يک زيست شناس برجسته کشور، گفت: هما 102 تا 115 سانتيمتر طول دارد و از بزرگترين کرکس، با ويژگي‌ها و طرح بدل متفاوت با ساير کرکس‌ها مي‌باشد.

پروفسور نصراله رستگار پوياني در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، با استناد به کتاب "پرندگان ايران نوشته جمشيد منصوري" اظهار داشت: هما با نام علمي gypaetus barbatus پرنده اي از تيره قوشيان و جنس کرکسها (لاشخورها) مي باشد، اين پرنده داراي بالهاي بلند و باريک و زاويه دار، دم بلند و لوزي شکل به رنگ تيره است.

وي افزود: روتنه و بال‌هاي سياه، زيرتنه قهوه‌اي کم رنگ و سر آن به طور کلي نخودي رنگ است؛ اطراف چشم و ناحيه منقار، سياه رنگ مي‌باشد که به يک دسته موي سياه ريش مانند در زير منقار منتهي مي‌شود؛ سينه به رنگ نارنجي مايل به قرمز است و روي بال‌ها و پشت سياه رنگش، نقش و نگاري از پرهاي سفيد به صورت رگه مانند و منظم ديده مي‌شود؛ پرنده نابالغ کاملا تيره است و اين رگه‌ها نامشخص ترند.

رستگار پوياني در خصوص زيستگاه هما، اظهار داشت: اين پرنده تک زي است و در کوهستان‌هاي مرتفع و دور افتاده به سر برده و غارهاي مشرف به دره آشيانه مي سازد؛ در ايران، هما بومي و به تعداد نسبتا اندک ديده مي‌شود؛ در استان کرمانشاه اين پرنده را در کوهستان‌هاي استان مي‌توان ديد که هم زمستان خود را مي‌گذراند و هم توليد مثل مي‌کند.

مديرگروه زيست شناسي دانشگاه رازي کرمانشاه در رابطه با صداي اين پرنده گفت: هما پرنده اي است که اغلب ساکت است اما گاهي صدايي غرغر مانند از آن شنيده مي شود.