اما مسئله اینجاست که در بسیاری از موارد، صاحبین گربه ها متوجه میشوند که بینی گربه شان کاملاً خشک است.
خشکی نوک بینی گربه میتواند عوامل متفاوتی داشته باشد. مثلاً خوابیدن گربه برای ساعات متمادی در کنار رادیاتور شوفاژ یا شومینه ، یا قرار گرفتن گربه در مقابل پنجره و نور مستقیم خورشید برای مدتی نسبتاً طولانی می تواند به خشکی بینی گربه بیانجامد. کم آب بودن جسم گربه (Dehydration) هم می توانند از عوامل این مسئله باشد. در واقع میزان رطوبت روی بینی گربه دقیقاً در راستای تغییر میزان رطوبت و دمای محیط زندگی او در طول شبانه روز ، می تواند متغیّر باشد. پس اگرچه حالت نُرمال و طبیعی برای بینی گربه این است که مرطوب باشد، اما خشکی آن همیشه و ضرورتاً نمی تواند عاملی نگران کننده محسوب شود.
اما چه زمان خشکی بینی گربه را باید با دامپزشک در میان گذاشت؟
نوک بینی گربه باید تر باشد یا خشک؟
اگر خشکی بینی گربه به طور ناگهانی و همراه با تغییر دمای بینی باشد، این مسئله چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. همچنین است اگر خشکی دماغ گربه همراه با دیگر تغییرات جسمی همچون ترک در بینی ،اسهال، کم تحرّکی، بی اشتهایی، استفراغ ظاهر شود. تغییر ناگهانی رنگ نوک بینی گربه هم می تواند از عوامل بیماری قلمداد شود. نوک بینی گربهء شما در حالت عادی باید به رنگ صورتی یا گُلبه ای رنگ باشد، و تغییر این رنگ به صورتیِ کم رنگ یا سفید می تواند از علائم ناخوشی گربه باشد. البته این رنگ صورتی مخصوص گربه هایی که پوستی روشن دارند و در گربه هایی با پوست تیره همچون گربه های مشکی ، قهوه ای و برخی از هیمالین ها ، نوک بینی همیشه تیره رنگ است.
آیا کم آبی بدن گربه همیشه همراه با خشکی نوک بینی گربه خواهد بود؟ آیا خشکی نوک بینی گربه همیشه از نشانه های کم آبی بدن گربه است ؟
به هیچ وجه. دکتر Arnold Plotnick از Cat Channel معتقد است که اگرچه خشکی نوک بینی گربه و کم آبی جسم گربه یا دیهایدرِیشِن (Dehydration) می توانند به هم مرتبط باشند اما این دو همیشه ضرورتاً با یکدیگر ارتباط ندارند. چنانچه دکتر Plotnick میگوید در طی سال ها تجربهء خود، گربه های فراوانی را مشاهده کرده که از بی آبی شدید رنگ می بردند اما نوک بینی شان کاملاً حالت طبیعی و مرطوب داشته، و از طرفی گربه هایی با بینی هایی کاملاً خشک دیده که هیچگونه کم آبی در جسمشان مشاهده نش