پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

مشکلات قلب در گربه ها

قلب مهمترین عضو حیاتی بدن و عامل اصلی خون رسانی به تمامی بافت­های بدن و تداوم حیات می­باشد. به همین دلیل کوچکترین اختلال در عملکرد و در ساختمان قلب می­تواند موجب بروز مشکلات جدی و تهدید کننده حیات در موجود زنده گردد.در انسانها شایعترین عارضه قلبی، حمله قبلی یا همان سکته قلبی (بسته شدن رگ­های قلبی) است در حالیکه حیوانات به ندرت دچار سکته قلبی می شوند اما در آنها بیماری­های قلبی دیگری دیده می­شود.


یکی از شایعترین بیماری­های قلبی که در گربه­ های دیده شده کاردیومیوپاتی نامیده می­شود. کاردیومیوپاتی واژه­ ای است که برای بیان تمام اختلالات میوکاردی (عضله­ ای قلب) که اولیه هستند و به صورت ثانویه در اثر بیماری و اختلال در سایر بخش­های سیستم قلبی- عروقی ایجاد نمی­شود، مورد استفاده قرا می­گیرد.

کاردیومیوپاتی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­شود. نوع اولیه آن زمانی است که عامل ایجاد کننده عارضه ناشناخته بوده و یا اطلاعات اندکی در مورد آن وجود داشته باشد. نوع ثانویه آن نیز در مواردی بکار برده می­شود که عامل ایجاد کننده عارضه شناخت شده باشد و بیماری به دنبال آن عامل ایجاد شده است (مانند عوامل هورمونی، تغذیه­ای، عفونی و یا التهابی).

کاردیومیوپاتی در تمام موجودات ازجمله انسان­ها، سگ­ها و گربه­ ها دیده می­شود ولی در گربه­ ها از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا بیش از 90 درصد از انواع کاردیومیوپاتی ­های اکتسابی شناخته شده در جمعیت گربه ­سانان دیده شده است. طبقه بندی­ های متفاوتی برای انواع کاردیومیوپاتی ­ها در گربه ­ها وجود دارد که یکی از پرکاربردترین آنها تقسیم­ بندی براساس شکل ظاهری، عملکرد و محل ضایعات می­باشد. براین اساس می­توان کاردیومیوپاتی ­ها را در 4 دسته اصلی زیر قرار داد:

قلب مهمترین عضو حیاتی بدن و عامل اصلی خونرسانی به تمامی بافت­های بدن و تداوم حیات می­باشد. به همین دلیل کوچکترین اختلال در عملکرد و در ساختمان قلب می­تواند موجب بروز مشکلات جدی و تهدید کننده حیات در موجود زنده گردد. در انسانها شایعترین عارضه قلبی، حمله قلبی یا همان سکته قلبی (بسته شدن رگ­های قلبی)است در حالیکه حیوانات به ندرت دچار سکته قلبی می­شوند اما در آنها بیماریهای قلبی دیگری دیده می­شود.

بیماری قلبی در گربه ­ها و نقش تغذیه در مدیریت آن

یکی ازشایعترین بیماری­های قلبی که در گربه­ها دیده شده “کاردیومیوپاتی” نامیده می­شود. کاردیومیوپاتی واژه­ای است که برای بیان تمام اختلالات میوکاردی (عضله­ای قلب) که اولیه هستند و به صورت ثانویه در اثر بیماری و اختلال در سایر بخش­های سیستم قلبی- عروقی ایجاد نمی­شوند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

کاردیومیوپاتی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­شود. نوع اولیه آن زمانی است که عامل ایجاد کننده عارضه ناشناخته بوده و یا اطلاعات اندکی در مورد آن وجود داشته باشد. نوع ثانویه آن نیز در مواردی بکار برده می­شود که عامل ایجاد کننده عارضه شناخته شده باشد و بیماری به دنبال آن عامل ایجاد شده است (مانند عوامل هورمونی، تغذیه ای، عفونی و یا التهابی)

کاردیومیوپاتی در تمام موجودات ازجمله انسان­ها، سگ­ها و گربه­ ها دیده میشود ولی در گربه­ های از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا بیش از 90 درصد از انواع کاردیومیوپاتی های اکتسابی شناخته شده در جمعیت گربه ­سانان دیده شده است.

طبقه ­بندی­های متفاوتی برای انواع کاردیومیوپاتی­ ها در گربه­ ها وجود دارد که یکی از پرکاربردترین آنها تقسیم­ بندی براساس شکل ظاهری، عملکرد و محل ضایعات می­باشد. براین اساس می­توان کاردیومیوپاتی ­ها را در 4 دسته اصلی زیر قرار داد:

دسته اول: کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
این عارضه به صورت بزرگ شدگی قلب مشخص می­شود که عمدتاً همراه با ضخیم شدگی بخش­هایی از دیواره ­های آزاد بطن چپ و یا دیواره بین دو بطن می­باشد. این بزرگ شدگی قلب نیز می­تواند به صورت متقارن، نامتقارن و یا موضعی باشد. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یکی از انواع مهم کاردیومیوپاتی می­باشد که می­تواند موجب بروز عوارضی مانند نارسایی احتقانی قلب (46 درصد موارد)، ترومبوآمبولیسم شریانی (6.5 درصد موارد) و آریتمی گردد که هر کدام از اینها می­توانند منجر به مرگ ناگهانی حیوان گردند. طبق مطالعات مختلف در جهان این عارضه رایج­ترین نوع بیماری قلبی شناخته شده در جمعیت گربه­ ها می­باشد.

بیماری قلبی در گربه ­ها و نقش تغذیه در مدیریت آن2

برخی از نژادها مانند Maine coon,Amercian Shorthair و Persian استعداد ژنتیکی بیشتری برای ابتلاء به این عارضه را دارند و در مقابل نژادهایی مانند Siames, Barmes، Abys sinian احتمال ابتلای کمتری در آنها وجود دارد. همچنین این بیماری درگربه­ های نر بیش از گربه­ های ماده دیده شده است. این عارضه در هر سنی می­تواند روی دهد. بطوری که در گربه­ های 3 ماهه تا 17 ساله دیده شده است.

دسته دوم: کاردیومیوپاتی اتساعی
این عارضه عمدتاً بطور ثانویه و به دنبال عواملی مانند کمبود تورین ایجاد می­شود. تا دهه 1980 میلادی میزان بروز کاردیومیوپاتی اتساعی در جمعیت گربه­ ها بسیاری بیشتر از کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک بوده است (برخلاف اکنون). اما با افزایش آگاهی نسبت به نیازهای تغذیه ­ای گربه­ های و نیاز به تورین در آنها و در نظر گرفتن این عامل توسط کارخانجات تولید کننده غذای تجاری معتبر حیوانات، میزان بروز این بیماری تا حد بسیاری زیادی کاهش یافته است.

دسته سوم: کاردیومیوپاتی محدود کننده
منشأ این بیماری به طور دقیق مشخص نیست ولی می­تواند در اثر فیبروزهای ایجاد شده در اثر واکنش ­های ایمنی و یا عفونت­ های ویروسی باشد که عملکرد قلبی را با محدودیت­ هایی مواجه می­کنند و مانع از عملکرد صحیح قلب می­شوند.

دسته چهارم: کاردیومیوپاتی ­های طبقه­ بندی نشده
شامل کاردیومیوپاتی­ های می­شود که مجموعه ­ای از نشانه­­ های دسته­ های اشاره شده در بالا را دارند ولی نمی­توان آنها را در یکی از این دسته­ های قرار دارد. به همین دلیل در گروه جداگانه­ ای قرار می­گیرند.

عوامل تغذیه­ ای
جیره غذایی در کنار اقدامات درمانی دارویی نقش بسیار مهمی در درمان بیماری­های مختلف و از جمله بیماری­های قلبی دارد. تغییر رژیم غذایی و استفاده از جیره غذایی متناسب با نوع بیماری می­تواند در کاهش سرعت پیشرفت بیماری قلبی، علایم بالینی و میزان مصرف داروها و همچنین افزایش کمیت و بهبود کیفیت زنگی بیمار نقش بسزایی داشته باشد. بنابراین مبحث تغذیه در بیماران قلبی از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از مهمترین اهداف در درمان تغذیه ­ای در بیماران مبتلا به بیماری قلبی، رسیدن به وزن ایده ­ال و حفظ آن می­باشد. چاقی و یا لاغری مفرط در بیماران قلبی می­تواند مخاطره ­آمیز باشد. یکی از مشکلات مهمی که در این بیماران وجود دارد بی اشتهایی حیوان است که می­تواند منجر به لاغری مفرط حیوان گردد.

البته این حالت در گربه­ های کمتر از سگ­ها شایع است ولی اغلب در مراحل پیشرفته بیماری قلبی می­تواند رخ دهد که همراه به از دست دادن سریع حجم توده عضلانی بدن می­باشد. این حالت می­تواند در اثر عوامل متعددی ایجاد گردد که از این میان می­توان به مواری مانند بی­ اشتهایی، افزایش نیاز به انرژی، تغییرات متابولیکی، انتشار ضعیف خون در بافت­ها به همراه عوارض مانند نارسایی کلیوی که می­تواند بطور اولیه یا ثانویه در اثر بیماری قلبی رخ دهد، اشاره کرد.

بیماری قلبی در گربه ­ها و نقش تغذیه در مدیریت آن1

مطالعات مختلف نشان داده است که اسیدهای چربی مثل EPA و DHA که در روغن ماهی وجود دارند، می­توانند در کاهش بی ­اشتهایی و جلوگیری از لاغری مفرط در بیماران قلبی موثر باشند. بنابراین از این ترکیبات می­توان به منظور تحریک اشتها در بیماران استفاده کرد. علاوه براین، این اسیدهای چرب از اتساع و فیبروز سلولهای قلبی نیز جلوگیری می­کنند. همچنین با توجه به بی ­اشتهایی حیوان باید حجم­ های کوچک غذا که دارای انرژی زیادی هستند مورد مصرف قرار گیرند. این غذاها باید دارای مقادیر کافی پروتئین با جذب بالا باشند که بتوانند به حفظ ساختار بدنی و وزن حیوان کمک کنند.

الکترولیت­ ها از دیگر عوامل تغذیه ­ای مهم در بیماران قلبی می­باشند. پتاسیم یکی از این الکترولیت ­هاست که باید حتما تحت کنترل باشد، زیرا بسیاری از داروهای قلبی بر سطح پتاسیم خون اثر دارند و تغییرات آن می­تواند اختلالات ضربان قلب و اختلالات عضلانی برای حیوان ایجاد کند. از این رو میزان پتاسیم در جیره غذایی باید بالانس شده باشد. از دیگر الکترولیت ­های مهم در بیماران قلبی سدیم می­باشد که باید در پایین­ترین میزان خود باشد، به ویژه در بیماران قلبی که مبتلا به فشار خون بالا می­باشند.

تورین یکی از اسیدهای آمینه مهم و ضروری در تغذیه گربه­ ها می­باشد. این اسید آمینه بطور اولیه در کبد از اسیدهای آمینه گوگرددار مثل متیونین و سیستین ساخته می­شود و آنزیم ­های زیادی در ساخت آن نقش دارند. اما در بدن گربه­ ها این میزان تورین ساخته شده به دلیل فعالیت بسیار کم آنزیم ­های کبدی سازنده این اسید آمینه (در مقایسه با سگ­ها) برای تأمین نیازهای بدن کافی نمی­باشد. این اسید آمینه از غشا سلول های قلبی محافظت می­کند و انقباض این سلول ها را تنظیم می­کند و کمبود آن باعث عدم کارکرد صحیح قلب و به دنبال آن نارسایی قلبی می­گردد.

همچنین کمبود آن می­تواند منجر به آسیب به شبکیه چشم و کوری در گربه­ ها شود. کمبود این اسیدآمینه زمانی روی می­دهد که حیوان با غذای خانگی یا گیاهی و یا غذای تجاری بی­کیفیت تغذیه شود. بنابراین توجه به این ماده غذایی هم در گربه­ های مبتلا به بیماری قلبی و هم در گربه­ های سالم بسیار حایز اهمیت است. معمولاً در گربه­ های مبتلا به بیماری قلبی از داروهای مدر استفاده می­شود که موجب افزایش دفع ادرار و به دنبال آن افزایش دفع ویتامین­ های محلول در آب می­شود که همین امر می­تواند منجر به کمبود ویتامین ­های گروه B گردد. بنابراین گربه ­های مبتلا به بیماری قلبی نیاز به ویتامی ­های گروه B بیشتری در جیره غذایی خود دارند. در مورد انسان­ها ثابت شده است که آنتی اکسیدانها در پیشگیری و درمان بیماری­ های قلبی بسیار موثر هستند. در حیوانات نیز احتمالاً مکانیسم مشابهی وجود دارد. مهمترین آنتی اکسیدانهایی که از طریق غذا جذب می­شوند عبارتند از ویتامین­های E و C ، سلنیوم، توربین و کارتنویید. بنابراین وجود این آنتی اکسیدانها در رژیم غذایی بیماری قلبی می­تواند به بهبود بیماری کمک کند.

بطور کلی مدیریت تغذیه ­ای و تغذیه مناسب در گربه ­های مبتلا به بیماری قلبی بخش مهمی از مدیریت درمانی می­باشد که به دامپزشک کمک می­کند که نه تنها کیفیت زندگی بیماری را افزایش دهد بلکه عملکرد قلبی حیوان را نیز بهبود بخشد و از برخی عوارض دیگر نیز جلوگیری نماید.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی