پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

بیماری و عوامل آن

 
بیماری به انحراف از وضعیت یا عملکرد طبیعی در هر بخش عضور یا سیستم بدن که با مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌های مشخصه گفته می‌شود که علت ، پاتولوژی و پروگنوز آن ممکن است شناخته شده یا شناخته نشده باشد.
مقدمه

از بدو تاریخ تا کنون، ترقیات زیادی صورت گرفته تا علل امراض مختلف را مشخص نماید. بیاری از امراض که زمانی باعث وحشت بشر بودند از بین رفته‌اند نامشان در تاریخ ثبت شده و دیگر امراض ، بتدریج با پیشرفت علم، از بین خواهد رفت. از شروع پیدایش بشر ، مرض وجود داشته ، درمانهای پیشین بیماریها را به شیطان نسبت داده و چنین می‌پنداشتند که روح او در بدن اشخاص حلول می‌کند و باید با وسائل فیزیکی آنرا از بدن خارج کرد. اکثر اوقات مریض یا قربانی ، به علت کمبود مقاومتش نسبت به بیماری از بین می‌رفت و گاهی روشهای درمانی آن زمان ، مفید بود.
تاریخ بشر بر علیه بیماری

وان لیون هوک، میکروسکوپی را ساخت که توانست مطالعه موجودات زنده را که باعث بیماری می‌شوند را مشاهده کند. البته او توانست باکتریها و دیگر موجودات ذره بینی را مشاهده کند اما ارتباط آنها با بیماریها را بیان نکرد و در اوسط قرن هجدهم، یک پزشک انگلیسی به نام ادوارد خبر ، اولین تزریق را بر آبله بکار برد. گرچه وی شناخت کمی دوباره باکتریها و ویروسها داشت اما معتقد بود که آبله گاوی فرم دیگری از آبله انسانی است وی عقیده داشت و در ضمن ثابت نمود که قدار کمی از سرم زخم آبله گاوی با وارد نمودن آن در خراش از بازوی یک فرد ، او را که مقابل آن بیماری مصونیت می‌دهد. یا اینکه به صورت خفیف به بیماری مبتلا می‌شود. بعدها تئوری جرم و مرض توسط اوئیس پاستور بیان گردید که بر این اساس هر بیماری ، عاملی را دارد به عنوان مثال او ادعا کرد که بیماری سیاه زخم ، که بیشتر موشها و گوسفندان را مبتلا می‌کند به علت موجوداتی بیان کرده است.
نظریه کخ در مورد بیماری و علل آن

همزمان با پاستور ، شخصی به نام کخ در آلمان کار می‌کرد و متوجه شد که باکتری مخصوص باعث سیاه زخم در موش موجب سل در انسان می‌گردد او ماده‌ای به نام توبد کولن از ترشح باکتری باسیل توبرکول گرفت و فکر میکرد که می‌تواند برای معالجه سل بکار برد. ولی بدبختانه در معالجه مرض موثر نیفتاد اما باعث انجام آزمایش شد که وجود تربوکول را در موش و انسان نشان دارد؛ مهمترین توضیحاتی که کخ داده ، در رابطه با طریقه مطالعه علل امراض می‌باشد که دارای مراحل زیر است:

 1. موجود زنده‌ای که معتقدند باعث بیماری می‌شد و پیدا کنید و از بافت قربانی جدا نمائید.
 2. موجود زنده جدا کرده را ، خارج بافت خودش در یک ماده غذایی یا محیط کشت رشد دهید.
 3. همان مرض را توسط تزریق موجود زنده و از کشت خالص به یک جانور سالم ، بوجود آمدید.
 4. موجود زنده و را قربانی دوم بگیرید و در یک کشت خالص دوباره کشت دهید با این طریقه می‌توان ثابت کرد که دون شک یک میکروارگانیزم مخصوص باعث بیماری مخصوصی می‌شود.
عوامل بیماریزا

 • باکتریها: از دو طریق ایجاد بیماری می‌کنند:
 1. مستقیم: سلولهای میزبان ممکن است که بوسیله پاتوژنها نابود شوند به علت به قدرت متابولیزاسیون باکتریها و نیز قدرت تولید مثلی آنها.
 2. بوسیله تولید سم: مواد سمی تولید شده بوسیله میکروارگانیسم ایجاد مسمومیت می‌کند که به وجود سم در خون بر می‌گردد. از جمله توکسین‌های تولید شده توسط باکتریها؛ اگزوتوکسین ها ، سیتوکنین ها ، نوروتوکسین ها ، اندوکسین ها و انتروتوکسین ها.

 • پلاسمیدها: ممکن است حمل کننده ژنهای مقاومت به آنتی بیوتیک ، توکسین ، کپسولها و فیبرها باشند یا اینکه ممکن است موجب بازگشت ویرولانس (درجه بیماریزای) باکتریها گردند.
 • ویروسها: ویروسها بخاطر ماندن در داخل سلول ، از پاسخهای سلولی در امان هستند آنها بوسیله ابزارهای خاص به سلولهای میزبان وصل می‌شوند و ایجاد عفونتهای خاص به نام cpf (اثرات ضد سلولی) را می‌کنند که برخی ها منجر به مرگ سلولی می‌شوند. این نوع عفونت از فعالیتهای معمول سلولی جلوگیری می‌کند و حتی ممکن است تغییرات کروموزومی را به بار آورد.
 • قارچها ؛ پوتوزوآ ، کرمها و جلبکها: عوارض عفونتهای قارچی بوسیله کپسولها ، توکسین‌ها و پاسخ آلرژیک ایجاد می‌گردند. در مقابل ، عوارض بیماریهای کرمی و پروتوزایی می‌توانند بوسیله سرفه به بافت میزبان یا بوسیله محصولات زائد متابولیکی انگلها ایجاد گردند. برخی پروتوزا آنتی ژنهای سطحیشان در حین رد در یک میزبان تغییر می‌دهند بنابراین آنتی بادیهای میزبان ، نمی‌توانند پروتوزآ را بکشند، بعضی جلبکها نوروتوکسین تولید می‌کنند که می‌تواند ایجاد فلج در انسان را بکند.
مسیرهای ورود میکروارگانیسم‌‌ها به بدن

مسیر اصلی بوسیله یک ارگانیسم خاص که برای ورود به بدن استفاده می‌شود، دروازه ورود آن نامیده می‌شود.

 1. غشای موکوزی در اندامهای تناسلی و تنفسی و گوارشی
 2. بلعیدن همراه و قطرات رطوبت و ذرات خاک از طریق تنفس
 3. از پوست سالم نمی‌توانند عبور کنند اما از فولیکولهای مو یا غدد عرقی می‌توانند وارد شوند.
 4. برخی قارچها خود پوست را عفونی می‌کنند.
 5. برخی میکروارگانیسم‌ها می‌توانند مستقیما از پوست نفوذ کنند و یا از طریق موکوزی ، در شرایطی گزشی صورت گرفته یا تزریق و یا زخمهایی از انواع دیگر.
چگونه باکتریها از دفاعهای ضربانی می‌توانند نفوذ کنند؟

 • کپسولها: برخی پاتوژنها کپسولهایی دارند که موجب فاگوسیته شدن آنها می‌گردد.
 • ترکبات دیواره سلول: پروتئینهای دیواره سلول ، می‌توانند امکان اتصال یا فاگوسیته شدن یک پاتوژن را بدهند، حتی برخی از میکروبها با استفاده از ترکیبات دیواره سلول می‌توانند دوباره تولید سلولهای پاتوژنیک را کنند.
 • آنزیمها: با تولید کوکوسیدینها ، نوتروفیلها و ماکروفاژها را نابود می‌کند و با تولید همولیز ، گلبولهای قرمز خون عفونتهای باکتریهای ممکن است بوسیله کینازها (لخته‌های گلبولهای قرمز را تخریب می‌کند) منتشر شوند و یا برخی با تولید هیالورمیداز (تخریب موکوپلی ساکاریدها الحاق دهنده سلولها) و کلاژناز (هیدرولیز کلاژن بافت پیوندی) این عمل را انجام دهند.
 • نفوذ از طریق ستو اسکلت ضربان: سالمونلا ، مواد مهاجمی مثل پروتئیناز را تولید می‌کند که از اکتین ضربانی جهت بسته بندی باکتریها به داخل سلول استفاده می‌کنند.
چشم انداز بحث

با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی ، می‌توان از بروز انواع بیماریها جلوگیری کرد با وجود این برخی بیماریهای ژنتیکی بعد از تولد، غیر قابل پیشگیری می‌باشند که با توجه به پیشرفتهای علم ژنتیک ، این بیماریها نیز ، مسیر درمانی قویتری در پیش خواهند گرفت. تقویت نیروی جسمی بدن رابطه ورزش و تغذیه ، از جمله روشهای بسیار پیشنهاد شده می‌باشد چرا که بسیاری از عوامل بیماریزا ، فقط زمانی می‌توانند ایجاد بیمار بکنند که سیستم بدن را در مقابله با خودشان ضعیف پیدا بکنند.
__________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی