پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ورود روزانه 400تن زباله به سياهرود


ريزش مستقيم انواع فاضلاب به رودخانه هاي رشت و انزلي به رغم هشدارهاي فعالان محيط زيست همچنان ادامه دارد و به نظر مي رسد بايد تدبيري اساسي براي اين موضوع انديشيده شود.

به گزارش مهر، از سوي ديگر چند سالي است که مردم شهرهاي رشت و انزلي با افزايش چشمگير کند و کاري ها در برخي از خيابانها و معابر عمومي براي ساخت سامانه هاي دفع فاضلاب از محل اعتبارات بانک جهاني روبرو هستند.
حال سئوال اين است که اعتبارات بانک جهاني براساس چه الزاماتي براي ايجاد سامانه هاي دفع فاضلاب در شهر رشت و انزلي اختصاص پيدا کرده يا به عبارتي شهرهاي رشت و انزلي جزو چند شهر ايران هستند که اين اعتبارات را دريافت کرده اند؟
مديرعامل آب و فاضلاب استان گيلان در پاسخ به اين سئوال با اعلام اينکه شهرهاي گيلان به شدت در حال توسعه هستند، گفت: تامين آب آشاميدني سالم و بهداشتي و داشتن سامانه هاي دفع بهداشتي فاضلاب از الزامات شهرنشيني است.
انتقال فاضلاب شهرها از مبدا به رودخانه ها مشکلاتي براي گيلان به وجود آورده است
ناصر اميني همچنين با اعلام اينکه ايجاد سامانه دفع بهداشتي فاضلاب با توجه به شرايط خاص اقيلمي استان گيلان امري ضروري است، افزود: از سالهاي گذشته انتقال فاضلاب شهرها از مبدا به رودخانه ها ريخته و مشکلاتي براي استان گيلان به وجود آورده است.
وي ادامه داد: براي رفع اين مشکل نياز به ساخت تصفيه خانه، خطوط انتقال، خطوط جمع آوري و همين طور ايستگاه هاي پمپاژ بود که خوشبختانه اين فعاليتها بعد از تشکيل شرکت آب و فاضلاب يک سرانجامي به خود گرفت اما منابع مالي مورد نياز کفاف اين حجم کارها را نمي داد.
مديرعامل آبفاي گيلان با اشاره به اينکه پروژه هاي آب و فاضلاب بسيار هزينه براست، افزود: با توجه به شرايط استان گيلان و پروژه هاي آغاز شده و توجيه فني، اقتصادي، اجتماعي، زيست محيطي و فرهنگي که در اين راستا انجام شده بود اين پروژه ها به بانک جهاني معرفي شدند.
اميني ادامه داد: بعد از تلاش بسيار زياد خوشبختانه نظر بانک جهاني براي سرمايه گذاري جلب شد و از بين شهرهاي که داوطلب استفاده اين تسهيلات بودند، هفت شهر پذيرفته شدند که رشت و انزلي از جمله اين شهرها بود.
1500 کيلومتر در شهر رشت و انزلي از محل اعتبارات بانک جهاني تاسيسات آب و فاضلاب ايجاد مي شود
به هرحال بيش از هزار و 500 کيلومتر در شهر رشت و انزلي تاسيسات آب و فاضلاب ايجاد کردن واقعا کار ساده اي نيست چرا که اين شهرها به رغم داشتن بافت سنتي داراي تاسيسات بسيار زيادي بوده که در حال بهره برداري است.
در ارتباط با اصلاح و توسعه شبکه آب و آشاميدني با توجه به توسعه شهر و رشد جمعيتي که دارد، امري اجتناب ناپذير است پس بايد اين اقدامات انجام مي شد تا شرکت پاسخگوي نياز آب آشاميدني و دفع بهداشتي فاضلاب شهروندان باشند.
در حال حاضر شهرهاي استان گيلان داراي يک شبکه سنتي دفع آبهاي سطحي و در عين حال دفع فاضلاب هستند که به رودخانه هاي سر ريز مي شود در حاليکه بايد در خلال اين موانع تأسيسات جديد نيز ايجاد شود که مشکلاتي از قبيل ترافيک، بارندگي و گردشگري به سختي اين کار مي افزايد.
اين موضوع مربوط به خيلي از شهرهاست، برخي از استانهاي کشور که حدود يک سال جلوتر از گيلان پروژه هاي بانک جهاني را شروع کرده اند به دليل همين مشکلات آن توقعي که بود، شايد نتوانسته اند به آن برسند.
مديرعامل آبفاي گيلان در اين خصوص نيز گفت: خوشبختانه با تعاملي که در استان ايجاد شد و برنامه ريزي ها و هماهنگي هاي به عمل آمده پروژه هاي خيلي عقب نيفتاده اما انتظار مي رفت زودتر از اينها کارها به اتمام برسد.
وي در خصوص علت عقب افتادگي روند ساخت پروژه هاي آبفاي بانک جهاني در گيلان اظهار داشت: حدود يکسال از زمان به دليل ضرورت اخذ مجوزهاي لازم در درون کشور مثل مصوبه شوراي اقتصاد تا تبديل شدن به موافقتنامه از دست رفت و افزايش قيمتها و مشکلات و تلاطمي که در بازار ايجاد کردند، باعث تاخير در روند ساخت اين پروژه ها در استان شد.
اميني همچنين در پاسخ به سئوالي مبني براينکه اعتبارات بانک جهاني بلاعوض است يا اينکه بايد باز پرداخت شود، اظهار داشت: اين اعتبارات اصولا يک وام است که بايد سود و جريمه اش پرداخت شود يعني اگر در مهلت مقرر کارها به سامان نرسد مشمول جريمه خواهد شد البته اين مربوط به کل استانهاي است که از اين تسهيلات استفاده کرده اند.
سامانه هاي دفع فاضلاب از محل وام بانک جهاني براي رفع نيازمنديهاي 30 تا 50 سال طراحي شده است
وي در پاسخ به سئوالي مبني براينکه سامانه هاي دفع فاضلاب که از محل وام بانک جهاني ساخته مي شوند، براي رفع نيازمندي هاي چند سال طراحي شده است، خاطر نشان کرد: طراحي ها در بخش آب آشاميدني و فاضلاب به خاطر اينکه هزينه هاي ساخت اقتصادي باشد 30 تا 50 سال لحاظ مي شود، اين پروژه ها نيز بر اساس همين قاعده طراحي شده اند به علاوه آنچه که بسيار مهم است رعايت مسائل فني در دوره بهره برداري است يعني اگر در اين دوره الزامات فني رعايت شود عمر تاسيسات افزايش مي يابد.
بدين ترتيب ريزش بي رويه فاضلاب به دو رودخانه مهم شهر رشت يعني زرجوب و گوهررود و تالاب انزلي بزرگترين رنج امروز مردم و مسئولان استان گيلان است که با بهره برداري زود هنگام پروژه هاي بانک جهاني اين مشکل حل خواهد شد.
تالاب بين المللي انزلي به لحاظ قرار گرفتن در يک منطقه پر جمعيت، انواع گوناگون مواد آلي از طريق رودخانه هاي منتهي به تالاب دريافت مي کند.
شهرهاي رشت و انزلي به ترتيب اولين و دومين شهر بزرگ استان از لحاظ جمعيت است. رشد فزآينده جمعيت اين دو شهرستان که تقريبا نيمي از جمعيت شهري استان را در خود جاي داده اند بر اکوسيستم تالاب اثر سوء داشته است.
به دليل بالا بودن سطح آبهاي زيرزميني شهر رشت فاضلابهاي خانگي و شهري مستقيما به رودخانه هاي زرجوب و گوهر رود و در بندر انزلي به تالاب تخليه مي شود.
روزانه 400 تن زباله رشت، خمام و کوچصفهان به رودخانه سياهرود وارد مي شود
روزانه بيش از 400 تن زباله مربوط به شهرستانهاي رشت، خمام و کوچصفهان به رودخانه سياهرود وارد مي شود و استقرار کارخانه هاي مختلف در حومه شهر رشت و انزلي و سرازير شدن فاضلاب آنها به داخل رودخانه ها، در نهايت باعث آلودگي آب تالاب مي شود.
تالاب انزلي در نتيجه ريزش فاضلابهاي صنعتي و شهري و تخليه آب آلوده مزارع در معرض خطر نابودي قرار گرفته است.
استاندار گيلان در اين خصوص به خبرنگار مهر در رشت گفت: ريزش فاضلاب به رودخانه هاي شهر رشت و تالاب انزلي بزرگترين رنج مردم و مسئولان استان گيلان است.
روح الله قهرماني بر لزوم ساماندهي تصفيه فاضلاب در استان تاکيد کرد و افزود: با بهره مندي از تسهيلات يک هزار و 400 ميليارد ريالي بانک جهاني به طور جدي مشکل فاضلاب شهرهاي رشت و انزلي رفع خواهد شد.
وي با تائيد اينکه اجراي اين پروژه ها براي مردم ايجاد مشکل کرده است، اظهار داشت: مديرعامل شرکت آب و فاضلاب، شهردار و مسئولان بايد بر نحوه اجراي پروژه ها نظارت بيشتري داشته باشند.
قهرماني با تأکيد مجدد بر اين نکته که هزينه يک هزار و 400 ميليارد ريالي پروژه هاي آب و فاضلاب در استان گيلان يک امتياز ويژه براي اين استان است از مردم تقاضاي صبر و شکيبايي بيشتري کرد تا برکات اين حرکت بزرگ به مردم شريف شهرهاي رشت و بندر انزلي برسد.
به هر حال ساماندهي و تسريع در روند ساخت پروژه هاي آب و فاضلاب از محل اعتبارات بانک جهاني در شهرهاي رشت و انزلي با توجه به اکوسيستم شکننده استان گيلان نيازمند عزم همگاني مردم و مسئولان است و اميد مي رود اين پروژه هرچه سريعتر نهايي شده و از مشکلات زيست محيطي که بدليل عدم اجراي اين پروژه به منابع طبيعي استان گيلان وارد شده، جلوگيري شود.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی