پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

آیا میتوان گربه پرشین در کنار پرندگان نگهداری کرد؟

از دغدغه هایی که بعضاً دوستداران گربه های پرشین دارند و عموماً از من در این باره پرسش میکنند اینه که بسیاری از اوقات ، آنها در کنار گربهء پرشین خود
 ، تمایل به نگهداری از پرندگان زینتی مثل قناری ، بلبل ، مینا ، کاسکو و … دارند . خیلی از اوقات دارندگان پرندگان زینتی ، تصمیم به تهیهء پرشین کت دارند و برخی اوقات هم کسانیکه از قبل ، گربه پرشین دارند ، تمایل به خرید پرندگان زینتی دارند . و در هر دوی موارد ، دغدغهء اصلی این عزیزان اینه که آیا گربهء آنها به پرندهء موجود در منزلشان آسیبی میرسونه یا نه ؟ ( و بالعکس) . برای پاسخگویی به سوالات مشابه، در ضمن این مقاله به توضیحاتی اجمالی دراین رابطه میپردازیم :


برای اینکه بتونیم بهتر به این موضوع بپردازیم ، ابتدا بایستی پرندگان زینتی موجود در منازل را به دو دسته تقسیم کنیم.
دستهء اوّل ; پرندگان کوچک مثل بلبل، قناری ، مرغ عشق و امثالهم.
خیلی از عزیزانی که اقدام به نگهداری پرندگان زینتی کوچک ، در کنار گربه ء پرشین میکنند، هرگز نمیتونند بپذیرند که گربهء زیبا و ملوس آنها که اکثر اوقات روز را در خواب به سر میبره و به ندرت حتّی با اسباب بازی های خودش بازی میکنه ، میتونه جسارت این رو داشته باشه که به پرندهء اونها آسیبی بزنه. این عزیزان ، گربه های پرشین رو تنبل تر و اصطلاحاً پخمه تر از این تصوّر میکنند که بتونند در نقش یک شکارچی ظاهر شند. دوستان عزیز لطفاً دقت کنید . این یک تصور اشتباهه !
تجربهء سالهای متمادی نگهداری از گربه های پرشین به خوبی به ما اثبات کرده که گربه های پرشین اگرچه ظاهری بسیار آرام و ملوس و بی خطر دارند ، اما در بطن، گربه هستند و گربه ها هم موجوداتی ذاتاً شکارچی اند. اگرچه قرن ها زندگی در کنار انسان ها ، پرشین ها را از خوی شکارچی خودشون به شدّت دور کرده ، اما تجربه ثابت کرده که در زمانی که فرصت مناسب را داشته باشند ، پرشین ها در قبال پرندگان کوچک ، دقیقاً در قالب شکارچی ظاهر میشند . این مسئله را اون دسته از عزیزانی که به گربه پرشین های خود اجازه میدند به بالکن یا حیاط منزل برند ، به خوبی لمس کرده اند. کم نبوده مواردی که مشاهده شده گربهء پرشین ، همراه با گنجشک یا ساری مُرده ، به منزل برگشته.متاسفانه طی سالهای اخیر موارد فراوانی هم از کشته شدن پرندگان خانگی مثل بلبل، مرغ عشق و .. توسط گربهء منزل ، مشاهده شده. در بسیاری از موارد صاحب گربه تاکید میکنه که گربهء آنها در طول سالهای گذشته هرگز هیچ سوءقصدی به پرنده نداشته و آنها هرگز انتظار چنین رفتاری از جانب گربه را نداشتند. حقیقت اینه که در این زمینه ، گربه ها رفتاری غیرقابل پیش بینی دارند. اگرچه موارد زیادی هم مشاهده شده که پرشین کتِ موجود در منزل ، برای همهء عمر با پرندگان زینتی منزل ، رابطه ای خوب و دوستانه داشته . اما توصیهء ما به همهء عزیزان همیشه این بوده که از آزاد قرار دادن پرنده در منزلی که گربه در آن وجود داره ، پرهیز کنند و این ریسک را هرگز انجام ندهند اگرچه گربهء شما دراین زمینه سابقهء بدی نداشته باشه. بدیهیه که پرندگانی که در قفس ( و نه به صورت آزاد) در منزل نگهداری میشند ، در این زمینه تغریباً مَصون و ایمن هستند.
دستهء دوّم ; پرندگان زینتی نسبتاً بزرگ تر همچون کاسکو، طوطی های بزرگ ، زاغ، و …
دقیقاً مثل پرندگان زینتی کوچک که توصیهء ما همیشه بر عدم نگهداری این پرنده ها در منزل در کنار پرشین کت هست ، در مورد پرندگان زینتی بزرگ تر که طبیعتاً جزء شکارهای گربه در عالَم وحش محسوب نمیشند هم ، نظر ما بر عدم نگهداری در کنار گربه هاست.
علّت این امر پُرواضحه. در مواردی که گربه نمیتونه به پرنده آسیب برسونه ، عموماً پرنده میتونه به پرشین کت آسیب های جدّی برسونه.
دوستان دقّت کنید. گربه ها ، از هر نژاد و دسته ای که باشند به علّت اینکه ذاتاً موجوداتی شکارچی هستند ، به حضور یک پرنده در منزل ، واکنش نشان میدند، حتّی اگر قادر به شکار و آسیب رساندن به آن پرنده نباشند. این واکنش ها میتونند از تعقیب پرنده در منزل گرفته تا لمس کردنِ پرندهء موجود در داخل قفس از لای میله های قفس ، گسترده باشند. موارد فراوانی مشاهده شده که بچه گربه یا پرشین کتِ بالغ، در زمانیکه سعی میکرده از لای میله های قفس به طوطیِ کاسکو (از سرِ کنجکاوی) دست بزنه ، پرنده با منقار قدرتمند خود اسیب جدی به پنجه یا حتّی چشم گربه وارد کرده.
نگهداری پرندگان زینتی با پرشین کت در منزل ، ناممکن نیست اما امری بسیار ظریفه که میتونه دشواری های خاصّ خود را داشته باشه. دست آخر ،امکان یا عدم امکان همزیستی مسالمت آمیز بین پرشین کت و پرندگان زینتی در یک منزل ، به دو فاکتور نهایی برمیگرده.
۱- شخصیت گربهء شما و میزان توجهی که گربهء شما به پرندگان موجود در منزل میکنه ( که از یک گربه تا گربه ای دیگر میتونه بسیار متفاوت باشه)
۲- میزان دقّتِ عمل و نظارت صاحب حیوانات به نحوهء تعامل پرنده و گربه با یکدیگر
 آیا میتوان گربه پرشین در کنار پرندگان نگهداری کرد؟
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی