پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

۷ نکتهء جالب در مورد ریزش موی گربه ها

در مورد ریزش مو در گربه ها از ما پرسش های فراوان و تغریبا همه روزه میشه. خوشبختانه دراین باره بسیاری از عزیزان به توضیحات کامل و تفصیلی پرداخته ند. لذا ما اینجا یر این شدیم که از تکرار مکرّرات پرهیز میکنیم و صرفاً به بیان چند نکتهء مهمّ و اساسی دربارهء ریزش موی گربه ها یپردازیم که شاید کمتر به این نکات پرداخته شده . هدف از بیان این نکات اینه که دوستداران و متقاضیان پرشین کت و همچنین کسانیکه گربهء پرشین در منزل دارند ، درست تر و آگاهانه تر در مورد تهیه یا عدم تهیهء گربه ، و نحوهء تعامل با گربه های خود تصمیم گیری کنند.
۷ نکتهء جالب در مورد ریزش موی گربه ها
نکتهء اول : تمامی نژادهای گربه به جزء نژاد بی مو (اسفینیکس Spynx cat) ریزش مو دارند.
یکی از سوالاتی که عموماً از ما پرسیده میشه اینه که چه گربه ای بگیریم که ریزش مو نداشه باشه ! خب ، اینجا ما یک بار برای همیشه این مسئله را کامل توضیح میدیم .دوستان عزیز بدونند: “تمامی نژادهای مودارِ گربه، ریز مو دارند.”
این یک حقیقت غیرقابل انکاره که تمامی نژادهای گربه ریزش مو دارند. و اصولاً چرا این مقوله رو به گربه ها محدود کنیم ؟! حقیقت اینه که تمام پستاندارانی که بدنش پوششی از مو ، خز و پشم داشته باشه ریزش موی مداوم و روزانه دارند. تفاوت فقط دراینجاست که میزان این ریزش مو از موجودی تا موجود دیگر متفاوته. حتّی خود انسان روزانه صدها مو از سر و سطح بدن خود از دست میدند که با موهای جدید جایگزین میشه.
پس عزیزانی که دنبال نژادی از گربه هستند که ریزش مو نداشته باشه بدونند هر گربه ای که مو داره ، ریزش مو هم خواهد داشت. پس لطفاً فریب صحبتهای سطحی مثلِ “گربه های ما ریزش مو ندارند.” یا “این نژاد از گربه ریزش مو نداره” را نخورید . در این مورد میتونید از دامپزشک خود نیز پرسش کنید.
۷ نکتهء جالب در مورد ریزش موی گربه ها

گذربهء نژاد اسفینکس
spinix spinix3
spynix

نکتهء دوّم : برخلاف تصوّر عموم ، میزان ریزش مو در نژادهای مختلف گربه تغریباً همسان است.
دوستان لطفاً دقت کنید. یکی از تصوّرات نادرست در مورد گربه ها اینه که نژادهای موبلندتر مثل پرشین ها ، درقیاس با نژادهای کم مو تر مثل گربه های معمولی (Domestic cat) میزان بیشتری از ریزش مو دارند. خب ، حقیقت اینه که هرکسی که سابقهء نگهداری هم گربهء معمولی و هم پرشین را داشته باشه میتونه اذعان کنه که این یک امر نادرسته.
میزان ریزش مو در گربه ها ، به عوامل بسیاری از جمله پیشینهء گربه، شرایط تغذیه ای گربه ، شرایط روحی گربه ، سلامت کلّیِ فیزیکی در گربه و … بستگی داره. اما نژاد گربه در میزان ریزش موی گربه تاثیر چندانی نداره. واقعیت اینه که یک گربهء معمولی در شرایط یکسان و برابر، همانقدر ریزش مو داره که یک پرشین کت . البته ، طبیعیه که ریزش مو در گربه های پرشن به مراتب مشهودتره . و به قول معروف بیشتر به چشم میاد. طبیعیه که اگر ده تا تار موی دو سانتی از بدن یک گربهء معمولی بر روی یک سطح ریخته باشه ، خیلی کمتر از ده تا موی بیست سانتی که از بدن پرشین کت شما جذا شده و بر روی همان سطح ریخته ، به چشم میاد !
پس نتیچه گیری میکنیم که ریزش مو در نژادهای مختلف گربه تغریباً به یک میزانه. ولی در نژادهای موبلند چون هر تار مو ده برابر (یا بیشتر) بلند تر و درازتره ، طبیعیه که ریزش، مشهودتر به نظر میرسه.
نکتهء سوّم : ریزش مو بخشی از طبیعت گربه است و با هیچ روشی نمیتوان آن را کاملاً متوقّف کرد.
چنانچه پیش تر هم اشاره کردیم هر موجودی که بدنی دارای مو داره، به طور طبیعی و روزانه تعدادی از موهای بدن را با روالی کاملاً مشخّص از دست میده و این موها با موهای جدید جایگزین میشند. گربه هم از این قاعده مستثنی نیست. ریزش مو بخشی از طبیعت گربه ست و اگرچه با روشهای مختلف میشه تا حدّ زیادی ریزش مو را کاهش داد و کنترل کرد، اما هرگز نمیشه ریزش مو را به طور کامل برطرف کرد. روش های محدود کردنِ ریزش مو در گربه ها عبارتند از بورس کشیدن روزانه ، و یا استفاده از ویتامینها و داروهایی که دامپزشک برای شما در همین راستا تجویز میکنه.
بورس کردنِ روزانه میتونه حجم ریزش موی گربه را تا ۷۰ دصد کاهش بده. وقتی صبح شما گربهء خود را بورس میکشید ، موهایی که قراره امروز در طول روز از گربهء شما بریزند ، چون موهای مُرده هستند عموماً از لای پوشش گربه خارج شده و در بورس جمع میشند. طبیعتاً گربه در طول روز ، ریزش موی بسیار کمتری خواهد داشت چون سهم موهای مُردهء امروز که قرار بوده در طول روز بریزند ، از بافت گربه جدا شدند.
ویتامینها هم میتونند دراین زمینه کمک شایانی بکنند. فقط دقّت داشته باشید که در مورد میزان و نحوهء استفاده از ویتامینها هرگز سرِخود اقدام نکنید و همیشه از دامپزشک خود دراین زمینه کمک بگیرید.
پس دوستان دقّت کنید لطفاً. هیچ روشی برای ازبین بردن و متوقّف کردنِ کاملِ ریزش مو درگربه ها وجود نداره و هرکس چنین ادّعایی داشته باشه یا کم اطّلاع یا دروغگوئه. ریزش موی گربه (از هر نژادی) را میشه کنترل کرد تا حدّی . اما متوقف به طور کامل ، هرگز.
BigPic3

نکتهء چهارم : افزایش ناگهانیِ میزان ریزش مو میتواند علامت مشکلی دیگر در بدن گربه باشه.
درسته که در بالا توضیح دادیم که ریزش مو بخشی از طبیعت گربه ست . اما میزان ریزش مو در گربه ها روال و اندازهء مشخّص خودش را داره. پس اگر در مقطعی متوجّه شدید که میزان ریزش مو در گربهء شما به طور چشم گیری افزایش یافته ، حتماً در این باره با دامپزشک خود مشورت کنید. افزایش ناگهانی میزان ریزش مو در گربه میتونه نشان از مشکلی دیگه در بدن حیوان باشه. در برخی از مقاطع زندگی گربه ، ممکنه میزان ریزش مو به طور موقّتی افزایش پیدا کنه. مثلاً در دوران شیردهی ، فشار مضاف جسمی بر گربهء مادر برای تولید شیر وجود داره. تشخیص این امر که میزان ریزش مو در گربهء شما طبیعیست یا خیر، با دامپزشک شماست.
نکتهء پنجم : بچه گربه ها ریزش مو ندارند.
ریزش مو بخشی از طبیعت گربه ست ، اما این پروسه عموماً از حدود پنج تا هفت ماهگی در گربه ها آغاز میشه. به زبان ساده تر میتوان گفت بچه گربه ها در ماه های اوّلیهء تولّد خود، تغریباً ریزش مو ندارند.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

نکتهء ششم : ریزش مویِ موضعی هرگز طبیعی نیست.
چنانچه ذکر شد ، ریزش مو در گربه ها با روال و پروسه ای طبیعی انجام میشه و اگرچه روزانه گربه تعداد بالایی از موهای خود را از دست میده، اما چون این موها مرتّباً با موهای جدید جایگزین میشند هرگر به کچلی با بی مویی در گربه نمی انجامه. دقیقاً مثل انسان ها که به طور طبیعی روزانه تعدادی از موهای سر خود را از دست میدند.
اما اگر در بُرهه ای احساس کردید که ریزش مو در قسمتی از جسم گربه، بیش از حدّ معمولی بوده و به کم مویی و کچلی در اون ناحیه انجامیده، قطعاً گربهء خود را نزد دامپزشک ببرید چون ریزش موضعی مو هرگز طبیعی نیست.
نکتهء هفتم : موی گربه بیماری زا نیست !
سخن آخر اینکه ، یکی از پرسش هایی که هزاران بار از ما به عمل آمده و قطعاً هزاران بار دیگر هم پرسیده خواهد شد اینه که “آیا موی گربه مریضی میاره ؟؟؟!!”
خب بنده ابتدائاً به همهء عزیزانی که این پرسش را با بنده مطرح میکنند همیشه تاکید میکنم که از اونجاییکه بنده دامپزشک نیستم و صرفاً یک پرورش دهنده و دوستدار گربه هستم، در جایگاهی نیستم که بتونم به پرسش های پزشکی پاسخ بدم. پس بهترین کار اینه که این پرسش را با دامپزشک مطرح کنید. و اجازه بدید دامپزشک به طور تفصیلی و کامل براتون دراین باره توضیح بده. اما اگر پاسخ بنده را میخاید ، قطعاً جواب من یک “نه” بزرگ هست !
دوستان عزیز لطفاً دقّت داشته باشید. در هر زمینه ای در زندگی، بشر برای یافتن پرسش های سوالات خودش به متخصّصینِ اون فنّ و عِلم رجوع میکنه.
وقتی شما مثلا پرسش درمورد مسائل برقی دارید ، از برقکار سوال میکنید. وقتی سوال در مورد مسائل تغذیه ای دارید ، از متخصص تغذیه کمک میگیرید . وقتی مثلاً در موردِ دوخت پارچه ای پرسش دارید طبیعتاً از خیاط دراین زمینه تحقیق میکنید . پس در مورد پرسش های در رابطه با حیوانات هم قطعاً همینگونه بایستی باشه . و تنها و تنها منبعِ موثّق و معتبری که میتونه در این زمینه پاسخ صحیح را به شما بده، دامپزشکه. و نه کس دیگه.
به زبان ساده تر ، اینکه دخترخالهء پسرعموی فلانی به شما گفته “موی گربه مریضی میاره” یا زن عموی برادرزادهء دوستتون میگه از موی گربه مریض شده ، هیچ سندّیت و وجاهت علمی نداره! صحبت هایی از این حیث که در بین عوام ردّ و بدل میشه عموماً پایه و اساس علمی نداره. حرف هایی بیهوده ای مثل “گربه بی چشم و روئه!” و “گربه بی صفته” و امثالهم هم از همین دسته مهملات هستند ، که هرکس در طول عمر خود تجربهء زندگی با گربه را داشته باشه میتونه اذعان کنه که این حرف ها ، بیهوده و چرندیات محضه.
پس لطفاً در مورد شبهاتی که دراین زمینه ها دارید صرفاً و فقط از افراد خبره و متخصّص (که دراین زمینه میشه دامپزشک) پرسش کنید، چون تنها صحبت های یک کارشناسه که دراین باب دارای وجاهت و سندیّته. و دامپزشک شما برای شما توضیح خواهد داد که آنچه عوام دراین باره میگند صددرصد نادرسته و هیچ پایه و اساس علمی نداره.


PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread162016.html#ixzz3sVKUHmYQ 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی