پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

جای خاک گربه ام رو کجا بزارم

حوه و محل قرار دادن جعبهء ادرار یا Litter box ، مسئلهء مهمی است . مهمه ، چون اگر ظرف بستر را به شکل نامناسب قرار دهید ممکنه گربهء شما از آن استفاده نکنه یا حداقل ، برخی از اوقات از آن استفاده نکنه، و این چیزی نیست که هیچ یک از صاحبین گربه ها دوست داشته باشند ! پس محل و نحوهء قرار دادن ظرف بستر ، حائض اهمیته . در زیر به اختصار به برخی نکات مهم در این باره میپردازم:
جای خاک گربه ام رو کجا بزارم


*از قرار دادن ظرف بستر در محل های تنگ و کوچک خودداری کنید.
دوستان عزیز ، گربه ها به ویژه پرشین ها که نژادی به غایت حساس هستند ، از اتاق ها و محل هایی که دیوارهای نزدیک به هم دارند ، احساس ناراحتی و ترس میکنند. حمام ، دستشویی و بالکن های کوچک و محصور ، محل مناسبی برای قرار دادن ظرف خاک گربه نیست. این محل ها دارای دیوارهای نزدیک به هم و محصور هستند و گربه های پرشین به ویژه بچه گربه ها از رفتن به اینگونه مکان ها میترسند و احساس خوبی ندارند. این نکته مهمه ، چون متاسفانه بسیاری از کسانیکه به تازگی یک بچه گربهء پرشین تهیه کردند ، ظرف بستر گربه را در دستشویی و حمام و اینگونه مکان ها قرار میدند ، و با باز قرار دادن در دستشویی ، انتظار دارند که گربه هر زمان نیاز به استفاده از ظرف بستر داره ، وارد دستشویی بشه و از ظرف بستر استفاده کنه. اتفاقی که در اکثر موارد نمیافته !! متعاقباً این عزیزان از عدم استفادهء گربه از ظرف بستر خود ابراز ناراحتی میکنند. بدانید که گربه ترجیح میده از ظرف خاک خود استفاده نکنه اما وارد آن محل که دارای دیوارهای نزدیک به هم هست ، نشه. اگرچه نمیشه از این مسئله به عنوان یک قانون کلی یاد کرد که در مورد همهء گربه ها صدق میکنه ، اما در مورد عموم گربه ها به ویژه پرشین ها ، اینگونه ست.
*ظرف خاک گربه را در محلی قرار دهید که گربه بیشتر اوقات روز را در آن جا سپری میکند.
محل قرار دادن اصولیِ ظرف بستر گربه کجای خانه است ؟ جایی که گربه بیشترین ساعات روز را در آنجا سپری میکنه. اگر مثلا گربهء شما بیشتر اوقات روزش را در حال یا اتاق نشیمن منزل شما سپری میکنه ، و شما ظرف خاکش را تَهِ اتاق خواب گذاشته باشید ، ممکنه گربهء شما در استفاده از آن دچار تردید بشه. این مسئله به ویژه در مورد بچه گربه های تازه واردی که هنوز به طور کامل با محیط جدید (منزل شما ) مانوس نیستند ، بیشتر میتونه اتفاق بیفته. اگرچه باز هم تاکید میکنم که این مسئله از گربه ای تا گربهء دیگه ، کاملا متفاوته و نمیشه از آن به عنوان یک قانون کلی یاد کرد .
*اگر منزل شما بزرگ است ، بهتر است از بیش از یک ظرف خاک استفاده کنید.
دوستان دقت داشته باشید لطفا . بسیاری از اوقات مسئله اینه که بچه گربهء پرشین شما دقیقاً میدانه که ظرف خاکش کجا و در چه محلّی قرار داره . اما چون فاصلهء او تا ظرف خاکش به نسبت زیاده ، ترجیح میده از آن استفاده نکنه ! این مسئله به ویژه در مورد نژاد ظریفی مثل پرشین ، ملموس تره. اجازه بدید در قالب یک مثال ، بیشتر در این مورد توضیح بدم.
فرض کنید بچه گربهء پرشین شما در آشپزخانه یا اتاق نشیمن شما ، مشغول بازی و جست و خیزه که ناگهان نیاز به دفع ادرار پیدا میکنه. ظرف خاکش در انتهای یکی از اتاق خواب های شماست که فاصله ای ۱۵ یا ۲۰ متری از محلی هست که گربه در حال حاضر در آن قرار داره. خب ، این فاصله برای شما که یک انسان هستید و درهر گامی که برمیدارید ، چیزی حدود نیم متر را طی میکنید ، فاصله چندانی نیست . اما برای بچه گربهء پرشین شما که موجودی ظریف و کوچک هست که در هر گامی که برمیداره فقط ۵ یا ۶ سانتیمتر را طی میکنه ، اصلاً فاصلهء کوتاهی نیست !
در این زمان گربهء کوچولوی شما ممکنه ترجیح بده که برخلاف میلیش درجایی به غیراز ظرف خاک ادرار کنه ، تا این فاصلهء طولانی را طی نکنه. اینجاست که ضرورت استفاده از بیش از یک ظرف خاک در منازل بزرگ ، مشخص میشه. اصولاً استاندارد استفاده از ظرف بستر اینگونه است که به ازای هر ۸۰ یا ۹۰ متر مربع منزل ، از یک ظرف خاک برای بچه گربهء خود استفاده کنید. بسیاری از صاحبین گربه ها در زمان عدم استفادهء بچه گربه ها از ظرف بستر فکر میکنند بچه گربهء آن ها محل ظرف بستر را بلد نیست. درصورتیکه اگر از نگاه گربه تان به همین ماجرا بنگرید ، ممکن است ماجرا کاملا متفاوت باشه.


* در استفاده از ظرف خاک مُسقّف ، عجله نکنید.
بسیاری از دوستداران گربه ها ترجیح میدند از ظروف بستر مسقّف (سقف دار) و محصور استفاده کنند. این ظروف بستر که مانند اتاقکی کوچک هستند امروزه در انواع شکل ها موجودند. اگرچه استفاده از اینگونه ظروف خاک گزینهء خوبیه ، اما توصیهء من به کسانیکه قصد دارند از اینگونه ظروف استفاده کنند همیشه اینه که در این مورد ، عجله نکنید.
دوستان دقت داشته باشید ، بسیاری از بچه گربه های پرشین ( نه همهء آنها) ممکنه در وهلهء اوّل از ورود به داخل اینگونه ظروف محصور کمی بترسند و در استفاده از آنها دچار تردید بشند. توصیهء من اینه که اگر ظرف خاک مسقّف برای بچه گربهء خود تهیه کردید ، در ابتدا قسمت سقف ظرف را باز کنید و اجازه بدید که گربه فعلا از ظرف بدون سقف استفاده کنه. وقتی گربه به ظرفش عادت کرد ، کم کم و در روزهای بعدی میتونید قسمت سقف جعبه را هم به جعبه متّصل کنید. بااین کار، شما احتمال ترس گربه از ظرف بستر و عدم استفاده از آن را تغریبا به صفر میرسانید.

--- ادغام شد ---

ترشح چشم در گربه های پرشین


یکی از مسائلی که تغریباً تمامی مالکین گربه های پرشین کم و بیش آن را تجربه می کنند ، مسئلهء اشک ریزی این گربه هاست . در زیر به توضیحی مختصر در این باب میپردازیم.دوستان گرامی دقت داشته باشید . اول از همه بهتره بدانیم که اشک ریزی در گربه های پرشین ، امری کاملا طبیعی تلقّی میشه. میزان و نوع این اشک ریزی از گربه ای تا گربهء دیگر میتونه متفاوت باشه و عوامل مختلفی از جمله پیشینهء ژنتیکی میتونه در نوع و مقدار اشک ریزی موثر باشه ، اما اشک ریزی تغریبا در تمام پرشین ها هست، اگرچه در رنگ های روشن تر مشهودتره. علت اشک ریزی در پرشین ها، کوتاه بودن پوزه در این نژاد از گربه هست که سیستم اشک حیوان را تحت تاثیر قرار میده.
اشک ریزی در پرشین ها چگونه و تا چه حدی طبیعی قلمداد میشه ؟
اشک چشم گربه های پرشین در حالت طبیعی و در گربه های سالم ، باید به رنگ قهوه ای سوخته یا زرشکی باشه . این رنگ ، حاصل برخورد اشک چشم با محیط خارج هست که موجب نوعی اُکسیده شدن اشک میشه. اگر ترشحات چشم پرشین شما به این رنگ است ، این حالت طبیعی قلمداد میشه . اما اگر ترشحات به رنگی غیر از این دو رنگ باشه ، این ترشحات عموماً طبیعی نیستند. مثلاً ترشحات زردِ کم رنگ یا سبز رنگ ، نشانهء عفونت چشم گربه هستند و در این زمان باید گربه را حتماً برای معاینه به نزد دامپزشک برد.
اشک ریزی و ترشحات چشم پرشین شما میتونه کم یا زیاد باشه. اما نباید موجب به هم چسپیدن پلک بالا و پایین بشه. پس اگر ترشحات چشم پرشین شما زیاد هست ، این جای نگرانی نداره. اما اگر ترشحات چشم باعث به هم چسپیده شدن پلک های بالا و پایین بشه ، معاینهء گربه توسط دامپزشک توصیه میشه.
درمان چیست ؟
واقعیت اینه که درمانی برای اشک ریزی در پرشین ها وجود نداره ، چون اساساً این یک عارضه قلمداد نمیشه که نیاز به درمان داشته باشه. این بخشی از طبیعت حیوانه.
تنها و البته مهم ترین کاری که از دست مالک گربه برمیاد اینه که چشم گربه را روزانه یک الی دو بار ، تمیز کنه. شما میتونید با یک دستمال مرطوب یا یک تکه پنبهء نم دار چشم گربه را به آرامی و ملایمت تمیز کنید. دقت داشته باشید که بعد از پاک کردن اشک ها ، حتماً با یک دستمال کاغذی خشک ، چشم گربه را خوب خشک کنید تا رطوبتی در چشم گربه باقی نمانه که باعث ایجاد سرماخوردگی در چشم گربه بشه.


تجربه ثابت کرده که تمیز کردن اشک ها وقتی با آب مقطر باشه ، موثر تر هست. علاوه براین امروزه در اکثر پت شاپ ها و داروخانه های دامپزشکی ، انواع محلول های تمیزکنندهء اشک چشم گربهء پرشین هم موجودند. این محصولات صنعتی به طور معجزه آسایی موثر هستند، به طوریکه چند قطره از آنها روی پنبه ، تمامی اشک های زیر چشم گربه را محو میکنه و قسمت هایی از موی زیر چشمان گربه که قهوه ای رنگ شده ، با کمک این محلول به رنگ طبیعی برمیگرده. فقط باید دقت داشته باشید که این محلول با خودِ چشمِ حیوان برخورد نکنه چون این محلول ها حاوی موادی هستند که میتونند به چشم حیوان آسیب های جدی وارد کنند. پس صرفاً باید محل ریزش اشک را با پنبهء آغشته به این محلول تمیز کرد و دقّت کرد که محلول با خود چشم گربه، برخوردی نداشته باشه.

PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread161304-2.html#ixzz3sVISxEp0 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی