پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

عوامل ژنتيک و ايمونولوژيک /بروز سرطان در کودکان

عوامل ژنتيک و ايمونولوژيک /بروز سرطان در کودکان
عوامل ژنتيک و ايمونولوژيک از مهم ترين دلايل بروز سرطان در کودکاندر ميان بيماري هاي متفاوت کودکان، سرطان کودکان يکي از دردناک ترين آن هاست. همچنان که پيشتر طي گزارش هاي متعددي درباره سرطان اشاره کرده ايم بيماري سرطان در حال حاضر يک بيماري قابل پيش گيري و درمان است. اما سرطاني که اغلب کودکان درگير آن هستند سرطان خون، مغز و غدد لنفاوي است که زمينه ژنتيکي دارد.
به عبارت ديگر در بروز انواع سرطان کودکان ژنتيک نقش پررنگ تري از عوامل محيطي دارد. با وجود اين، معاون مرکز بيماري هاي غيرواگير وزارت بهداشت نسبت به افزايش سرطان هاي کودکان در کشور هشدار داد و به ايلنا گفت: عواملي از قبيل تغذيه نامناسب، آلودگي هوا و امواج الکترونيکي در ايجاد سرطان هاي خوني موثر است. وي ادامه داد حمايت از کودکان سرطاني در طرح جامع کنترل سرطان که در کشور در حال اجراست، پيش بيني شده و آن چه که مهم است قابليت درمان اين نوع سرطان هاست که چنان چه خانواده ها به سرعت پي گيري هاي لازم را انجام دهند درمان آن تا ۹۰ درصد انجام مي شود.
همچنين دکتر محمد فرانوش، عضو هيئت مديره انجمن خون و سرطان ايران در ششمين همايش بين المللي سرطان کودکان به ايسنا گفت: مصرف مداوم خوراکي هاي شور، فست فودها، غذاهاي کنسرو شده و از همه مهم تر قرار گرفتن در معرض تابش مداوم نور آفتاب مي تواند در ايجاد سرطان در کودکان دخالت داشته باشد. عوامل اصلي ايجاد سرطان هنوز مشخص نشده، اما عوامل ژنتيک و عوامل ايمونولوژيک از مهم ترين دلايل بروز سرطان در کودکان است. وي با بيان اين که بعضي از عفونت هاي ويروسي و نقص هاي ايمني نيز مي تواند در بروز سرطان کودکان نقش داشته باشد تاکيد کرد: تشخيص زودهنگام سرطان در کودکان علاوه بر کاهش هزينه درمان و کاهش درد و رنج مي تواند در بهبود قطعي بيش از ۸۰ درصد اين کودکان موثر باشد.
وي با اشاره به اين که درمان سرطان در ايران در وضعيت مطلوبي قرار دارد يادآور شد: بسياري از بيماران سرطاني از کشورهاي حوزه خليج فارس، آسياي ميانه و حتي اروپاي غربي ،ايران را براي درمان بيماران خود انتخاب مي کنند زيرا پزشکان ايراني تبحر خاصي در زمينه درمان انواع سرطان دارند.
براي کندوکاو درباره سرطان هاي کودکان و انواع آن و عوامل به وجودآورنده آن با دکتر ثمين علوي، فوق تخصص خون و سرطان کودکان و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت وگو کرديم. وي در اين باره به خراسان مي گويد: انواع سرطان هاي شايع در بزرگسالان مانند سرطان پستان، پروستات و سرطان هاي دستگاه گوارش در بچه ها مشاهده نمي شود نيمي از بدخيمي ها در سرطان هاي کودکان انواع سرطان هاي خون و تومورهاي مغزي است. ۵۰ درصد مابقي شامل بيماري هايي نظير نوروبلاستوما، تومور وين، بدخيمي هاي غدد لنفاوي شامل بيماري هوچکين و لنفوم غيرهوچکين و مواردي از سارکوما يا تومورهاي بدخيم نسج نرم تومورهاي استخواني و ساير بدخيمي هاي نادر است که کودکان را درگير مي کند. وي با اشاره به بيماران مراجعه کننده به بيمارستان مفيد به عنوان يک مرکز ارجاعي مي گويد: طبق مشاهدات ما انواع بدخيمي ها چه در کودکان و چه در بزرگسالان افزايش نشان مي دهد. اين افزايش به دليل افزايش امکانات تشخيصي است يا به دليل افزايش تماس با آلاينده ها و مواد سرطان زا رخ داده است. طبق آخرين آمارها ۴۰ کودک در هر صد هزار کودک زير ۱۵ سال به انواع سرطان ها مبتلا مي شوند.
دکتر علوي درباره عوامل ايجادکننده سرطان ها ازجمله سرطان خون در کودکان توضيح مي دهد: سال هاست عوامل متعددي در ايجاد سرطان هاي کودکان مورد بررسي قرار گرفته اند.
عفونت هاي ويروسي، اشعه يونيزان، مواد ايزوتوپ، فيلدهاي الکترومغناطيسي مي تواند از طريق تغيير ژنتيکي به بروز سرطان منجر شود. به عبارتي در ۸۰ تا ۹۰ درصد سرطان کودکان تغييرات ژنتيکي نقش دارد و کروموزوم هاي غيرطبيعي در سلول هاي تومورال در ۸۰ درصد سرطان هاي خون مشاهده مي شود. در واقع زماني که ساختار کروموزومي خون کودک تغيير پيدا مي کند، سرطان خون ايجاد مي شود.
اين تغيير مي تواند حاصل قرار گرفتن در معرض اشعه، عفونت ويروسي يا مصرف برخي داروها باشد و زمينه تغيير کروموزومي را فراهم کند.
هيچ کدام از اين عوامل به عنوان علت صددرصدي سرطان کودکان معرفي نشده اند و چند عامل زمينه ژنتيکي مستعد و عوامل محيطي بايد دست به دست هم دهد تا سرطان در کودک بروز پيدا کند.
بنابراين پاسخ روشني درباره علت ايجاد سرطان در کودکان وجود ندارد و نمي توان روي يک علت خاص انگشت گذاشت.
وي درباره پيشرفت هاي درماني کودکان سرطاني در ايران مي گويد: ايران از اين نظر بسيار پيشرفته است و تمامي درمان هاي مربوط به سرطان هاي کودکان که در ساير نقاط جهان انجام مي شود، در ايران نيز صورت مي گيرد. در يکي از انواع سرطان هاي خون موسوم به لوسمي حاد لنفوبلاستيک (ALL) درمان ارجح شيمي درماني است که در ايران نيز انجام مي شود و بيماران به مرحله Remission مي روند يا بيماري فروکش مي کند و بعد از ۵/۲ تا ۳ سال درمان آن ها قطع مي شود.
بهبود اين دسته از بيماران با توجه به ميزان پيشرفت بيماري و سن آن ها متفاوت است اما در انواع استاندارد آن بهبود تا ۹۰ درصد امکان پذير است. در نوع لوسمي حاد ميلو بلاستي برخي بيماران براي پيوند مغز استخوان به مراکز درماني مربوطه ارجاع داده مي شوند و بهبود آن ها نيز امکان پذير است. مرکز اصلي پيوند مغز استخوان در ايران بيمارستان دکتر شريعتي است که به بيماران خدمات مربوطه را ارائه مي دهد.
دکتر علوي با اشاره به درمان کامل لوسمي حاد لنفوبلاستي در ايران گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد استاندارد آن بهبود دارد و موارد ديگر بسته به شرايط بيمار درصد بهبود متفاوتي دارد.
بهبود کودکان سرطاني و دست و پنجه نرم کردن آنان با بيماري مستلزم فراهم شدن شرايط کافي براي آن ها و خانواده هايشان است.
طبيعي است که گراني، هزينه هاي درماني بالا، آزمايش هاي متعدد، مراجعه به پزشکان متخصص متفاوت، هزينه هاي بستري، داروهاي پاراکلينيک و غيره بيشترين فشارها را روي خانواده هاي کودکان سرطاني مي گذارد و اين خانواده ها نيازمند حمايت جدي دولت و مسئولان هستند. در شرايطي که هزينه هاي درمان عادي براي بسياري از خانواده هاي ايراني سرسام آور و سنگين است، داشتن کودک سرطاني واقعا بار مضاعفي روي دوش خانواده مي گذارد در حالي که خانواده هاي کودکان سرطاني با مسائل عاطفي و روحي- رواني زيادي دست به گريبان مي شوند و متاسفانه هيچ کس به اين مسائل توجهي نمي کند. در نظر گرفتن مسائل روحي- رواني پدر و مادر در بهبود شرايط خانواده بسيار موثر است زيرا چنين خانواده هايي اغلب از نظر عاطفي بسيار آسيب پذير هستند و دچار مشکلات روحي- رواني زيادي مي شوند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی