیان اینکه در حال حاضر این جاندار جزء گونه‎های مورد حمایت و حفاظت شده قرار گرفته است، تصریح کرد: عمر این جاندار ۱۴ تا ۱۵ سال بوده و در ایران در نواحی بوشهر، شیراز، گرگان، گیلان، مازندران و جیرفت مشاهده شده و اخیراً در منطقه اشترانکوه نیز دیده شده است.

منبع : ایسنا