پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

نوجوانان ایران گربه سانان ایران را به راحتی می شناسند

نقد و بررسی کتاب «پستانداران ایران : گربه سانان»/ 
نوجوانان ایران گربه سانان ایران را به راحتی می شناسند
سبزپرس – گروه تشکل ها و رسانه؛ مهرناز خراسانچی*: کتاب پدیده ای است که از ابتدای ظهورش جایگزینی نداشته است. برای ارزیابی کتاب های مرجع ملاک هایی وجود دارد که فرد محقق را در انتخاب آن به عنوان منبع مورد نظر و قابل ارجاع کمک می کند. از اساسی ترین ملاک های ارزیابی یک کتاب مرجع به غیر از کیفیت ارائه (کیفیت کاغذ، نوع فونت، صحافی، وزن کتاب و...)، کیفیت محتوا و ساخت و پرداخت است. یعنی از آنجایی که این دست کتاب ها معمولا از ابتدا تا انتها خوانده نمی شوند و کتاب هایی هستند که نه برای مطالعه سراسر آن بلکه برای پاسخ یابی از بخش و یا بخش هایی از آن به استفاده درمی آیند و به کودک و نوجوان کمک می کنند تا به پرسش های گوناگون و در زمینه های مختلف دانش بشری پاسخ دهند و در واقع برای او روشن می کنند که اطلاعات مورد نیازش را چگونه و در کجا بیابد. پس چگونگی بازیابی مطالب و دسترس پذیری آنها از نکات بسیار مهم است.

به گزارش سبزپرس، برخی از ملاک های ارزشیابی کتاب های مرجع برای کودکان و نوجوانان از این قرارند :

کیفیت محتوا :

جوینده بتواند به آسانی پاسخ خود را بیابد.
مقدمه جامع و ساده ای در زمینه گستره کار، شیوه تنظیم و هرگونه اطلاعات مفید دیگر برای ارزیابی آسان اطلاعات مندرج در آن داشته باشد.
دامنه اطلاعاتی که در کتاب مرجع ارائه می شود باید به نسبت حجم آن و مخاطب هایی که از کتاب استفاده می کنند و کتاب برایشان تدوین می شود، تفاوت داشته باشد.
از ارجاعات به منظور ایجاد رابطه میان اجزاء و عناصر اطلاعات، تفهیم مفاهیم برابر یا همپایه، ارتباط میان اجزاء و کلیات (وبالعکس) و مانند آن استفاده می شود.

کیفیت ساخت و پرداخت :

ضمن جامعیت مطلب باید ساختی هنرمندانه و پرکشش داشته باشد تا خواننده نسبت به استفاده از آن ترغیب و تشویق شود.
در صورت استفاده از طرح ها و تصاویر مختلف برای ارائه اطلاعات، ضمن رعایت انتظام و انسجام ویژه کتاب‏های مرجع لطمه ای به صحت و دقت مطالب آن وارد نشود.
شیوه تنظیم آن به بیانی ساده و روشی آسان در مقدمه درج شود.
تنظیم کتاب های مرجع به هر شیوه ای که صورت گیرد نیاز به نمایه هایی دارد که کلید بازیابی اطلاعات در داخل کتاب محسوب می شود.
نحوه تنظیم نمایه ها و بازیابی اطلاعات از طریق آنها در مقدمه به روشی اسان همراه با مثال نوشته شود.
هماهنگی مطالب و نظم منطقی در نوشته ها و همچنین در ارائه اطلاعات از اهمیت ویژه برخوردار است.
ساخت و پرداخت (تهیه و تدوین) کتاب های مرجع باید توسط افراد مسئول و متخصص صورت گیرد.
شیوه تنظیم کتاب مرجع باید در مقدمه ذکر شود تا این پندار غلط که اطلاعات مورد نیاز یافت نمی شود، در ذهن خواننده (جوینده) ایجاد نشود. 
کتاب مرجع باید مشخص کند برای چه کسانی تدوین شده و به قصد ارائه چه نوع اطلاعاتی تنظیم شده است.

Resigzed Image
  Click this bar to view the full image.
نوجوانان ایران گربه سانان ایران را به راحتی می شناسند

کیفیت زبان و بیان :

زبان و بیان باید صحیح، سلیس و روان، ساده و متناسب با توانایی های خوانندگان باشد.
شیوه نگارش با نوع کتاب مرجع تناسب داشته باشد.
قابلیت گروه های سنی خوانندگان به لحاظ میزان سادگی زبان و انتخاب شیوه نگارش دست کم گرفته نشود.

کیفیت تصویرها : 

با متن پیوندی منطقی داشته باشد.
قدرت خلاقیت کودکان و نوجوانان را برانگیزد.
به ایجاد مفهوم صحیح و دقیق از موضوع مورد بحث (مدخل) در ذهن خواننده کمک کند.
به درک آسان تر و بیان بهتر مطالب کمک کند.
مستند باشد.
ضمن برخورداری از کیفیت هنری باید از نظر بیان تصویری قوی باشد. 
تصاویر انسان و جانوران و طبیعت دقیق و واقعی باشند مگر بنا به ضرورت متنی که تغییراتی در فرم های واقعی صورت گیرد.

Resigzed Image
  Click this bar to view the full image.
نوجوانان ایران گربه سانان ایران را به راحتی می شناسند

علاوه بر آنچه به عنوان ملاک های اصلی در ارزیابی یک منبع مرجع مطرح شد، باید گفت که داشتن نگاه به ایران و تالیف کتاب مرجعی که پاسخگوی سوالات بومی فرزندان این مرز و بوم باشد نیز از نکات بسیار مهم است؛ متاسفانه اکثر منابع موجود در بازار برای گروه های سنی "الف تا هـ" به صورت ترجمه بوده، در آن ها نگاه به ایران یا به چشم نمی خورد و یا به طور مختصر و ناقص است و بعضاً اشتباه دیده می شود.
با توجه به آنچه در بالا برای ارزیابی یک کتاب مرجع گفته شد به نقد و بررسی کتاب گربه سانان که نویسنده و مدیر اجرایی آن «علی گلشن» است، می پردازیم. جلد اول این کتاب از مجموعه کتاب‏های پستانداران ایران است که در سال 1389 توسط کانون پرورش فکری و به سرپرستی آقای حمیدرضا شاه آبادی منتشر شده است.
این کتاب، مرجع موضوعی و تالیفی است. در ابتدا فهرست مطالب آمده است سپس مقدمه مختصر که هدف از تهیه کتاب در آن ذکر شده به چشم می خورد و بعداز آن توضیح خوب و مناسبی درباره چگونگی استفاده از کتاب ذکر شده است. در این قسمت با استفاده از تصاویر صفحات مختلف نکات مهم و چگونگی بازیابی آنها به گونه ای توضیح داده شده که مخاطب نوجوان به راحتی از روند ذکر مطالب آگاهی پیدا می کند و با استفاده از این اگاهی به خوبی با کتاب ارتباط برقرار می کند. 
پس از آن در خصوص ویژگی های پستانداران، راسته های پستانداران امروزی آمده و پستانداران ایرانی مطالب مختصری آمده و در نهایت برای گربه سانان به صورت خاص شرح کوتاهی داده است.
از آنجایی که تمرکز این کتاب بر گربه سانان ایرانی است. این گربه سانان را به دو دسته وحشی و اهلی تقسیم کرده است. در ذیل نام هر حیوان، نام علمی، راسته، خانواده، پراکندگی در ایران و جهان، زیستگاه، اندازه، طول عمر و وضعیت زیستی آن را در یک صفحه همراه با عکس و پراکندگی در نقشه ایران آورده است.
سپس درباره ویژگی های ظاهری، تغذیه و شکار، توله ها، تولید مثل، زیرگونه ها، محل زندگی، عادات و رفتار اجتماعی و تهدیدهای هر حیوان اطلاعات جامعی نوشته شده است.
بعد از این توضیحات، وجود این حیوان در ادبیات، تاریخ هنر و فرهنگ عامه مورد توجه و توضیح قرار گرفته و برای هر یک هم از تصاویر منابع مربوطه نمونه ای آورده است. 
در قسمت گربه سانان وحشی اطلاعات مفصلی که در بالا ذکر شد راجع به ببر ایرانی، شیر ایرانی، پلنگ ایرانی، یوزپلنگ آسیایی، سیاه گوش، کارکان، گربه جنگلی، گربه وحشی، گربه پالاس و گربه شنی آورده شده است. در قسمت گربه سانان اهلی نیز همین توضیحات درباره گربه اهلی و خانگی ایرانی ذکر شده است. در انتهای کتاب نیز علاوه بر صفحه عنوان، مقدمه و نمایه به انگلیسی، واژه نامه، نمایه و کتابشناسی خوبی وجود دارد که می‏تواند راهنمای مناسبی برای مخاطب باشد. 
با انطباق ملاک های ارزیابی منابع مرجع با این کتاب می توان گفت که کتاب دارای مقدمه و راهنمای استفاده است که در بازیابی اطلاعات نقش موثری دارد، دامنه اطلاعات کاملا با جامعه مخاطب هماهنگی داشته و در تمام کتاب یکدستی دامنه اطلاعات رعایت شده است. Resigzed Image
  Click this bar to view the full image.
نوجوانان ایران گربه سانان ایران را به راحتی می شناسند


در ارائه مطالب و استفاده از تصاویر صحت و دقت لازم رعایت شده و در کتاب ساخت و پرداخت کشش و جذابیت لازم را داراست. نظم و یکدستی در مورد اطلاعات تمام حیوانات دیده می‏شود که کار بازیابی را ساده می‏کند. روانی متن، زبان و بیان اثر برای گروه سنی مخاطب مناسب است. 
در قسمت واژه نامه در واقع در ذیل هر واژه توضیح مختصری از آن را آورده است و ترتیب آن الفبایی است نمایه کتاب نیز به صورت الفبایی و شامل کلید واژه های مهمی است که گستردگی این نمایه به مخاطب در بازیابی اطلاعات کمک قابل توجهی می کند.
عکس های تمام رنگی بسیار زیبای کتاب علاوه بر اینکه برای مخاطب بسیار جذاب است و در درک متن کمک قابل توجهی است؛ این کتاب را در نوع خود بی نظیر کرده است. در مجموع داشتن مقدمه خوب، واژه نامه، نمایه و کتابشناسی -ارتباط متن و تصاویر- نگاه کاملا ایرانی و توجه به گونه‏های ایرانی از نکات بسیار خوب این کتاب است. در انتهای کتاب نیز تصاویر عکاسانی که در تهیه عکس های زیبای این کتاب همکاری داشته‏اند دیده می‏شود.


* رئیس کتابخانه حسینیه ارشاد 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی