پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

تراژدي مرگ رودخانه سياه


در اسطوره‌هاي يوناني رودخانه‌اي به نام استکس (styx) وجود دارد که مرز بين دنياي زندگان و مردگان بود. استکس رودخانه‌اي است سياه و هميشه جاري که از ميان سرزمين مرگ مي‌گذرد و از همه مهمتر آنکه اين رودخانه آن قدر کثيف و ناپاک بود که نوشيدن قطره‌اي از آب آن، مرگ حتمي را به همراه داشت، تشابه ميان اين رودخانه اسطوره‌اي با رودخانه‌اي موسوم به قره‌سو که از ميان شهر و دشت‌هاي کرمانشاه مي‌گذرد به اندازه خود اسطوره، شگفت‌انگيز است!

به گزارش (ايسنا) ،هستند بسياري از مسافرين و شهرونداني که از پل ولايت بر روي رودخانه قره‌سو در شهر کرمانشاه عبور مي‌کنند، اما نمي‌دانند که آب اين رودخانه که به معناي آب سياه است هنگامي که از دشتهاي اطراف کرمانشاه مي گذرد چه بر سر اکوسيستم اين منطقه مي‌آورد!
کمتر از 30 سال پيش رودخانه قره‌سو را مي‌شد به زيستگاهي تشبيه کرد که تنوع زيستي پيچيده‌اي از آبزيان، پرندگان، گياهان، درختان و جانوران مختلف را در خود جاي داده بود، به گونه‌اي که بوميان محلي بيش از 15 گونه ماهي از همين رودخانه با نامهاي محلي نظير دلنج، زردک، بتک، زنگول، سليماني، شير بت، کپور، سنگ و... صيد مي‌کردند و حتي بسياري از بوميان اطراف رودخانه از طريق صيد و فروش ماهي امرار معاش مي‌کردند.
فصل بهار و هنگامي که ميزان آب رودخانه به دليل ذوب شدن برف کوهستانها به بالاترين حد خود مي‌رسيد، قره سو تبديل به يکي از زيباترين زيستگاه‌هاي طبيعي مي‌شد، قره‌سو شريان حياتي بود که در کالبد دشتهاي کرمانشاه جاري مي‌شد و شوق زيستن را در آن چند برابر مي‌کرد.
اما چرا نياکان ما نام اين رودخانه را قره‌سو يعني آب سياه گذاشتتند؟ شايد کساني که رودخانه را با اين اسم غيرمتعارف نامگذاري کردند مي‌دانستند که قره‌سو در آينده بايد چه بهايي پرداخت کند، اما آنها از يک واقعيت مهم غافل بودند و آن اينکه در حال حاضر آب سياه هم نمي‌تواند تراژدي که در حال رخ دادن براي اين رودخانه است را توصيف کند.
پرداختن به منشا آلاينده‌هاي قره‌سو کاري تخصصي خواهد بود، اما آنچه که مشهود است تبديل شدن قره‌سو به رودخانه‌اي است که به دليل وجود انواع آلاينده‌ها، هم اکنون تنها گونه‌هايي بسيار محدود از جانوران در آن زندگي مي‌کنند؛ در حال حاضر پرنده‌اي موسوم به مرغ سياه، گونه‌اي معمولي از لاک پشت و تعداد بسيار محدودي قورباغه تنها موجوداتي هستند که در برابر تمامي تغييرات روي داده در اين رودخانه مقاومت کرده و به حيات خود ادامه مي دهند که تصور نمي‌شود آنها هم در اين گردونه بتوانند مدت طولاني دوام بياورند و در نهايت در ورطه قدرت انواع آلاينده براي هميشه نابود خواهند شد.
در اين اکوسيستم ديگر خبري از ماهيان آبهاي شيرين، خرچنگ، تنوع گياهي، پرندگان و درختان نيست و به طور کلي قره‌سو با حجم عظيمي از آلاينده‌هايي که با خود به همراه مي‌برد تنها نداي مرگ را در دشتهاي کرمانشاه مي‌پيچاند.
رودخانه قره‌سو در خروجي شهر کرمانشاه با جذب انواع آلاينده‌هاي شهري تبديل به رودخانه‌اي مي‌شود که در تشبيه آن به رودخانه اسطوره‌اي يونان چندان اغراق نشده است و در مسير پر پيچ و خم خود همچنان بر آلاينده‌هاي آن افزوده مي‌شود تا اينکه در نهايت به رودخانه گاماسياب پيوسته و سيمره را تشکيل مي‌دهد.
اما در مسير بين شهر کرمانشاه تا رسيدن به منطقه‌اي که به دوآب معروف است و روخانه سيمره تشکيل مي‌شود اکوسيستمي که رودخانه قره‌سو طي قرون آن را شکل داده بود در عرض کمتر از سه دهه تخريب شده است.
با افزايش جمعيت شهري و افزوده شدن ميزان آلاينده‌ها و همچنين افزايش آلاينده‌ها در مسير رودخانه، به جرات مي‌توان گفت که در فصل تابستان که ميزان آب رودخانه به پايين‌ترين حد خود مي‌رسد، پديده‌اي طبيعي به نام قره‌سو ديگر وجود ندارد، بلکه مسير رودخانه تبديل به کانالي مي‌شود که فاضلابهاي شهري و روستايي از آن مي‌گذرند و صحنه‌اي نازيبا از زيستگاه قره‌سو را در ذهن بيننده حک مي‌کنند.
روزها، سالها و دهه‌ها مي‌گذرند و رودخانه قره‌سو هم آخرين نفس‌هاي قبل از مرگ را در سينه حبس کرده است و همه اين تراژدي مرگبار را از نزديک آنچنان مشاهده مي‌کنند و مي‌گذرند که انگار محيط زيست و حفظ آن مقوله‌اي لوکس، بي‌معني و بي‌تاثير در رستگاري و سعات انسان و توسعه جوامعي است که در آن زندگي مي‌کنند... آيا روزي خواهد رسيد که يک ناجي از راه برسد و براي دميدن جاني تازه در عروق آلوده اين رودخانه، اميدي هر چند ناچيز به دوستدارن محيط زيست بدهد؟

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی