در ایزدخواه
معرفیه گربه ی پلاس
براساس گزارش روابط عمومی محیط زیست فارس، گزارش‌هایی در خصوص حضور گربه‌سانی به‌نام گربه «پالاس» در مناطق زیست بومی این استان اعلام شده است.
معرفیه گربه ی پلاس
منطقه فارس، معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست فارس اعلام کرد: یک قلاده گربه پالاس از گونه‌های در معرض تهدید در منطقه ایزدخواست شهرستان آباده مشاهده شد.
«محسن جعفری‌نژاد» گفت: در نخستین روزهای آذر امسال پس از تماس تلفنی اهالی محل مبنی بر حضور جانوری ناشناس در منطقه‌ی ایزدخواست شهرستان آباده، ماموران اجرایی اداره حفاظت محیط زیست آباده به محل عزیمت کردند.
وی ادامه داد: جانور مورد اشاره گربه پالاس از راسته‌ی گوشتخواران و خانواده‌ی گربه‌سانان بود که برای انجام مطالعات بیشتر زنده‌گیری و به اداره‌ی حفاظت محیط زیست آباده منتقل و سپس در طبیعت محل زنده‌گیری رهاسازی شد.
جعفری‌نژاد یادآور شد: گربه پالاس از جمله گربه‌سانان کوچک جثه کشور و محل زندگی آن در مناطق خشک و سرد است و برای نخستین بار در خراسان‌رضوی دیده شده است.
به گفته این کارشناس محیط زیست طبیعی، حاشیه رود ارس و تجن و استان‌های قم، سمنان، اصفهان و کرمان دیگر محل‌هایی هستند که حضور این گربه‌سان گزارش شده است.
جعفری‌نژاد اعتقاد دارد که با توجه به قابلیت‌های زیست‌گاهی منطقه ایزدخواست در آباده(شمال استان فارس) می‌توان آن را به‌عنوان یکی از مناطق، با قابلیت حفاظتی، مورد توجه قرار داد.